reklama

Výměnu hadice u pračky zvládne i křehká žena

Praskla vám hadice u pračky a vám se povedlo vytopit sousedy? Ačkoliv je to velká nepříjemnost, má své řešení. Dokonce tak jednoduché, že nemusíme ani čekat, až se manžel vrátí z práce a můžeme si hadici u pračky vyměnit samy. Postup výměny vám popíšeme krok za krokem a vy se pak můžete pochlubit, jaká jste zdatná opravářka. A za ušetřené peníze za opraváře si kupte třeba novou kabelku.

i (Zdroj: Depositphotos)
Vyměnit hadice u pračky zvládne i křehká žena (Zdroj: Depositphotos)

Výměna hadice u pračky

To si takhle pěkně naskládáte špinavé prádlo do pračky, zasypete práškem nebo nalijete prací gel, ovoníte aviváží a zapnete prací program. A odejdete třeba nakoupit.

Když se vrátíte, máte z koupelny akvárium, k sousedům o patro níž vesele protéká voda a z pračky stříkající voda kreslí na zeď abstraktní obrazce. A kdo za to může? Prasklá hadice od pračky. Je to velká mrzutost, protože když na prasklou hadici nepřijdete včas, vytopíte si koupelnu a dost možná i sousedy pod vámi. A přitom je tu zcela jednoduché řešení. A sice prasklou hadici u pračky vyměnit. Milé dámy, nemusíte dokonce ani čekat na manžela, až se vrátí znaven ze zaměstnání a můžete se do opravy pustit samy. 

Pračka
i (Zdroj: Depositphotos)
S výměnou prasklé hadice si poradí i žena

U pračky jsou hadice dvě. Jedna je přívodní, která vám pračku napouští vodou, a druhá odvádí vodu z pračky do odpadní kanalizace. Jsou odlišné, takže si je nemůžete splést. Ta přívodní je tlaková, bývá hladká, šedá s modrým pruhem (to znamená, že se napojuje na přívod studené vody) a k pračce vede od potrubí, které máte v koupelně (v kuchyni, na chodbě nebo v prádelně) a kudy se do místnosti přivádí voda.

Přívod
i (Zdroj: Depositphotos)
Takto vypadá přívodní hadice, která do pračky vede vodu

Odpadní trubice bývá vroubkovaná (také se jí někdy říká husí krk), může být bílá, šedá nebo černá a od pračky se napojuje někdy na sifon pod umyvadlem případně na odpadní potrubí, které máte v koupelně či jiné místnosti připraveno právě na odvod vody z pračky, a největší dobrodruzi tuto hadici nechají volně loženou před okraj vany.

Výměna přívodní hadice

No a co teď tedy s prasklou hadicí? Hlavně, milé dámy, hned zase schovejte ty vaše lepicí pásky, kterými budete chtít postižené místo omotat a zalepit. Nová hadice stojí méně než nová kabelka, takže se proběhněte do obchodu a nejprve kupte novou hadici. Rozumí se právě tu, která je prasklá. 

Hadice
i (Zdroj: Depositphotos)
Detail přívodní tlakové hadice k pračce

Potom vypněte pračku, pokud mezitím nedoprala, a vyndejte ven prádlo. Pračku by to zbytečně zatěžovalo. Vypojte pračku z přívodu elektrického zdroje. Zavřete dvířka od pračky a pračku otočte. Budete potřebovat operovat na zadní straně. Vypněte přívod vody. Je to malá páčka na potrubí, od kterého vede tlaková hadice. Na zem okolo pračky si rozložte nejlépe starou osušku a mějte po ruce i pár rezervních ručníků nebo utěrek. Bude se hodit i lavor nebo kbelík, z hadice i z pračky může ještě vytéci voda. Odšroubujte matici, které spojuje hadici s pračkou. Pokud to nepůjde rukou, použijte stavitelný klíč (francouzák).

Klíč
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud nemáme dost síly, použijeme nářadí

Stejným způsobem odšroubujte hadici od potrubí. Vezměte novou hadici a našroubujte jí nejprve na potrubí, potom na druhé straně k pračce. Oba spoje pečlivě utáhněte.

Matice
i (Zdroj: Depositphotos)
Matice u přívodní hadice zvládne povolit i žena

Výměna odpadní hadice

Pokud je prasklá odpadní hadice, budete mít trochu víc práce, ale opět to není výstup na Mount Everest. Začnete stejně jako v případě výměny tlakové hadice, to znamená, odpojit od elektřiny a vypnout přívod vody. 

Nyní ale budete muset odstranit zadní kryt pračky, protože konec odpadní hadice se většinou skrývá pod ním. Demontujte zadní kryt pračky. Na okrajích krytu jsou šrouby s hlavicemi, některé jsou uzpůsobeny pro křížový šroubovák, u některých budete potřebovat imbus. Jakmile máte šrouby uvolněné a odstraněné, sejměte kryt a dejte ho na stranu. Pod krytem se nachází vypouštěcí ventil a čerpadlo. Bude potřeba odpojit hadici od čerpadla. Připravte si větší kbelík a ručníky na vytření podlahy, v této hadici je poměrně dost vody.

Montáž
i (Zdroj: Depositphotos)
Odmontování hadice bude chtít trochu síly a fortelu

V místě napojení hadice na čerpadlo je kovová svorka se šroubem. Svorku je potřeba uvolnit. Uvolní se tak, že pomocí šroubováku otáčíte šroubek a svorka se začne rozevírat.

Svorka
i (Zdroj: Depositphotos)
Tuto svorku povolíte a utáhnete pomocí šroubováku

Jakmile je uvolněná svorka, vypustíme z hadice vodu do kbelíku a hadici vyjmeme na druhé straně z odpadu a odstraníme pryč. V čerpadle je filtr, který bude potřeba společně s hadicí vyjmout, rovnou ho vyčistíme. Filtr pak nasadíme na novu hadici, zkontrolujeme těsnění a hadici nasadíme na čerpadlo.

Těsnění
i (Zdroj: Depositphotos)
Tento kroužek je těsnění v hadici, je to velmi důležitý kousek

Nezapomeneme na hadici navléknout svorku. Pomocí šroubováku svorku utáhneme. Zkontrolujeme, zda je hadice dobře upevněná. Následně nasadíme zadní kryt a pomocí šroubů jej zajistíme. Volný konec odpadní hadice upevníme do odpadu.

Co dělat, když pračka nepříjemně páchne

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 11. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová, Depositphotos (foto), Profil autora: Martina Pilzová