reklama

Na tmelení sádrokartonu si vystačíte s jedním tmelem, Rifino Top

Tmelení sádrokartonových konstrukcí a hlavně kvalita jeho provedení vytváří výsledný dojem z hotové příčky, podhledu či opláštění podkroví. Díky použití sádrového tmelu Rifino Top si navíc usnadníte práci. Jak tedy správně při tmelení postupovat a jaké kvality lze dosáhnout?

Tmelení sádrokartonu
i (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips)
Na tmelení sádrokartonu si vystačíte s jedním tmelem, Rifino Top (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips)

Tmelení je doporučeno provádět až po dokončení a potřebném vyschnutí všech vlhkých procesů na stavbě, bez následného vystavování konstrukcí vlivům náhlých teplotních a vlhkostních změn. V případě vícenásobného opláštění sádrokartonem tmelíme opláštění ve všech vrstvách. Rohy a kouty sádrokartonových konstrukcí je vhodné následně ošetřit páskou Habito® Flex. Ta chrání rohy před mechanickým poničením a zabraňuje vzniku prasklin v koutech.

Plánujete montáž sádrokartonových konstrukcí svépomocí? Vyzkoušejte kalkulačku Rigips. Ve třech krocích si jednoduše spočítáte spotřebu materiálu. Navíc vám dle vašich požadavků na konstrukci (akustika, pevnost, odolnost vůči vlhkosti) doporučí vhodnou sádrokartonovou desku se všemi komponenty, které budete k realizaci potřebovat.

Postup tmelení sádrokartonu

Obrázek1
i (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips)
Skelnou výztužnou pásku vložíme do tenké vrstvy čerstvě naneseného tmelu a přetáhneme hladítkem

Skelnou výztužnou pásku vložíme do tenké vrstvy čerstvě naneseného tmelu a přetáhneme hladítkem.

Obrázek2
i (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips)
Po zaschnutí první vrstvy tmelu spáry přestěrkujeme tmelem

Po zaschnutí první vrstvy tmelu spáry přestěrkujeme tmelem, hranou hladítka tmel roztáhneme do šířky a uhladíme do ztracena.

Obrázek3
i (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips)
Konečnou úpravu povrchu můžeme provést opět pomocí spárovacího práškového tmelu Rifino Top

Konečnou úpravu povrchu můžeme provést opět pomocí spárovacího práškového tmelu Rifino Top.

Obrázek4
i (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips)
Po zaschnutí tmelu přebrousíme tmelený povrch brusnou mřížkou

Po zaschnutí tmelu přebrousíme tmelený povrch brusnou mřížkou, kterou upneme do ručního držáku. Je však nutné si při broušení ohlídat případné porušení výztužné pásku či přiléhajícího povrchu kartonu sdk desek. Pokud se chcete celoplošnému broušení vyhnout, vyzkoušejte tmelení bez broušení se špachtlí Rigips pro celoplošné tmelení. Ušetříte si tak čas i práci.

Jak tmelit bez broušení?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Chcete se tmelení a výstavbu sádrokartonové příčky či podhledu pořádně naučit? Přihlaste se do jednoho z kurzů Školy suché výstavby Rigips. Dozvíte se nejen obecné zásady a podmínky pro montáž sádrokartonových konstrukcí, ale dostanete také možnost si vše prakticky vyzkoušet. Vybírejte si ten správný kurz montáže sádrokartonu pro kutily a začátečníky.

Tmel Rifino Top na základní i finální tmelení

Sypký sádrový tmel Rifino Top má díky své hladké struktuře a vysoké pevnosti mnohostranné využití. Hodí se pro tmelení spár sádrokartonových desek v kombinaci s výztužnou páskou, při aplikaci pásky Habito® Flex, která chrání rohy a kouty nebo při aplikaci lišty L-Trim. Najde však využití i při renovaci sádrových omítek.

S použitím tmelu Rifino Top se nemusíme omezovat
i (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips)
S použitím tmelu Rifino Top se nemusíme omezovat (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips)

S použitím tmelu Rifino Top se nemusíme omezovat na kvalitu povrchu Q2 (standardní), ale dopřát si i kvalitu Q3 či Q4, a to bez celoplošného broušení. Vyhnete se tak případnému vdechování sádrového prachu, který broušením vzniká, a vystačíte si s jedním tmelem od začátku do konce.

Jak rozlišit stupně kvality povrchu

Kromě samotné rovinnosti konstrukce se v praxi kvalita výsledné příčky či podhledu odvíjí od optických vlastností, jako jsou viditelné formáty desek či zřetelné spáry při dopadu světla. Při volbě stupně kvality povrchu je dobré vycházet z povahy výsledné konstrukce a jejího umístění. Menší nároky jsou obvykle kladeny na stěny v technických místnostech nebo tam, kde jsou následně zakryty obklady.

Obrázek6
i (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips)
Rozlišujeme čtyři stupně kvality dokončeného povrchu sádrokartonových konstrukcí (Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips)

Rozlišujeme čtyři stupně kvality dokončeného povrchu sádrokartonových konstrukcí, od Q1 do Q4. Nejčastěji užívanou variantou je standardní kvalita Q2, kdy srovnáváme spárované plochy s povrchem desek bez stupňovitých přechodů. Pokud klademe na výsledný povrch vyšší nároky, přistoupíme ke speciálnímu tmelení Q3. To nám již pomůže redukovat viditelné stopy po nástrojích a zpracování např. při dopadu tzv. „plochého světla“. Nejvyšší kvalita Q4 dokáže díky celoplošnému přetmelení konstrukce tyto stopy zcela eliminovat. Při provádění tmelení je však třeba zajistit stejné světelné podmínky jako při používání prostoru v budoucnu. Při použití vhodných tmelů, např. Rifino Top lze dosáhnout kvality Q3 i Q4 bez celoplošného broušení.

Publikováno: 9.7.2021, Autor: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. Divize Rigips (text a foto), Profil autora: Redakce