reklama

Jaký nábytek do vaší zahrady? I jednoduchý nadělá spoustu parády!

Zahradní nábytek by neměl chybět na žádné zahradě. I na úplně malém prostoru nebo v zahrádkářské kolonii, vždy by mělo být pamatováno na pohodlné posezení. Do zahradního nábytku a dalšího vybavení přitom nemusíme investovat velké částky. Pokud vsadíme na jednoduché provedení či recyklovatelné materiály, můžeme požadovanou sestavu pořídit velmi výhodně. Celou řadu kousků navíc zvládneme vyrobit i svépomocí, za použití základního vybavení

Zcela jednoduchý zahradní nábytek v přírodně pojaté zahradě (Zdroj: Daniela Dušková)

Zahradní nábytek by měl být nejen pohodlný, funkční, ale i hezký. Stejně jako mnoho jiných zahradních prvků, mobiliář vypovídá o vkusu svého majitele. Je pravda, že pěkné kousky jsou zpravidla i dražší a pořídit si pěknou sestavičku může znamenat i větší výdaj. Pokud na drahý nábytek nemáte, neutíkejte k sériovým plastovým výrobkům. Levný plastový nábytek sice plní funkci, o velkém estetickém působení se ale nedá příliš hovořit. Jistě i výrobky z plastu mohou být krásným designovým doplňkem, ale kvalitní a estetický plastový nábytek je zase o celou třídu dražší.

Zahradní kuchyň
Jednoduchý nábytek je pro vaši zahradní kuchyň to pravé (Zdroj: Daniela Dušková)

Pokud chceme ušetřit, máme rádi jednoduchá řešení a navíc nás baví i tvořit vlastníma rukama, vsadíme na přírodní materiály. Zahradní nábytek můžeme zkusit vyrobit sami a pracovat můžeme s prkny, paletami, trámy, proutím apod. Můžeme zapojit vlastní kreativitu a vyhrát si. Zpracovat se také dá i materiál, který třeba už máme, nebo jej pořídíme snadno a lacino.

Stůl a židle z prken
Konstrukčně jednoduchý nábytek z prken (Zdroj: Daniela Dušková)

Požadavek na zahradní posezení – kapacita a pohodlí

Pohodlnost je hlavním požadavkem, který by měla křesla, židle, levice a lehátka splňovat. Důležitý je i jejich počet či velikost. Všichni členové rodiny by měli mít možnost se pohodlně posadit ve stejnou dobu. Pamatujte i na návštěvy, vezměte v potaz to, jak často se u vás schází početnější společnost. Pohodlí zajistí dodatečně velké rozměry sedací plochy – ta by měla být minimálně 60 cm hluboká, ideálně ale 80 cm. U křesel myslíme i na opěrky pod ruce. Pohodlí vždy výrazně umocní měkké polštáře, podsedáky a deky. Nábytek na terase či jiné zpevněné ploše, kam neprší, opatříme i kolečky.

Posezení z palet
Zahradní nábytek z palet je super snadné vyrobit. Palety se dají použít tak jak jsou , nebo je můžeme nařezat na kusy či rozebrat na prkna. Bílá barva projasní a osvěží prostor (Zdroj: Depositphotos)

Usnadníme si manipulaci a oceníme zejména u těžších kusů nábytku. Kolečka jsou výborná u nižších stolů a odkládacích stolečků. Odvažte se. Zahradní prostor můžeme směle vybavit i nábytkem určeným do interiéru.

Může se jednat o vyřazené kusy. Terasu můžeme doplnit starou skříní, která zde může posloužit na uskladnění hnojiv, která používáme na květiny na terase a oknech. Můžeme zde uložit i běžně používané drobné zahradní nástroje nebo třeba dětské hračky. Vyhazovat nemusíme ani starou dřevěnou postel klasického tvaru. Bude vtipným doplňkem klidnější části zahrady nebo místa, kde rádi odpočíváme. Můžete se na ni natáhnout přes den, za teplých letních nocí klidně i přes noc. Uvidíte, jak se vám bude na čerstvém vzduchu pod hvězdami dobře usínat.

Rohová sedačka
Pohodlí, jednoduchost a funkčnost je spojeno v tomto posezení (Zdroj: Daniela Dušková)

Materiál

Ze starých prken se dají snadno vytvořit jednoduché lavice nebo stůl. Stejně tak nám výborně poslouží i dřevěné palety. Jejich použití je dokonce velmi moderní a pracují s nimi i mnozí designéři. Najdeme je nejenom venku, ale i v interiéru. Dají se z nich vyrobit stolky, křesílka, lavice, poličky i taková postel. Vybavení z palet má dokonce i několik restaurací a kaváren. Dobře vypadají v přírodním, ale i barevném provedení.

