reklama

Tyto 3 části plastových oken nesmíme zapomínat pravidelně čistit!

Pořídili jste si plastová okna a chcete, aby vám vydržela po zbytek života? Pak jim musíte věnovat průběžnou a důkladnou péči v takové podobě, aby si své tepelně-izolační vlastnosti udržela... i když by se dalo říct, že jsou oproti dřevěným oknům téměř bezúdržbová.

i (Zdroj: Depositphotos)
Plastová okna potřebují pravidelnou údržbu, aby dlouho dobře sloužila (Zdroj: Depositphotos)

Těsnění oken

Zásadní u plastových oken je těsnění, jeho funkčnost a ošetřování. Protože přichází do styku s vnějšími vlivy – vodou a větrem, je třeba je občas zkontrolovat. Těsnění omyjte. Bude vám k tomu stačit voda s běžným čisticím prostředkem. Zkontrolujte odvodňovací drážky na vnitřní straně rámu otevřeného okna. Případné nečistoty odstraňte, aby voda mohla bez problémů odtékat. Suché můžete odsát vysavačem. V případě potřeby použijte pevný drát a kanálek zprůchodněte. Pro jistotu je potom ještě propláchněte vodou. Jednou do roka použijte silikonový olej a těsnění jím přetřete nebo nastříkejte, prodloužíte tím jeho životnost. Alternativně lze použít také glycerin. Jakmile zjistíte, žeje těsnění poškozené, vyměňte ho co nejdříve.

Výměna těsnění
i (Zdroj: Depositphotos)
Poškozená těsnění je třeba co nejdříve vyměnit

 Rámy oken

Okenní rámy bývají vyrobeny tak, aby co nejlépe odolávaly povětrnostním vlivům. Omývejte je vlažnou vodou a měkkým hadrem nebo utěrkou. Ideální je nečistoty smýt hned, jakmile se objeví. V opačném případě může dojít k jejich usazení a jejich odstranění je pak náročnější.

Při čištění za sucha vznikne statická elektřina. Nepoužívejte horkou vodu, zejména v zimě. Pokud je na to i voda krátká, můžete použít i speciální čisticí prostředky určené na plastové profily nebo pH neutrální saponáty. Vždy je opláchněte dostatečným množstvím vlažné vody. Vyvarujte se abrazivních prostředků nebo drsných houbiček či kartáčů. Stejně tak na plastová okna nepatří ředidla nebo rozpouštědla – tedy žádný benzin nebo aceton, kyselé a zásadité prostředky, mohou okna zbarvit a vytvořit na nich skvrny nebo je poleptat.

Čištění oken
i (Zdroj: Depositphotos)
K běžnému čištění stačí obyčejné prostředky nebo jen voda

Kování oken

I kování je potřeba věnovat péči. Je také zásadní pro správnou funkčnost oken. Zkontrolujte ho, a pokud je to nutné, přitáhněte upevňovací šrouby. Kování je nutné také pravidelně promazat. Pokud by se tak nestalo, budete s ním hýbat nasucho a nadměrně ho tím opotřebovávat. Může se nakonec i zaseknout. K promazání použijte silikonový olej. Pár kapek přijde do mazacích otvorů. Obecně lze říci, že olej je nutné kápnout do čepů závěsů, táhel i zavíracích bodů.

Dejte pozor, abyste použili vhodný olej. Můžete použít krom oleje silikonového i olej na šicí stroje nebo také vazelínu. Rozhodně nepoužívejte stolní olej ani oleje s obsahem kyselin nebo pryskyřic. Budete-li kování čistit, použijte prostředky, které zachovají ochranu proti korozi. Pokud se vám zdá, že okna nedoléhají tak, jak by měla, můžete je zkusit i seřídit. Jestli si troufnete. Když okno drhne nebo se nedovírá dostatečně, seřizovacími body a imbusovým klíčem č. 4 můžete tyto problémy vyřešit.

Mazání
i (Zdroj: Depositphotos)
Kování a těsnění pravidelně promazávejte

Jak umýt okna efektivně a bez větší námahy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 7. 2021, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.