reklama

I přírodní kámen v zahradě můžete vyčistit, když víte jak na to

Přírodní kameny v zahradě jsou skvělým doplňkem zelených ploch, zajímavě kontrastují s živými rostlinami a přitom dohromady vytvářejí naprosto dokonalou symbiózu. Kameny se však časem pokryjí patinou a mechem, a pokud nechceme, aby vypadaly právě takto omšele, je potřeba je očistit.

Čistění přírodních kamenů v zahradě (Zdroj: Depositphotos)

Jak čistit přírodní kameny v zahradě?

Zahrady jsou ukázkou použití mnoha různých materiálů, někdy zdánlivě nesourodých. Ale téměř v každé nalezneme kameny. Přírodní, neopracované a využívané jako solitérní dekorace ve skalkách, v trávnících nebo v okrasných záhonech. Pak tu jsou také kameny ve formě obrubníku, nášlapné kameny, kamenné zídky, stoly, lavičky či kamenná dlažba. 

A všechny tyto kameny mají jedno společné. Jsou neustále, ve dne i v noci vystavovány povětrnostním vlivům. Prší na ně, sněží, padá na ně listí, pokrývají se prachem a nečistotami, po čase pak na nich začne růst mech a lišejník, ve spárách se zachytávají zbloudilá semena a po čase nám z dlažby rostou sedmikrásky a ze zídky trčí bříza. Někomu omšelost a patina nevadí, protože takové kameny dokreslují kolorit zahrady, ale většina lidí skřípe zuby a přemýšlí, jak kamenům vrátit lesk a slávu.

Nebojte se přitlačit na ruce

Nejdříve bude potřeba mechanicky odstranit mech a rostliny, které z kamenů vyrůstají. Na mech dobře poslouží špachtle nebo ruční motyčka. Rostliny se snažte vytrhávat i s kořeny, protože jinak po čase narostou znovu. Nános listí a nečistot okolo zameťte hrubým koštětem, z trávníku shrabejte prstencovými hráběmi. 

Koště
Hrubé nečistoty ometeme rýžovým koštětem (Zdroj: Depositphotos)

Následně máme několik možností, jak kameny očistit. Pokud nemáte techniku, vezměte si jednoduše kbelík s vlažnou vodou, přidejte trochu saponátu a kartáčem kameny vyčistěte. Bude to sice pracné a namáhavé, ale kameny budou spolehlivě čisté. Nechcete-li používat saponát, můžete zakoupit v obchodě speciální přípravek na odstranění mechů. Kámen pak můžete umýt pomocí kartáče a hrubé soli.

Jak nám pomůže technika?

Pokud máte doma tlakovou myčku, máte vyhráno. S její pomocí, a hlavně bezpracně umyjete kameny velmi snadno. Proud vody se dostane i do těch nejmenších spár a vyplaví všechen prach a nánosy. 

Kameny
Na omytí kamenů hloubkově použijeme wapku (Zdroj: Depositphotos)

Pomocí wapky a rotačního kartáče pak můžete umýt i kamenné plochy. Nejen dlažbu a obrubníky, ale i kamenné stoly či lavice. V případě, že budete čistit dlažbu, nezapomeňte pak, až dlažba uschne, vysypat spáry dlažby znovu jemným pískem, aby se kameny nezačaly uvolňovat. 

Dlažba
Kamennou dlažbu můžeme omýt pomocí rotačního kartáče (Zdroj: Depositphotos)

Podobným způsobem pak můžete umýt i kamenný obklad domu. Předem si pouze ověřte, že jsou kamenné obklady pevně nalepené na podkladu a nehrozí jejich odloupnutí. Tlaková myčka má opravdu sílu a v případě, že obklad už nedrží příliš pevně, raději zvolte jemnější způsob čištění. Tlakovou myčku také používejte pouze na kompaktní kameny, které nepodléhají erozi. Například na pískovec, který vykazuje znaky zvětrávání, wapku vůbec nepoužívejte, mohlo by dojít k jeho narušení. 

Také se snažte vyvarovat použití silných chemických prostředků k odstranění nečistot. Tyto přípravky mohou kámen sice dobře a bleskově vyčistit, ale zároveň stečou do půdy a v tu chvíli máte kontaminovanou zahradu. Chemické prostředky pak také dokážou silně poškodit trávník a žlutá, vypálená místa toho budou jen důkazem. Stejným způsobem pak můžeme čistit i náhrobky a pomníky. I zde se vyvarujeme použití chemie, zejména pokud vlastníme hrob se záhonkem. Zasazené rostliny by vám moc nepoděkovaly. 

Máte v zahradě místo pro solitérní kámen?

Publikováno: 3. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Martina Pilzová