Nábytek z prken
Sestava nábytku z prken (Zdroj: Daniela Dušková)

Velmi přírodním materiálem je proutí. Ideální jsou mladé vrbové pruty, nařezané brzy zjara, kdy už pomalu začínají rašit, ale ještě nemají listy. Z prutů se dají hezky tvarovat kousky s měkkým zaobleným tvarem bez tvrdých linií.

Dobře pomůže i konstrukce ze silného drátu, která pomůže dodržet tvar. Z proutí se dají vytvarovat křesílka nebo lehátka. Práce s jarním proutím je krásná i díky tomu, že máte v rukou živý materiál, který v životu v pozměněné formě pokračuje. Zakotvěte pruty do země a poté tvarujte dle libosti. Proutí ve vlhké zemi zakoření a náš výtvor se vyvíjí a mění v průběhu času. Kromě zahradního křesílka se dá z proutí vyrobit mnoho dalších věcí. Stany týpí, altánek, tunel apod.

Klacky a kulatina – z tohoto materiálu zvládnou lavičku postavit i děti. Materiál najdete v lese, stačí několik procházek.

Zahradní stolečky z prken
Zahradní stolečky z prken mohou sloužit i jako stolky pod květiny (Zdroj: Daniela Dušková)

Kmeny a špalky – jako nábytek mohou být použity i větší a masivnější kusy dřeva. Silné kmeny stromů, pouze rozpůlené na polovinu, se dají využít jako lehátko nebo lavice. Špalky a silnější kusy kmenů zase mohou být použity jako stolečky.

Jednoduchý nábytek, stolky z kulatiny
Kombinace materiálů a stylů – kupované zahradní pohovky doplňuje sestava stolečků ze špalků (Zdroj: Depositphotos)

Kombinace materiálů – materiály se určitě nebojme kombinovat. Kov, dřevo i plast mohou být použity vedle sebe. Mnohdy velmi dobře vypadá i kombinace zakoupeného a doma vyrobeného nábytku.

Stůl, židle
Kombinace materiálů. Doma vyrobený stůl a koupené židle (Zdroj: Daniela Dušková)

Údržba

Zahradní nábytek vyrobený z dřevěných prken vyžaduje údržbu. Zejména pokud je vystaven dešti, nesmíme zapomenout na ochranný nátěr. Již při výrobě nábytku, nebo hned po jeho dokončení, dřevo namoříme, natřeme lakem nebo barvou. Nátěr pravidelně kontrolujeme a obnovujeme. Můžeme jít ovšem i cestou nulové údržby. Superjednoduchý nábytek ze starých prken nebo palet umístěný v louce nebo okrajové části větší zahrady můžeme nechat jeho osudu a ve chvíli, kdy se rozpadne, jej nahradíme novým.

Zahradní venkovní kuchyň
Jednoduchý nábytek do zahradní kuchyně (Zdroj: Daniela Dušková)

Umístění

Místo volte pečlivě tak, aby se daný nábytek do místa hodil. Bytelnější kusy patří na terasu, případně na zpevněné posezení, kde rodina odpočívá, griluje apod. Přírodnější kousky zase patří do přírodnější části zahrady, k záhonu trvalek, travin nebo k jezírku.

Ohniště
Jednoduše řešené ohniště (Zdroj: Daniela Dušková)

Variabilita

Zahradní nábytek nejsou jen křesla, stolky a lavice. Zahradní prostor je ideální pojmout jako venkovní pokoj a stejně tak přistupovat i k jeho zařízení. Proto myslíme i na takové kousky, jako jsou police a poličky na zeď, skříňky, úložné prostory, zrcadla apod.

Vyrobte si z palet jednoduchý zahradní stolek

Zrcadla
Zahradní zeď doplní perfektně i zrcadla. Jsou zajímavým doplňkem, který opticky zvětšuje prostor (Zdroj: Daniela Dušková)
Křeslo z palet
Jednoduché ale moderně vyhlížející paletové křesílko (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 21. 6. 2021, Autor: Daniela Dušková (text a foto), Depositphotos (foto) , Profil autora: Daniela Dušková