reklama

Nechce se vám kupovat plastový minifóliovník? Vyrobte si jej z podpalových dřívek

Ne každému vyhovují plastové výrobky, i když zcela nepochybně plní svůj účel. Řeč je o minifóliovnících, které se prodávají jako plastové přepravky s krytem. Pokud máte smysl pro recyklaci či upcyklaci, můžete si takový minipařníček doma vyrobit také. A nebude vás stát ani polovinu toho, co byste zaplatili v obchodě.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Nechce se vám kupovat plastový minifóliovník? Vyrobte si jej z podpalových dřívek (Zdroj: Prima DOMA)

Minifóliovník z podpalových dřívek

Jestliže patříte mezi nadšence, kteří každý rok v lednu či únoru vyhlíží z oken, zda už odtává sníh na zahradě, jistě se také snažíte si předpěstovávat sazenice zeleniny či okrasných květin. A k tomu potřebujeme vytápěný skleník. Anebo pokud máte doma dost místa, potřebujete minifóliovníčky, do kterých můžete vysévat semena. Při nákupu takových minifóliovníků budete muset sáhnout docela hluboko do kapsy, protože jeden vám stačit asi nebude a nákup většího množství není úplně nejlevnější záležitost. A co si takový minifóliovník vyrobit doma? Nemusí být přeci celoplastový, ale musí být především funkční.

Pan Milan Tribuček ze Železného Brodu objevil kouzlo podpalových dřívek a začal z nich vyrábět zajímavé věci. A mimo jiné i pro manželku jako zanícenou pěstitelku vyrobil krásný minifóliovníček právě z těchto podpalových dřívek. Podpalová dřívka mají velkou výhodu, protože jsou lehká. Nevýhodou naopak je, že jsou tenká, a tudíž se do nich nedá vrtat nebo do nich zatloukat hřebíky, protože by se rozštípla. Pokud z nich tedy budeme něco vyrábět, budeme používat na spojování lepidlo na dřevo.

Lepení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Podpalová dřívka se dají k sobě lepit

Co budeme potřebovat:

  • balíček podpalových dřívek (podle velikosti minifóliovníku i větší množství)
  • lepidlo na dřevo
  • euroobaly
  • polystyren

Dno
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dno a celý minifóliovník bude vyroben z podpalových dřívek

Podpalová dřívka jsou většinou téměř stejně dlouhá i široká, což je naše výhoda. Nebudeme muset nic zakracovat. Začneme stavbou kostry a dna. Slepením jednotlivých dřívek k sobě systémem kladení cihel tzn., položíme na stůl dvě dřívka a na ně nahoru přilepíme třetí, takže tvoříme mozaiku, jako kdybychom stavěli cihlovou zeď. Takto vyrobíme dno minifóliovníku. 

Rohy
i (Zdroj: Prima DOMA)
Do rohů se vlepí vždy dvě dřívka v 90° úhlu

Do každého rohu dna přilepíme dvě dřívka do pravého úhlu, aby nám vznikly rohy minifóliovníku.

Minifóliovník
i (Zdroj: Prima DOMA)
Detail minifóliovníku ze slepených podpalových dřívek

Po obvodu dna a přes rohy pak dále lepíme stejným způsobem jako dno stěny. Stěna by měla být asi v jedné třetině celé výšky minifóliovníku. Rohy podle potřeby zvyšujeme. 

Okénka
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na okénka použijeme euroobaly

Jako "zasklení" použijeme euroobaly. Stačí z nich odstřihnout boční perforovanou část. Podle velikosti euroobalů postavíme boční okénka minifóliovníku.

Víko
i (Zdroj: Prima DOMA)
Víko se vyrobí rovněž z dřívek a euroobalů

Minifóliovník by měl mít také víko, aby se uvnitř mohla vyvinout optimální teplota a vlhkost. Víko vyrobíme stejně jako celou konstrukci, tedy slepíme k sobě podpalová dřívka, aby vznikla obvodová kostra, a tu potáhneme euroobaly. Vnitřní strany okének u víka i v minifóliovníku zpevníme přilepením podpalových dřívek před euroobaly, aby nedošlo vlivem vlhka k uvolnění.

Polystyren
i (Zdroj: Prima DOMA)
Polystyren poslouží jako tepelná výstelka

Na dno minifóliovníku pak rozložíme polystyren, který bude mít dvě funkce. Bude pomáhat vytvořit optimální teplotu a bude také sloužit jako podstavec pro truhlíčky. Polystyrenových dílů použijeme několik, abychom mohli postupně výšku snižovat.

Na polystyren pak již stačí usadit truhlíček se semínky a můžeme čekat, až začnou klíčit.

Láďa poradí jak na netradiční fóliovník

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 17. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Martina Pilzová