reklama

Tupé vrtáky nevyhazujte, jejich broušení je velmi jednoduché!

Vrtáky do dřeva či do kovu, vidiové do betonu a další speciální vrtáky mají jednu společnou vlastnost. Strašně rychle se při práci ztupí. Vrtat potom s tupým vrtákem je stejné, jako byste do zdi dloubali polévkovou lžící. Jedním z řešení je koupit si nové. A co s těmi použitými? Nabruste si je.

Tupé vrtáky nevyhazujte, nabruste si je (Zdroj: Prima DOMA)

Co s tupými vrtáky?

Vrtáky používáme doma nejspíš všichni. Ať už do dřeva, do kovu nebo do betonu, čas od času je potřeba někde vyvrtat dírku na hmoždinku nebo pro vrut. Ovšem ve chvíli, kdy zjistíme, že všechny vrtáky jsou tupé a díru do zdi bychom snadněji udělali polévkovou lžící, máme trochu problém. Že je vrták tupý, poznáme velmi snadno. Takový vrták se totiž točí na místě a "nezakusuje se" do materiálu, do kterého vrtáme. Můžeme samozřejmě zajít do obchodu a koupit si nové vrtáky. Ale co s těmi starými? Pokud máme doma kromě vrtačky také úhlovou brusku a brusný nebo řezný kotouč, můžeme si cestu do obchodu úplně klidně odpustit.

Vrtání
Jakmile vám vrtání trvá velmi dlouho a vrták se silně přehřívá, je potřeba jej nabrousit (Zdroj: Prima DOMA)

Jak na to?

Vrták upneme do vrtačky. To proto, že by se nám v ruce protáčel, a také proto, že bychom se o něj mohli poranit. Vrták lze pochopitelně ze stejného důvodu upnout do svěráku. Na úhlovou brusku nasadíme brusný, případně řezný kotouč.

Ostří
Detail hrany a ostří vrtáku (Zdroj: Prima DOMA)

Na špičce vrtáku vidíme dvě hranky, které budeme naostřovat. Úhel hřbetu u tvrdého materiálu bývá v rozmezí 6-9 °, u střední tvrdosti 9-12 ° a u měkkého materiálu 12-18 °. Úhel podbroušení je opravdu důležitý. Úhlovou bruskou zbrousíme hranky vrtáku do ostra. Pozor, vrták se při této činnosti zahřeje, nedotýkejte se ihned po nabroušení vrtáku holou rukou, spálili byste se.

Bruska
K broušení vrtáků použijeme úhlovou brusku (Zdroj: Prima DOMA)

S ostrým vrtákem pak můžete opět pokračovat v práci. Pokud si na takovou práci nevěříte, bude rozumné svěřit broušení někomu odpovědnému. Stačí navštívit některého řemeslníka, který pracuje s kovem - klempíře, kovoobráběče nebo kováře. Jistě vám rádi pomohou. 

Sklon
Důležité je zvolit správný úhel při broušení (Zdroj: Prima DOMA)

Dobrá rada

Aby vám vrtáky také dlouho vydržely, je potřeba se k nim chovat tak, jak si zaslouží. Zejména velkým nešvarem je používat specificky určené vrtáky na vrtání do zcela nevhodného materiálu. Na trhu jsou k dostání například spirálové vrtáky do kovu, vrtáky do dřeva nebo vrtáky na sklo či dlaždice. Když se nebudete držet pravidla používat na každý materiál vhodný vrták, a ještě tuto chybu zkombinujete s nevhodnými otáčkami, vrták se vám ztupí v průměru čtyřikrát rychleji. 

Umíte vrtat do kovu? Není to nic složitého

Publikováno: 1. 7. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA (foto) , Profil autora: Martina Pilzová