reklama

Lazura, lak nebo olej? Jaký nátěr je vhodnější při renovaci nábytku?

Natírání a renovace starého nábytku bývalo doménou chudších lidí, kteří si nemohli dovolit koupit nové skříně nebo police. Současnost se vrací k úpravám nábytku v domácnostech, vracíme se zpět k oblíbeným stylům dekorování nábytku, natírání barvou, lakování, malování a zkrášlování. Letí vintage styl, provance nebo norské vzory. Vybrat si ale v nabídce studií je někdy skutečně vyšší dívčí. Projdeme si tedy základní typy barev a nátěrů, abychom měli jasno, co kam a za jakých podmínek použít.

i (Zdroj: Depositphotos)
Při renovaci nábytku vybírejte uvážlivě vhodný nátěr (Zdroj: Depositphotos)

Renovace nábytku vhodným nátěrem

Renovace nábytku nátěrem je opět znovu objeveným fenoménem. Ačkoliv dříve se k opravám či nátěrům uchylovali spíše nemajetní lidé ve snaze alespoň trochu ušetřit a mít přitom okolo sebe pěkné věci, dnes je to móda. Podle vlastního vkusu i podle nejrůznějších předloh nábytek malujeme, natíráme, dekorujeme. Vracíme starému nábytku lesk a slávu, pokoušíme se o nejrůznější styly jako vintage, provance, selskou jizbu, rustikální nebo skandinávský. A mnohdy už při samotném natírání a malování naděláme tolik chyb, že výsledek opravdu předčí naše očekávání, bohužel v tom špatném slova smyslu.

Barva
i (Zdroj: Depositphotos)
Krycí barvu používáme na očištěný a odmaštěný nábytek

Většinou zvolíme naprosto nevyhovující nátěr, číst návod k použití je pod naši úroveň a kupovat speciální pomůcky třeba pro krakelování nebo opalování je zbytečnost, protože si přece pohodlně vystačíme s tím, co máme doma. Omyl, vážení. Výrobce moc dobře ví, co dělá, pokud nám doporučuje právě tuto barvu ředit vodou, nepoužívat ji na porézní materiály či nechat přes noc uschnout. Opravdu to nepůjde jinak, i kdybychom stokrát chtěli. Začneme tedy pěkně od začátku, přehledně a jednoduše.

Malování
i (Zdroj: Depositphotos)
Před natíráním nábytku nejprve zvolte nejvhodnější povrchovou úpravu

Co všechno tedy můžeme na nábytek použít?

  • laky
  • lazury
  • barvy
  • oleje
  • vosky
  • mořidla
  • emaily
  • speciální nátěry

Dále pak musíme rozlišovat nátěry vnitřní a venkovní. Není vhodné používat vnitřní nátěr na zahradní nábytek, protože takový nátěr nemá tu správnou ochrannou vlastnost. 

Vzorník
i (Zdroj: Depositphotos)
Barvu si vyberte podle vzorníku, tónovací studia vám ji namíchají

Lak na dřevo

Nejprve, než se vůbec do lakování pustíme, musíme vědět, v jakém stavu se potenciální adept na lakování nachází. Pokud se jedná o novou nebo zánovní komodu, která potřebuje pouze přelakovat, nemusíme nic dalšího řešit. Avšak pokud jsme z půdy vyhrabali skříňku po prababičce, musíme nejprve zjistit, zda není dřevo napadené houbou, dřevomorkou nebo plísní, zda v ní nebydlí červotoč a jestli se nám nerozpadne, jakmile jí začneme renovovat.

Vodou ředitelný nebo syntetický lak na dřevo? Vodou ředitelné laky jsou šetrnější k životnímu prostředí, snadno se s nimi pracuje a vyhnete se nepříjemnému zápachu. Výhodou je také rychlost schnutí, která se pohybuje kolem 2 hodin. Vodou ředitelné laky jsou prodyšnější, méně praskají a snadněji se aplikují. I úklid po práci bude jednodušší, na umytí štětců vám bude opět stačit jen voda.

Syntetické laky obsahují rozpouštědla, proto je nutné je rozředit ředidlem. Obecně se syntetické laky nedoporučují pro použití v interiéru, protože sebou nesou charakteristický zápach. Rychlost schnutí je delší než v případě vodou ředitelných laků a pohybuje se kolem 4 až 6 hodin. Jsou ale účinnější při ošetření dřeva před houbou, a také se lépe aplikují na mastný povrch.

