reklama

Zahradní domky a altány jsou perfektním doplňkem každé zahrady

Kromě rostlin, vody, kamenů, a cest do zahrady také patří nejrůznější drobné stavby a přístřešky. Zahradní prostor nejen zkrášlují, ale přinášejí také vítané oživení. Většinou slouží k odpočinku, mohou ale mít i řadu dalších funkcí. Zahradní domky a altány mohou být využity i k uložení nářadí a potřeb do zahrady, mohou sloužit  jako konstrukce pro popínavky nebo zde můžeme chovat třeba andulky.

i (Zdroj: Daniela Dušková)
Sestava zahradních domečků ve venkovské zahradě (Zdroj: Daniela Dušková)

Altány

Bývají většinou symetrické konstrukce ať kruhu, oktagonu nebo čtverce. Jsou otevřené do zahradního prostředí a často nemají ani obvodové zdi. Pokud je mají, tak většinou pouze v dolní polovině, vrchní část, je volná, otevřená. Altánek doplňuje klasická střecha sloužící jako ochrana proti slunci a dešti. Do altánku volně proudí venkovní vzduch a je jasné, že nejvíce času zde budeme trávit přes letní sezónu. Altánky jsou ideálním místem k odpočinku i chvilce s knížkou. Jejich umístění záleží na osobních preferencích. Může tvořit nepřehlédnutelnou dominantu zahrady, ale také být schovaný v klidném zákoutí. Vždy by ale měl poskytovat pěkný výhled do krajiny nebo na hezky osázený záhon.

Stavebnicový altán k posezení
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Velmi jednoduchý, stavebnicový altán k posezení

Větší altány mohou být zděné a setkáme se s nimi například na kolonádách nebo v zámeckých zahradách. V dnešních zahradách bývá nejčastějším materiálem dřevo, velmi dekorativní jsou ale i stavby z kovu. Bílé, dekorativně propletené mřížoví skvěle ladí s růžemi a romanticky pojatou zahradou.

Některé altány lze koupit jako stavebnici a celkem jednoduše sestavit na libovolném místě. Altány se často staví i se zvýšenou podlahou, kdy je celá jejich stavba postavena na nosné konstrukci. Využití altánů v zahradním prostředí má dlouhou tradici. Našli bychom je již v historických romantických a kláštěrních zahradách. Altán může skvěle doplnit i pergola a nejrůznější treláže, určené jako opora pro popínavé rostliny. S altánem je lze dobře nakombinovat a propojit.

Malebný zahradní altán
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Malebný zahradní altán s dřevěnou podlahou

Zahradní domky

Jsou drobné, lehké zahradní stavby nejčastěji dřevěné konstrukce. Mohou sloužit k nejrůznějším účelům, jako např. prostor k uložení zahradního nábytku, grilu a drobné zahradní mechanizace, jako je sekačka na trávu, kultivátor, křovinořez apod. Zahradní domek může posloužit i jako kůlna na dřevo do ohniště a krbu, pracovna, truhlářská dílna, atelier, dětský domek, kde je možné i přespat apod. Před stavbou či koupí zahradního domku je dobré mít jasno, ke kterému účelu bude sloužit a podle toho jej koncipovat. Účel může ovlivnit jeho velikost i vzhled, pokud budeme chtít v domku pobývat, tak jistě budeme myslet na větší podíl zasklené plochy než v případě, kdy je domek spíše skladištěm.

Zahradní domek
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Zahradní domek v romantické zahradě slouží k uskladnění a štípání dřeva

Zahradní přístřešky

Jsou stavby libovolné konstrukce i materiálu s tím, že nejběžnějším stavebním prvkem je dřevo. Jejich účelem je poskytnutí kvalitní střechy, která ochrání před klimatickými podmínkami. Zahradní přístřešky nejčastěji kryjí zahradní posezení před sluncem a deštěm. Jejich nejhlavnější dobou využití je letní sezóna. Typická je pro ně velká otevřenost zahradnímu prostoru. Konstrukci většinou tvoří nosné kůly a střecha. Přístřešky, ale mohou mít i jednu plnou stěnu, která většinou tvoří pozadí přístřešku.

Zahradní přístřešek
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Zahradní přístřešek slouží k pohodlnému posezení

Stěnu můžeme dozdobit dekoracemi nebo na ni zavěsit nejrůznější skříňky a poličky. Přístřešek mohou doplnit skříňky a poličky, které zvýší jeho útulnost. Zahradní přístřešky poskytují maximální propojení se zahradním prostředím, ale neochrání před chladem. Velmi praktickým řešením je jejich kombinace se zpevněnou podlahou, nad kterou je stavba postavena. Podlaha může být dřevěná, z prken nebo z jiného materiálu. Tím mohou být například velkoformátové dlaždice nebo pěkně položené cihly.

Zahradní přístřešek
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Zahradní přístřešek s humorně pojatým horním patrem. Kryje venkovní posezení

Jak je to se stavebním povolením

Papírování a běhání po úřadech nemá rád nikdo a často jen samotná představa těchto úkonů může odradit od zamýšleného projektu. V celé řadě případů ale žádné povolení, ohláška ani povolení sousedů není potřeba a dá se mu vyhnout. Mezi požadavky stran zákona patří:

  • zastavěná plocha je maximálně 25 m2
  • maximální výška je do 5 m
  • musí být na vlastním pozemku (domu či chaty)
  • minimální vzdálenost od hranice pozemku jsou 2 m

Detailní informace najdeme v § 79 stavebního zákona, odstavec 2.

Jednoduchá kovová konstrukce
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Zahradní altán v orientálním stylu obklopuje bujná zeleň zahrady. Slouží k odpočinku a odpolednímu čaji

Altán si můžete postavit i otáčecí. Nevěříte?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 28. 6. 2021, Autor: Daniela Dušková (text a foto), Profil autora: Daniela Dušková