reklama

Bytové dveře nemusíte hned měnit, zvládnete je zrenovovat sami a levně

Dříve nebo později se interiérové dveře poničí. Můžete je poškrábat, rozbít skleněnou výplň, a pokud máte děti a zvířata, tak různé fleky, čmáranice a nálepky také nejsou ničím výjimečným. Výměna v celém bytě by se mohla pěkně prodražit, zkuste proto zvážit možnost, že si dveře i zárubně opravíte a obnovíte zcela sami.

Renovaci dveří zvládnete jednoduše sami (Zdroj: Depositphotos)

Pokud jste se rozhodli obnovit vaše ošuntělé nebo dokonce zničené interiérové dveře, poradíme vám několik možností jak na to. Bude to chtít trochu času, práce a určitě se i ušpiníte, ale výsledek bude určitě stát za to. A věřte, že ušetříte nemalé peníze.

Masivní dřevěné dveře bez skleněné výplně

Tady máte trochu snadnější práci. Můžete bez obav brousit povrch. Hrubou vrstvu barvy odstraníte pomocí horkovzdušné pistole, která ji uvolní, a pak jí jenom seškrábnete dolů pomocí kovové špachtle. Další možnost je použít speciální tekutinu pro odstranění barvy. Na trhu jsou různé typy, vždy si důkladně přečtěte návod použití a zvažte, do čeho se pustíte. Hlubší rýhy a praskliny je možné opravit speciálním tmelem na opravy povrchu dřeva.

Broušení
Starou barvu odstraníte broušením (Zdroj: Depositphotos)

Základem je ale důkladné vybroušení plochy. Poté už můžete upravit povrch podle svých nových představ. Pokud se vám nepodaří odstranit barvu úplně, využijte to a zvolte styl vintage. Stačí pak dveře nalakovat bezbarvým lakem nebo natřít voskem či olejem. Získáte tak zajímavý vzhled s přirozenou patinou. Další možností je dveře důkladně natřít zcela novou barvou. Můžete dokonce zvolit dvě barvy na jedny dveře, tedy z každé strany jinou, aby přesně ladily k dané místnosti. Je to zcela na vás. Natírat můžete štětcem nebo malým válečkem.

Natírání
Nový nátěr nanesete jednoduše menším plochým štětcem (Zdroj: Depositphotos)

Renovace starých obyčejných pokojových dveří

Pokud máte panelákový byt a v něm staré “papundeklové” pokojové dveře, nezoufejte. I tady můžete brousit a lakovat barvou. Tady ale bruste opatrně, velmi záleží na tom, z jakého jsou dveře materiálu, ne každý je možné brousit do hloubky. Povrchové šetrné broušení ale zvládnou všechny. Zkontrolujte také, v jakém jsou stavu, zda se renovace vyplatí. Rozpraskané, případně dveře napadené plísní je vždy lepší vyměnit. Pokud jste se pustili do renovace a máte povrch obroušený a očištěný, můžete natřít dveře novou barvou nebo je renovovat tapetou. Zajímavou volbou jsou také fototapety.

Interiérové dveře
Nový nátěr a jednoduchý zelený detail oživí i obyčejné staré dveře (Zdroj: Depositphotos)

Dveře se skleněnou výplní, s vitráží

Tady je potřeba zkontrolovat výplň, a pokud je poškozená, výrazně poškrábaná, prasklá apod., je nutné ji vyměnit. Nemá smysl restaurovat rám dveří a ponechat staré zničené sklo. Pokud je i sklo v pořádku, zkontrolujte lepení a tmel kolem. Toto je možná lepší svěřit sklenáři, ale s trochou trpělivosti a šikovnosti byste mohli zvládnout i toto.

Rámy dveří, tzv. zárubně

Rozhodně nezapomeňte natřít i rámy dveří. Pokud je máte dřevěné, tak je potřeba opět povrch obrousit a natřít nanovo, případně nalakovat, pokud chcete jenom dekor dřeva s patinou. Ideální je ale natřít... a tady se můžete opět vyřádit. Můžete zvolit stejnou barvu, jako je barva dveří, nebo úplně jinou třeba výrazně kontrastní. Brousit a natírat můžete sami také staré kovové zárubně.

Broušení rámu
Rám dveří také očistěte broušením a můžete je nově natřít (Zdroj: Depositphotos)

Nové kování dveří

Staré kování na nové dveře nepatří. Nešetřete zbytečně a vyměňte také kování, tedy kliky na dveřích. Pokud dáte světlou decentní barvu dveří a zárubně, zvolte zajímavé výrazné kování a získáte tak skvělý detail, který hned upoutá pozornost a pozvedne i obyčejné jednoduché dveře do luxusu.

Kování
Nezapomeňte na kování (Zdroj: Depositphotos)

Ze starých nepotřebných dveří můžete vyrobit třeba praktický věšák

Publikováno: 15. 7. 2021, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto), Prima DOMA (video) , Profil autora: Silva Pokorná