reklama

Aby krb vydržel, potřebuje údržbu

Romantická krbová kamna, ale i krbová vložka obestavěná kachlemi, jsou ozdobou každé domácnosti a chalupy. Jenže aby ozdobou nadlouho zůstaly, potřebují péči. Údržba krbu sice není čistá práce, ale vyplatí se. Usazené saze dokážou funkci topidla výrazně omezit i zkrátit jeho životnost. Třeba tím, že popel váže vzdušnou vlhkost, a ta zase způsobuje korozi.

i (Zdroj: Depositphotos)
Aby krb dobře sloužil, potřebuje pravidelnou údržbu (Zdroj: Depositphotos)

Nejprve je třeba odstranit z krbu popel a saze. K vysávání sazí použijte speciální krbový vysavač nebo si půjčte kvalitní průmyslový. Nepoužívejte domácí vysavače – saze je mohou zničit nebo poškodit. Z litinové krbové vložky je potřeba saze odstranit ocelovým kartáčem. V případě šamotové vložky ji stačí otřít.

Popel
i (Zdroj: Depositphotos)
Po skončení topné sezóny je potřeba odstranit popel

Šamotové obložení krbu může být popraskané. Pokud ale drží na svém místě, stačí spáry vyplnit speciálním žáruvzdorným tmelem. Více poškozené šamotové desky musíte vyměnit. Náhradní prodávají výrobci krbů nebo se dají koupit šamotové plotny, z nichž požadovaný rozměr vyříznete. Použijte k tomu úhlovou brusku s kotoučem na cihly a beton.

Cihly
i (Zdroj: Depositphotos)
Výměna šamotových tvarovek je snadná

Vyčištění žáruvzdorného skla krbu zabere nejvíce práce. Dá se ale výrazně ulehčit – k čištění krbových skel můžete použít účinnou chemii. Většinou jde o čisticí emulzi, která se na sklo nastříká a nechá několik minut působit. Pak stačí sklo setřít hadrem nebo papírovým ubrouskem. Sklo se dá vyčistit například i popelem – na hadru stačí umístit trochu jemného popele a krouživými pohyby usazené saze setřít. Je potřeba přitlačit a poustup několikrát opakovat.

Hořící krb
i (Zdroj: Depositphotos)
Dokonale čisté sklo krbu umocňuje zážitek z pozorování ohně

Nakonec zkontrolujte těsnicí šňůru na dveřích krbu. Pokud nedoléhá, je třeba ji vyměnit. Náhradní seženete v kamnářství nebo na internetu. Šnůra se jednoduše zatlačí do drážky ve dveřích. Pomoci si můžete šroubovákem. Někteří výrobci používají k uchycení šňůry speciální tmel nebo žáruvzdorné lepidlo. To musí před prvním zatopením v krbu pořádně vyzrát.

Výměna těsnění
i (Zdroj: Depositphotos)
Těsnicí šňůra leží po celém obvodu dveří. Lépe se vám s ní bude pracovat, když dveře vysadíte a položíte na rovnou podložku

Tipy a triky:

  • Nesnažte se z litiny oklepat saze kladívkem. Litina je křehká a může prasknout.
  • Tvorbu sazí omezíte spalováním suchého dřeva.
  • Extrémně zanesené litinové součásti krbu můžete po vyjmutí očistit ocelovým kartáčem upnutým v úhlové brusce.

Krbové sklo vyčistíte jednoduše

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 7. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.