reklama

Vyrobte ze starého dětského stolku nový a moderní

Dětský stoleček má již nejlepší léta za sebou a my máme dvě možnosti. Buď ho vyhodíme a pořídíme svým dětem nový a modernější, nebo se pustíme do rekonstrukce a vdechneme stolečku nový život.

Vyrobte ze starého dětského stolku nový a moderní (Zdroj: Prima DOMA)

Renovace dětského stolku na jiný level

Pokud máte doma předškoláka a potřebujete ho vybavit stolečkem, na kterém si bude kreslit, tvořit nebo si hrát a později může takový stoleček využít i ve škole pro psaní úkolů, máte možnost si takový stoleček pořídit v některém z obchodních center s nábytkem, anebo můžete využít stolek, který již doma máte a "vytunit" ho tak, aby byl multifunkční a měl i moderní design.

Co budeme potřebovat, než začneme:

 • starý dětský stoleček
 • několik kusů překližky asi 6 cm širokých
 • dřevěné lišty
 • kulatinku
 • aku vrtačku
 • aku brusku
 • přímočarou pilu
 • sádrokartonářský tmel
 • špachtli
 • zdravotně nezávadné barvy
 • vruty
 • spojovací dřevěné kolíčky
 • štětce
Štětce
Budeme hodně natírat, proto si připravíme kvalitní štětce (Zdroj: Prima DOMA)

Kostra
Použijeme původní kostru stolečku, která není poškozená (Zdroj: Prima DOMA)

Začneme tím, že ze stolečku sundáme vrchní pracovní desku. Tu budeme následně natírat a vylepšovat. Deska bývá s konstrukcí spojená pomocí vrutů, takže vruty jednoduše vyšroubuje a desku sundáme. Spodní konstrukci stolku si schováme, protože jí budeme ještě potřebovat.

Tmel
Na tmelení desky můžeme použít sádrokartonářský tmel (Zdroj: Prima DOMA)

Původní deska stolečku je častým používáním poničená. Kromě samotného nátěru bude potřeba jí vytmelit a zaretušovat hluboké rýhy a nerovnosti. Nemusíme sahat po truhlářském tmelu, ale použijeme tmel na sádrokartony, který se pro tyto účely bude velmi dobře hodit. Až tmel důkladně zaschne, celou desku přebrousíme jemným smirkovým papírem.

Broušení
Všechny části překližky obrousíme (Zdroj: Prima DOMA)

Na jednu z bočních stran vyrobíme příhodný truhlíček, do kterého si malý umělec může dávat pastelky, barvy a další nezbytné pomůcky. A na druhou stranu připevníme tyč, na kterou navineme nekonečný papír. Odpadne nám tak neustálé shánění čistého papíru na dětské malování. Z překližky uřízneme dvě dlouhé části podle toho, jak dlouhá je boční strana stolečku. Dále uřízneme dva malé kousky, které použijeme jako spojnice a vytvoříme tak truhlíček. Truhlíček musí mít také dno, proto si podle vytvořeného rámečku připravíme takto široké a dlouhé dno. Všechny části překližky obrousíme aku bruskou dohladka.

Vrtání
Do překližky vyvrtáme otvory pro vruty (Zdroj: Prima DOMA)

Obroušené části překližky spojíme vruty. Protože je překližka náchylná k praskání, otvory si předvrtáme a teprve potom do otvorů nasadíme vruty.

Barvy
Použijte vodouředitelné barvy (Zdroj: Prima DOMA)

Dno truhlíčku pak již stačí přibít k rámečku tenkými hřebíčky. Celý truhlíček natřeme vodouředitelnými barvami, které jsou zdravotně nezávadné. Nesmíme zapomínat, že stoleček budou používat děti.

Spojování
Hotový truhlíček připevníme ke kostře stolečku (Zdroj: Prima DOMA)

Hotový truhlíček připevníme pomocí vrutů k jedné z bočních stran kostry stolečku.

Nátěry
Na natírání kromě štětců můžeme použít i molitanový váleček (Zdroj: Prima DOMA)

Zároveň s truhlíčkem můžeme pak natřít i zatmelenou a obroušenou pracovní desku. Abychom vytvořili zajímavý design, použijeme lepicí pásku, kterou uděláme čáry. Na desku použijeme dva nátěry, aby barva dobře skryla původní tmelené nerovnosti.

Podpěra
Hotovou podpěru před upevněním také natřeme barvou (Zdroj: Prima DOMA)

Z kousku spárovky pak uřízneme úhlopříčně dva kusy, které použijeme jako podpěry pro tyč na návin nekonečného papíru. Spárovku uřízneme na velikost 25×18 cm a tento rozměr rozdělíme úhlopříčkou na dvě poloviny. Do podpěr pak vyřízneme pomocí přímočaré pily zářez, který zahloubíme dokulata. Ten bude sloužit na usazení kulatiny na nekonečný papír. Obě podpěry pak natřeme červenou barvou.

Kolíčky
Dřevěnými kolíčky zafixujeme pracovní desku (Zdroj: Prima DOMA)

Jakmile podpěry uschnou, můžeme je připevnit na boční stranu nožek stolečku. Připevníme je samozřejmě na opačnou stranu, než máme ukotvený truhlíček na malířské potřeby. Do horních částí nožek stolu pak vrátíme dřevěné kolíčky, kterými budeme spojovat kostru stolečku a desku. 

Deska
Nakonec usadíme zrenovovanou desku (Zdroj: Prima DOMA)

Následně nasadíme desku a zespodu jí opět přichytíme vruty. 

Pak už bude jen zbývat uříznout potřebnou délku kulatinky, nasadit na ní roli nekonečného papíru a usadit ji do připravených drážek v podpěrách. Kulatinku na obou stranách opatříme širšími dřevěnými kolečky, která zabrání vypadnutí kulatinky z drážky. Z vrchní desky sloupneme lepicí pásku. Vznikne nám mozaika. Nakonec pak již doplníme truhlíček o plechovky s pastelkami, barvami a štětci a můžeme hotový stoleček předat malému uživateli.

Na video z výroby se podívejte zde:

Zdroj videa: Prima DOMA

Publikováno: 7. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA (foto) , Profil autora: Martina Pilzová