reklama

Zvládnete při montáži nového okna natáhnout na ostění lepidlo?

V minulých dílech jsme se naučili jak vyměnit staré špaletové okno za nové, jak připravit stavební otvor na instalaci nového okna i jak samotné nové plastové okno namontovat bez zástupu dalších řemeslníků. Zbývá již jen doladit poslední práce a mezi ty patří také izolace okolo okna a natažení lepidla na ostění. Ani zde vás nenecháme na holičkách a povíme si, jak takovou práci zvládnout a kterým chybám se vyvarovat.

Zvládnete při montáži nového okna natáhnout na ostění lepidlo? (Zdroj: Depositphotos)

Natahování lepidla a příprava

Malý seriál o výměně starého plastového okna za nové, moderní a plastové se nám pomalu chýlí ke konci. Máme vybourané staré okno, začištěný stavební otvor, nasazené a zafixované okno nové, dokonce jsme se podívali, jak se instaluje venkovní parapet. Nyní je na čase dokončit vnitřní úpravy ostění. Začneme čím jiným než natažením lepidla. Ten, kdo aspoň jednou v životě vyzkoušel natahovat lepidlo na stěnu ví, že je to práce zodpovědná a náročná. Natahovat lepidlo na ostění je navíc práce trochu piplavá, je potřeba si dávat pozor na správný postup.

Nejprve si lepidlo rozmícháme. Použijeme k tomu kbelík s vodou, do níž podle návodu výrobce odsypeme potřebné množství práškového lepidla. Rozmíchat tuto směs můžeme buď ručně (ale připravte se na dlouhou namáhavou činnost), nebo s pomocí stavebního míchadla, které vypadá jako šlehací metla na těsto. Toto míchadlo se dá nasadit na vrtačku a při pomalých otáčkách s ním pak směs zpracujeme na kaši. 

Míchání
Lepidlo je potřeba důkladně rozmíchat (Zdroj: Prima DOMA)

Směs necháme chvíli odstát a potom ještě jednou promícháme. Tím docílíme dokonalého propojení obou složek lepidla. Předpokládáme, že po instalaci nového okna se ostění zaizolovalo pomocí polystyrenu pro vnitřní izolace. Abychom si nepoškodili ostrou hranou plastový rám okna a příliš neušpinili skla, překryjeme celé okno fólií a okolo rámu pečlivě přelepíme lepicí páskou.

Perlinka

Budeme potřebovat kromě lepidla také perlinku, která je určená ke zpevnění nových i starých omítek. Místa, která potřebují vyztužit pak díky perlince nepraskají, jsou více pružná a pevná. Na výztuhu ostění použijeme perlinku s hliníkovým profilem, která je vytvarovaná do pravého úhlu a slouží ke zpevňování rohů. Kromě hliníkových profilů se dají sehnat i plastové. S hliníkovým profilem se ale lépe pracuje, pouze musíme dávat pozor, abychom jej neohnuli nebo nezdeformovali. 

Perlinkový roh
Na zpevnění rohů ostění použijeme perlinku s hliníkovým profilem (Zdroj: Prima DOMA)

Před instalací perlinkového rohu si změříme výšku ostění a podle toho perlinku uřízneme. Bude nám na to stačit odlamovací nůž a nůžky na plech. Odstřižený kus perlinky na sucho vyzkoušíme přiložením na ostění, abychom se přesvědčili, že jsme dobře měřili. Při použití perlinkového rohu nesmíme zapomenout, že perlinka musí být usazena nejen na obou stranách ostění, ale i na horní části nad oknem.

Příprava
Vyměříme si potřebný kus perlinkového rohu (Zdroj: Prima DOMA)

Natažení lepidla

Hladítko
Lepidlo budeme natahovat zubatým hladítkem (Zdroj: Prima DOMA)

Při natahování lepidla se nám bude hodit zubaté hladítko. Používá se zejména k bezprostřednímu nanášení, k hrubému srovnání a vyhlazování omítky, malty a lepidel. Podle mezer mezi zuby jsou hladítka označena číslicemi, ideální je použít č. 6 nebo 8. 

Lepidlo
Naneseme nejprve vrstvu lepidla (Zdroj: Prima DOMA)

Zednickou lžící pak na hladítko naneseme trochu rozmíchaného lepidla a jednoduchým pohybem zezdola nahoru natahujeme lepidlo na ostění a izolaci. Pomocí zubů pak lepidlo roztíráme do stran a tvoříme souvislou vrstvu. 

Usazení rohu
Perlinkový roh vmáčkneme do vrstvy lepidla (Zdroj: Prima DOMA)

Do vrstvy lepidla pak jemně vtlačíme perlinkový roh a přitiskneme k ostění.

Vodováha
Po usazení rohu zkontrolujeme obě roviny (Zdroj: Prima DOMA)

Pomocí vodováhy pak zkontrolujeme, zda jsme se neodchýlili od roviny svislé i vodorovné.

Zahlazení
Usazený perlinkový roh přetáhneme druhou vrstvou lepidla (Zdroj: Prima DOMA)

Přes perlinku natáhneme hladítkem další vrstvu lepidla, abychom perlinku zafixovali.

Ostění
Vnitřní ostění opět přetáhneme lepidlem (Zdroj: Prima DOMA)

Necháme zavadnout a pokračujeme na protilehlé straně. Nakonec upevníme perlinkový roh i na horní straně.

Perlinka
Do ostění usadíme kusy perlinky (Zdroj: Prima DOMA)

Pokud je ostění široké, bude potřeba natáhnout lepidlo i v tomto prostoru a i sem samozřejmě musíme usadit perlinku. Nyní nám stačí použít obyčejnou bílou perlinku. Stejně jako při zapravování perlinkových rohů si nejprve část ostění natáhneme lepidlem a vtlačíme do něj perlinku. Přetáhneme druhou vrstvou lepidla a necháme zavadnout.

Natahování
V rozích a špatně přístupných místech si pomůžeme lžící (Zdroj: Prima DOMA)

Protože přechod mezi okenní spárou a ostěním je vyplněn montážní pěnou, musíme lepidlo přetáhnout i přes ni. Zde si vypomůžeme zednickou lžící a snažíme se vyplnit všechny mezírky. 

Jakmile je lepidlo kompletně zaschlé, můžeme přikročit k dočištění. To znamená opět použít lepidlo, tentokrát nám bude stačit slabší vrstva a pečlivě zatřeme pomocí hladítka celou plochu ostění i rohy. Nesmí být pod lepidlem vidět žádná mezera, přechod nebo dokonce části perlinky. To všechno by mělo špatný vliv na další dokončovací práce. Pokud je lepidlo správně natažené, necháme jej nejlépe do druhého dne dokonale vyschnout a po přebroušení můžeme přikročit ke štukování. 

Okno
Hotové natažené lepidlo necháme do druhého dne zaschnout (Zdroj: Prima DOMA)

Na postup se podívejte zde:

Publikováno: 11. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA (foto)