reklama

Dřevěná okna potřebují pravidelnou údržbu. Na co nesmíte zapomenout?

Nebojte se pořídit si nová dřevěná okna. A pokud už je máte, věnujte těch pár minut ročně jejich ošetření.  Není totiž tak náročně, jak by se mohlo na první pohled zdát. Postačí jim pravidelná jednoduchá údržba a jednou za pár let je natřít. Vydrží vám pak dlouhá léta. Jak by taková běžná údržba měla vypadat?

i (Zdroj: Depositphotos)
Nepodceňujte pravidelnou údržbu dřevěných oken (Zdroj: Depositphotos)

Proč se údržby dřevěných oken nemusíte bát?

Technologie postupují raketově kupředu a ulehčují nám i při ošetřování dřevěných oken. Jednotlivé díly, ze kterých se okno skládá, se nejprve ošetří hloubkovou penetrací. Následně se smontují. Přiznané spoje se vyplní pružným plnidlem. Pak přijde na řadu barevný základ a navrch povrchová ochranná lazura. Ta je tvrdá, ale pružná a dává oknům jejich odolnost. Proto je zásadní o ní pečovat a vzniklé trhlinky pravidelně vyplňovat. Pak se nemusíte bát toho, že byste je museli každou chvíli znovu natírat.

Natírání
i (Zdroj: Depositphotos)
Natírání oken už rozhodně není strašák

Jak a čím dřevěná okna umývat?

K běžnému ošetřování dřevěných oken budete potřebovat v podstatě jen to, co máte doma. Použijte vlažnou vodu s kapkou neutrálního mýdla. Co nejdříve po umytí okna zase co nejlépe vysušte. Na okna zásadně nepoužívejte abrazivní prostředky, práškové prostředky nebo rozpouštědla a jiné agresivní čisticí prostředky. Použít můžete samozřejmě i speciální prostředky na dřevěná okna. Další péčí, kterou byste měli dřevěným oknům dopřát, je ošetření balzámem. Na rámu totiž vznikají mikrotrhlinky, můžou za ně povětrnostní vlivy a UV záření.

Balzám zajistí jejich zacelení a oživí barvu. Stačí ho jednoduše nanést houbičkou nebo hadříkem na venkovní rám okna zhruba 2× do roka, ideálně na jaře a na podzim. Udělejte to po omytí oken od mastnoty, nečistot a po osušení. Ideální teplota pro nanášení je mezi 5 a 20 °C v době, kdy na okna nesvítí přímé slunce. Tato procedura výrazně prodlouží životnost oken a interval mezi dalším natíráním. 

Otevřené okno
i (Zdroj: Depositphotos)
Péče o dřevěná okna není náročná

Jak na těsnění

I těsnění dřevěných oken je třeba ošetřovat. Jeho správná funkčnost je totiž důležitá pro udržení zajištění tepelně-izolačních vlastností. Ale ani s jeho údržbou budete za pár minut hotovi. Omyjte je vlažným roztokem mýdla nebo saponátu, odstraňte všechny nečistoty. Zkontrolujte, zda je těsnění nepoškozené a ošetřete ho alespoň jednou do roka silikonovým olejem.

Průřez oknem
i (Zdroj: Depositphotos)
Důležité je při údržbě oken ošetřit i těsnění

Ošetření kování

Další částí, která si zaslouží vaši pozornost, je okenní kování. U toho je nejdůležitější pravidelné promazávání pohyblivých částí. Pokud byste toto zanedbali, může dojít k drhnutí nebo i zaseknutí klik. Promažte pohyblivé částí kování – čepy, táhla a uzavírací body, bude stačit několik kapek. Použijte olej určený na šicí stroje nebo vazelínu. Vyhněte se mazadlům, která obsahují kyseliny nebo pryskyřice, stolní olej tam určitě nepatří. Uvolněné vruty nebo šrouby, kterými je kování upevněno, dotáhněte vhodným šroubovákem.

Kování
i (Zdroj: Depositphotos)
I kování musíte pravidelně ošetřovat

Jak si poradit s rosením oken

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 13. 7. 2021, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Prima DOMA (video), Profil autora: Lenka Tajbrová