Přirozenou barvu dřeva zvýrazníte použitím bezbarvého laku. Při výběru bezbarvého laku se zaměřte na to, zda výsledný povrch bude lesklý, polomatný nebo matný. Dále je tu asi méně známý dvousložkový lak na dřevo, který vytváří velmi tvrdý povrch a je vhodný pro namáhané povrchy. Jeho nevýhodou je, že časem výrazně tmavne.

Lak
i (Zdroj: Depositphotos)
Lakování je pokrývání povrchu dřeva nejčastěji průhlednou vrstvou laku

Lazury

Pro ochranu měkkého dřeva, jako je jedle, smrk, borovice nebo lípa, jsou nejvhodnější lazury, které chrání dřevo před povětrnostními vlivy. Tenkovrstvá lazura nezanechává na povrchu dřeva film. Zvýrazňuje jeho strukturu a kresbu letokruhů. Silnovrstvá lazura oproti tenkovrstvé lazuře vytváří na povrchu film, zvýrazňuje strukturu dřeva a nezakrývá léta. Při renovaci dřeva je důležité, aby se materiál renovoval stejným druhem lazury. V opačném případě je potřeba předchozí nátěr zbrousit. Pro zvýšení životnosti lazury je vhodné nové dřevo impregnovat napouštědlem. 

Typickým zástupcem vhodné lazury na dřevo je olejová lazura, která se používá například na dětský nábytek. Kromě olejové se používá dále také je syntetická tenkovrstvá lazura, případně syntetická silnovrstvá lazura. 

Broušení
i (Zdroj: Depositphotos)
Nábytek je potřeba před natíráním obrousit a zbavit starého nátěru

Barvy na dřevo

Barvy můžeme dále rozlišovat podle toho, na jaký podklad budou aplikovány. Kromě klasických barev na dřevo jsou to barvy na OSB desky, korek nebo barvy na okenní rámy a dveře. I zde rozlišujeme barvy lesklé, matné a polomatné. Pokud budeme potřebovat natírat interiérový nábytek, zvolíme barvy vnitřní, pro zahradní nábytek nebo venkovní dřevo použijeme nátěry venkovní. Barev je nepřeberné množství a tónovací studia jsou schopna vám namíchat přesně ten odstín, který potřebujete.

Nátěr
i (Zdroj: Depositphotos)
K natírání nábytku používáme štětce nebo molitanové válečky

Oleje a vosky

Přírodní oleje na dřevo a také oleje na dřevo v kombinaci s vosky jsou v posledních desetiletích nahrazovány alkydovými oleji, přísadovanými parafinickými a polyurethanovými pryskyřicemi, které jsou podobnými ale částečně syntetickými materiály. Výsledkem posledního vývoje v oblasti olej-voskových povrchových úprav jsou oleje na dřevo vytvrzované UV paprsky, používané v průmyslové výrobě dřevěných podlahovin i nábytku.

Olej je vhodný na ošetření tvrdých druhů dřeva, jako jsou buk, javor, olše, ořech, kaštan. Chrání a ošetřuje dřevo, které je díky němu odolné a lze jej více zatížit. Vosky na dřevo se prodávají v tekuté, pastovité formě nebo v pevných tyčinkách a nesou různé odstíny. Do dřeva se nevsakují, na jeho povrchu vytvářejí měkkou vrstvu, která odpuzuje vodu, ale neodolá vyšším teplotám. Protože navoskované dřevo vypadá velice přirozeně, vosk je dobré použít při renovaci masivního nábytku, jemuž chceme zachovat původní vzhled. Na namáhaných kuchyňských plochách ale bude jednoznačně lepší použít olej. 

Lazura
i (Zdroj: Depositphotos)
Lazury slouží k ošetření povrchu dřeva bez toho, aby se "ucpaly" póry

Jak na to?

Pokud jsme překontrolovali stav našeho nábytku a rozhodli jsme se, že budeme natírat, musíme dodržet tyto kroky:

Z povrchu nábytku je potřeba odstranit starý nátěr (pomocí speciálního přípravku na odstraňování nátěrů nebo pomocí horkovzdušné pistole). Všechny praskliny či vyštíplé kusy je potřeba vytmelit a po zaschnutí vybrousit. Barvu je potřeba rozmíchat podle pokynů výrobce. Nátěr provádíme štětcem nebo molitanovým válečkem, pokud používáme olej nebo vosk, postačí nám měkký savý hadřík. Natřený kus nábytku necháme zaschnout.

Starý nátěr
i (Zdroj: Depositphotos)
Starý nátěr odstraníme horkovzdušnou pistolí

Osvojte si techniku patinování a krakelování

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 18. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Martina Pilzová