Dříve nebo později se interiérové dveře poničí. Můžete je poškrábat, rozbít skleněnou výplň, a pokud máte děti a zvířata, tak různé fleky, čmáranice a nálepky také nejsou ničím výjimečným. Výměna v celém bytě by se mohla pěkně prodražit, zkuste proto zvážit možnost, že si dveře i zárubně opravíte a obnovíte zcela sami.
Pokud jste se rozhodli obnovit vaše ošuntělé nebo dokonce zničené interiérové dveře, poradíme vám několik možností jak na to. Bude to chtít trochu času, práce a určitě se i ušpiníte, ale výsledek bude určitě stát za to. A věřte, že ušetříte nemalé peníze.
Masivní dřevěné dveře bez skleněné výplně
Tady máte trochu snadnější práci. Můžete bez obav brousit povrch. Hrubou vrstvu barvy odstraníte pomocí horkovzdušné pistole, která ji uvolní, a pak jí jenom seškrábnete dolů pomocí kovové špachtle. Další možnost je použít speciální tekutinu pro odstranění barvy. Na trhu jsou různé typy, vždy si důkladně přečtěte návod použití a zvažte, do čeho se pustíte. Hlubší rýhy a praskliny je možné opravit speciálním tmelem na opravy povrchu dřeva.

Základem je ale důkladné vybroušení plochy. Poté už můžete upravit povrch podle svých nových představ. Pokud se vám nepodaří odstranit barvu úplně, využijte to a zvolte styl vintage. Stačí pak dveře nalakovat bezbarvým lakem nebo natřít voskem či olejem. Získáte tak zajímavý vzhled s přirozenou patinou. Další možností je dveře důkladně natřít zcela novou barvou. Můžete dokonce zvolit dvě barvy na jedny dveře, tedy z každé strany jinou, aby přesně ladily k dané místnosti. Je to zcela na vás. Natírat můžete štětcem nebo malým válečkem.

Renovace starých obyčejných pokojových dveří
Pokud máte panelákový byt a v něm staré “papundeklové” pokojové dveře, nezoufejte. I tady můžete brousit a lakovat barvou. Tady ale bruste opatrně, velmi záleží na tom, z jakého jsou dveře materiálu, ne každý je možné brousit do hloubky. Povrchové šetrné broušení ale zvládnou všechny. Zkontrolujte také, v jakém jsou stavu, zda se renovace vyplatí. Rozpraskané, případně dveře napadené plísní je vždy lepší vyměnit. Pokud jste se pustili do renovace a máte povrch obroušený a očištěný, můžete natřít dveře novou barvou nebo je renovovat tapetou. Zajímavou volbou jsou také fototapety.

Dveře se skleněnou výplní, s vitráží
Tady je potřeba zkontrolovat výplň, a pokud je poškozená, výrazně poškrábaná, prasklá apod., je nutné ji vyměnit. Nemá smysl restaurovat rám dveří a ponechat staré zničené sklo. Pokud je i sklo v pořádku, zkontrolujte lepení a tmel kolem. Toto je možná lepší svěřit sklenáři, ale s trochou trpělivosti a šikovnosti byste mohli zvládnout i toto.
Rámy dveří, tzv. zárubně
Rozhodně nezapomeňte natřít i rámy dveří. Pokud je máte dřevěné, tak je potřeba opět povrch obrousit a natřít nanovo, případně nalakovat, pokud chcete jenom dekor dřeva s patinou. Ideální je ale natřít... a tady se můžete opět vyřádit. Můžete zvolit stejnou barvu, jako je barva dveří, nebo úplně jinou třeba výrazně kontrastní. Brousit a natírat můžete sami také staré kovové zárubně.

Nové kování dveří
Staré kování na nové dveře nepatří. Nešetřete zbytečně a vyměňte také kování, tedy kliky na dveřích. Pokud dáte světlou decentní barvu dveří a zárubně, zvolte zajímavé výrazné kování a získáte tak skvělý detail, který hned upoutá pozornost a pozvedne i obyčejné jednoduché dveře do luxusu.

Ze starých nepotřebných dveří můžete vyrobit třeba praktický věšák
Publikováno: 15. 7. 2021, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Prima DOMA (video)
, Profil autora: Silva Pokorná