reklama

Zlomili jste klíč v zámku? Díky našim radám jej vyndáte i bez pomoci zámečníka!

Zlomený klíč v zámku, ať už od domu, bytu, auta nebo pracovní skříňky, se může stát kdykoliv a komukoliv. Není to nic příjemného. Když k tomu dojde, člověk je v šoku a mnohdy se potýká s ukočírováním záchvatu paniky. Co teď? Co s tím? Jak si pomoci? Kolik vás to bude stát?

Zlomený klíč v zámku není nic příjemného. Víte však, že jej můžete zvládnout i sami? (Zdroj: Depositphotos)

Před použitím některého z našich návodů je potřeba nejdříve přehodnotit, jak moc je klíč v zámku zalomený a zda se jedná o klíč dozický nebo vložkový (tzv. fabka).

Proč se klíče lámou v zámcích

Vůbec nejčastěji za zlomení klíče v zámku může jednoduše to, že je klíč vyroben z nekvalitních měkkých materiálů jako mosaz a nikl. Dalším velmi častým důvodem je prosté opotřebení. Někdy se tomu děje v případě, když je zámek zanesen nečistotami nebo když je zámek zkorodovaný. Klíč se pak nemůže dostat do cylindrické vložky a při vyjímání z drážky se může zaseknout a zlomit. Někdy za zlomením klíče může i jeho mechanické poškození, k němuž dochází ponejvíce tehdy, když se používá i k jiným činnostem, než k odemykání a zamykání dveří. V neposlední řadě k tomu dochází proto, že zámek není dostatečně promazaný a tak se v něm klíč zasekne a zlomí.

Zlomený klíč se zlikvidovaným zámkem
Klíč se v zámku zlomí z celé řady důvodů, jedním z nich je prosté opotřebování (Zdroj: Depositphotos)

Když trčí kousek klíče ze zámku, zkuste to s magnetem

Pozor, v tomto případě však nemáme na mysli nějakou magnetku z lednice, ale pořádně silný magnet, který mívají kutilové ve svých dílnách. Nejprve zámek promažte zámečnickým olejem. Tedy s pomocí dlouhé úzké trubičky ho vstříkněte přímo do zámku, čímž usnadníte magnetu klíč vytáhnout ven. Pak přiložte ke klíčové dírce magnet a přejíždějte jím ze strany na stranu. Chce to sice trpělivost, ale je to velmi spolehlivý způsob, jímž můžete zalomený klíč ze zámku dostat ven. Doporučují ho i specialisté. Ovšem vytáhnete jen takové klíče, které jsou železné, nikoliv ze slitiny.

Silný magnet v ruce
Klíč ze zámku můžete zkusit vyndat třeba se silným magnetem (Zdroj: Depositphotos)

Náhradní klíč nebo kancelářská sponka

Pokud nemáte magnet, ale máte po ruce náhradní klíč nebo alespoň kancelářskou sponku, můžete se pokusit o vytažení zbytku klíče ze zámku jiným způsobem. Ale pozor, v případě použití klíče, to funguje pouze se stejným klíčem, nikoliv jemu podobným. Podobně pak funguje i kancelářská sponka, s níž zatlačíte na ulomenou hranu klíče a vytlačíte ho ven. I v tomto případě vám doporučujeme zámek nejprve promazat zámečnickým olejem.

Kancelářská sponka na papírech
Když je nejhůř, může vám pomoci i obyčejná kancelářská sponka (Zdroj: Depositphotos)

Plátek lupínkové pily vám rovněž může pomoci

Mnohem snazší manipulaci než s kancelářskou sponkou, skýtá lupínková pila nebo také jehla nebo obyčejný špendlík. Klíč ven dostanete stejným způsobem, jako kdybyste se o to pokoušeli kancelářskou sponkou. A i zde vám doporučujeme zámek nejprve promazat.

Dřevo rozštípané a nářadí z dílny
Pokud máte přístup do dílny, pomoci si můžete i s lupínkovou pilou (Zdroj: Depositphotos)

Lepidlo může dokázat hotové divy

V tomto triku vám pomůže nejlépe lepidlo na kovy, kterým natřete klíč na zlomené části a zasunete ho do zámku. Klíč uvízlý v zámku se po několika vteřinách přilepí a vy jej budete moci vytáhnout. Pozor však, bude to chtít jistou ruku. Vytažení musí být provedeno rychle, aby lepidlo nezaschlo a klíč ze zámku vytáhněte jedním plynulým pohybem. Dejte si také pozor na množství naneseného lepidla, nesmí ho být příliš, protože by se klíč přilepil uvnitř k vložce. Musíme však upozornit, že tento trik v žádném případě nezkoušejte k vytažení zalomeného klíče u auta nebo motorky. Pokud je klíč zalomený příliš hluboko, lepidlo raději vůbec nepoužívejte. Slepit klič lze u velice mělce zalomeného klíče. 

Ukápnuté lepidlo
I když to možná vypadá všelijak. Lepidlo dokáže vytáhnout ze zámku druhou polovinu zlomeného klíče (Zdroj: Depositphotos)

S odstraněním zlomeného klíče vám mohou pomoci i nůžky a pinzeta

Vezměte si menší dostatečně ostré nůžky a jejich špičkou přichyťte zlomenou část klíče z boční strany v zámku. Zatlačte na klíč, snažte se ho z boku vytisknout. Když se zlomená část povytáhne alespoň o 0,5 cm, vezměte do druhé ruky pinzetu a trčící zbytek klíče se pokuste ze zámku vytáhnout.

Stříhání krejčovskými nůžkami
V případě, že nemáte po ruce kancelářskou sponku, náhradní klíč nebo lupínkovou pilu, zachránit vás mohou obyčejné nůžky a pinzeta (Zdroj: Depositphotos)

Pokud máte tu možnost, vytáhněte zalomený klíč s pomocí aku vrtačky

Tato metoda je dostupná tehdy, když máte po ruce dobře zařízenou dílnu, v níž máte aku vrtačku, vrták a dostatečně ostré nůžky. Před vytažením klíče očistěte přední část zámku, pak nevrtejte malou dírku asi 1 mm od drážky do hloubky 1,5 až 2 mm a následně se pokuste vrtat šikmo. Když se dostanete na úroveň klíče, vezměte si nůžky a zlomenou část klíče jimi vytáhněte. Buďte velmi opatrní, protože jinak můžete zámek poškodit nebo rozbít. Tento způsob se doporučuje jako poslední možnost, jelikož je velice náročný a vyžaduje doopravdy zkušenou ruku a precizní práci.

Muž s vrtačkou v ruce
Když je nejhůř, zkusit to můžete s vrtačkou (Zdroj: Depositphotos)

Ze starých nepotřebných klíčů můžete vyrobit třeba prima věšák

Publikováno: 12. 7. 2021, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)