reklama

Podhled z palubek má svoje úskalí. Nebojte se jich

Dřevěný podhled z palubek je ozdobou každého domu. Potíž je v tom, že dřevo je živý materiál – pracuje, neustále sesychá a bobtná. Když pohyb dřeva nevezmete při realizaci palubkového podhledu v potaz, můžete se setkat s nepříjemným překvapením – palubky se vyboulí, nebo naopak seschnou tak, že se podhled rozpadne. Klíč k úspěchu leží v mezeře a dobře připraveném roštu.

i (Zdroj: Depositphotos)
Podhled z palubek zvládnete i vy (Zdroj: Depositphotos)

Palubkový podhled se montuje na dřevěný rošt, který přijde připevnit vruty na krovy. Můžete použít střešní latě nebo KVH hranoly o rozměru 40×60 mm. Rozteč latí, na které se palubky montují, by měla být maximálně 50 cm. Důležité je, aby byl rošt zcela rovný – jeho geometrii průběžně kontrolujte.

Šroubování
i (Zdroj: Depositphotos)
Palubky se montují na dřevěný rošt. Nikdy je nešroubujte rovnou na krovy

Výhodné je začít s montáží palubek, které vedou podél krokví – rovnoběžně s okapem. Palubky připevněte ke kouskům střešní latě, kterou si nařežete a připevníte na konce krokví. První a poslední trám krovu si spojte provázkem – získáte tak rovinu, k níž budete následně připevňovat latě. K jejich montáži použijte kvalitní konstrukční vruty. Palubky, které přijdou z boku podhledu, přišroubujte k roštu pomocí vrutů. Nezapomeňte si otvory předvrtat a ošetřit záhlubníkem, aby vruty dřevo nerozštíply.

Podhled
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Palubky se montují na dřevěný rošt. Nikdy je nešroubujte rovnou na krovy

Také první palubku spodního podhledu můžete připevnit vruty. Nedávejte je doprostřed palubky, ale spíš k jejím okrajům. Právě tam totiž dřevo pracuje nejvíc. U první desky je důležité zkontrolovat její kolmost ke stěně. Další palubky už budete přitloukat kolářskými hřebíky. Jde o hřebíky s malou hlavičkou, které se přibíjí do pera palubky. Tak dosáhnete skryté montáže, hřebíky nebudou vidět. Velmi důležité je nedávat palubky natěsno – v peru a drážce by měla být mezera zhruba 1-2 mm. Právě tato mezera zajistí, že palubky budou moci v drážce pracovat a nedojte tak k jejich vyboulení.

Kabel
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Mezi palubkami musí být mezera alespoň 1 mm. Tím se zajistí dilatace dřeva. Nezapomeňte na provlečení elektroinstalace

Hřebíky přitloukejte do pera pod úhlem zhruba 30 °. Abyste při přitloukání nepřiráželi palubky k sobě příliš natěsno, můžete si je během montáže zajistit truhlářskou svěrkou, která udrží nastavenou mezeru mezi jednotlivými deskami.

Podhled, svěrky
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Abyste při zatloukání nepřišli o mezeru mezi palubkami, můžete si je přichytit svěrkami

Je to pracné, ale uvedený postup se vyplatí. Hlavička hřebíku by do pera měla těsně zajet, aby nevyčnívala. Abyste kladívkem pero nerozštípli, můžete si pomoci důlčíkem. Ten nasadíte na hlavičku hřebíku a poklepáním kladívka ho citlivě zarazíte. Poslední palubku už musíte připevnit vruty podobně jako tu první.

Důlčík
i (Zdroj: Jaroslav Kropáč)
Zaražení hlavičky hřebíku ulehčí důlčík

Tipy a triky:

  • Proč použít hřebíky místo vrutů? Hřebíky umožňují nejen skrytou montáž, ale zároveň i lépe odolávají pohybům dřeva – vrut se může časem ulomit, hřebík se sice ohne, ale drží dál.
  • Palubky opatřete kvalitním nátěrem, který může deformace dřeva eliminovat.
  • Tloušťka palubek pro venkovní použití je nejméně 15 mm.
  • Plechové spony, které prodejci k palubkám někdy nabízí, se pro exteriér nehodí – nedokážou zachytit ohyb palubek tak, jako kolářské hřebíky.

Dřevo je potřeba umět správně natřít

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 6. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč