reklama

Umíte se správně postarat o kamennou desku?

Pořídíte-li si do kuchyně kamennou desku, bude vám určitě sloužit dlouhá léta. I když vyžadují minimální údržbu, musíte se o ni čas od času také postarat. Jak ji čistit a impregnovat si teď řekneme.

i (Zdroj: Depositphotos)
Kamenná deska nadělá spoustu parády a bude dlouho sloužit, ovšem při té správné péči (Zdroj: Depositphotos)

Kamenné desky a jejich výhody

V moderních domácnostech se kamenné prvky vyskytují čím dál častěji. Ať už jde o kamenné pracovní desky v kuchyních, umyvadla v koupelnách nebo třeba kamenné schody. Všechny tyto předměty zvládnou každodenní náročné používání. A za to je potřeba je důkladnou péčí také odměňovat.

Přírodní kameny – používá se žula, mramor, kvarcit nebo třeba křemen. Jsou velmi tvrdé a odolné a díky tomu mají také dlouhou životnost, navíc jsou krásné a vybírat můžete z nejrůznějších barev a vzorů. V kuchyni je využijete dokonale, protože odolávají velmi vysokým teplotám. Nemusíte se tedy bát na ně položit horký hrnec. Odolávají i rozlitému vínu, oleji či kávě. Můžete přímo na nich bez obav krájet. Jsou hygienické a otěruodolné. (Až na mramor, který je na skvrny i oděrky náchylnější, lze tomu ale dobře zabránit impregnováním).

Umělé kameny – jsou směsí minerálů, lepidla, barviv a kousků skla či dalších příměsí. Jejich vlastnosti jsou stejné jako u kamene přírodního, ale je možné si ještě více pohrát s designem a nabízí snadnější údržbu. Ale i přes tuto odolnost nelze než doporučit používat na krájení prkénka a pod horké hrnce podložky, rozlité, zejména kyselé tekutiny co nejdříve setřít. Povrch tím ušetříte teplotních šoků, poškrábání a skvrn a nebudete muset řešit jeho renovaci.

Vzorník desek
i (Zdroj: Depositphotos)
Budete překvapeni množstvím vzorů kamenných desek

Jak na čištění kamenných desek

Kamenné desky jsou na údržbu velmi nenáročné. Přesto je ale potřeba jim alespoň základní a pravidelnou péči poskytnout. Každodenní péčí udržíte desku bez nánosů nečistot, které na ní zaschnou, a čištění je pak náročnější. Proto desku vždy setřete houbičkou nebo hadříkem se saponátem nebo mýdlem. Nejlépe ihned po jejím znečištění. Pokud objevíte skvrny i po běžném umytí, použijte silnější čisticí prostředek na bázi amoniaku (ale ne ty se čpavkem na mytí oken).

Pomocí jemného abrazivního prostředku můžete odstranit jemné škrábance. Naneste ho na desku a krouživými pohyby poškrábaná místa odstraňte. Pak stačí opláchnout, vysušit a přeleštit. Usazený vodní kámen snadno odstraníte čisticími prostředky, které jsou určené na odstraňování vápenatých usazenin. Pořídit si můžete i čisticí prostředky určené speciálně na desky z přírodního kamene. Umí si poradit i s hloubkovým čištěním. Některé prostředky slouží i k odstranění starých ošetřujících prostředků před jejich novou aplikací. Pak jsou tu i lešticí prostředky, které zejména na pracovní desky a obklady určitě využijete.

Údržba desek
i (Zdroj: Depositphotos)
Kamenné desky jsou na údržbu nenáročné.

Impregnace kamenných desek

Ač se to možná nezdá, i do kamene se můžou nasáknout různé tekutiny a dostat se do něj nečistoty, chemikálie, mastnota. Ty mohou způsobit vznik skvrn. Zejména mramorové desky jsou na to náchylné. Proto je vhodné a nutné je čas od času ošetřit impregnací, ochrání povrch před vlhkostí, mastnotami, nečistotami, kyselinami i zásadami. Impregnace nezmění barvu kamene. Před její aplikací kamennou desku vyčistěte a vysušte. Opakujte podle zatížení desky, nejdéle po dvou letech. Nejlépe ale každého půl roku. Použít můžete přípravky na zvýraznění přirozené barvy kamene. K dostání jsou prostředky určené na leštěný povrch kamene. Další možností jsou akrylátové vosky. Výsledný povrch je saténový a nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Aplikací zvýrazníte barvu a strukturu a ochráníte desku před nečistotami a skvrnami.

Deska, obklad
i (Zdroj: Depositphotos)
Kámen je do kuchyně dobrou volbou – na desky i obklady

V kuchyni se mohou porouchat i dvířka. Jak je seřídit?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

 

Publikováno: 29. 6. 2021, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová