reklama

Jak čistit venkovní polštáře a venkovní nábytek

Venkovní polštáře skýtají příjemné posezení, ať už na terase, balkonu nebo na zahradě. Abyste si však takové posezení mohli plně vychutnat, musíte o něj pečovat. Jen málokdo by si přece lebedil ve špinavých a flekatých polštářích. Nevíte, jak o venkovní nábytek pečovat? Nevadí, my vám poradíme jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos)
Aby vám venkovní nábytek skýtal příjemné posezení, musí být udržován v čistotě. (Zdroj: Depositphotos)

I přesto, že je většina venkovních polštářů vyrobena ze speciálně ošetřených tkanin, což by je mělo více chránit před vnějším poškozením, neobejdou se bez pravidelné údržby. Přece jen jim slunce, déšť, vítr, stromy, zvířata a také i my lidé, dáváme zabrat. Běžné čištění venkovního nábytku by proto mělo probíhat minimálně jednou až dvakrát do týdne.

Zahradní houpací křesílko
i (Zdroj: Depositphotos)
I přesto, že jsou venkovní polštáře a posezení vyrobeno z vysoce odolného materiálu, jednou za čas potřebují nejen běžnou, ale hlubokou očistu

Co na čištění venkovních polštářů budete potřebovat:

 • vysavač
 • kartáč s jemnými štětinami
 • čisticí prostředek s enzymy
 • rozprašovač
 • pravítko
 • borax
 • bílý ocet
 • sodu
 • kukuřičný škrob
 • prací prostředek
 • kropicí hadici
 • pračku
 • čisté ručníky

Běžné čištění venkovního nábytku

Zhruba dvakrát do týdne je vhodné polštáře pořádně protřepat, vyklepat a kartáčem vykartáčovat. Hrubé nečistoty vysajte vysavačem. Při úklidu si dále všímejte skvrn a míry zašpinění. Větší pozornost si zasluhují švy, které se nejrychleji zanáší, a často se v nich začíná tvořit plíseň.

Muž se stříkací hadicí v ruce
i (Zdroj: Depositphotos)
K čištění vašeho venkovního nábytku budete potřebovat především kartáč nebo vysavač, praktická je však i hadice s možností nastavením proudu vody

Hloubkové čištění venkovních polštářů

Hloubkové čištění by rozhodně nemělo být jednorázovou záležitostí, ale mělo by proběhnout několikrát za sezonu. Velkou výhodou je to, že u většiny polštářů je dnes možné potah sundat a vyprat v pračce. Dříve však, než tak učiníte, přečtěte si instrukce na štítku. Polštáře vložte pračky teprve až potom, co je zbavíte hrubých nečistot. Potahy v pračce perte na jemný cyklus ve studené vodě. Neždímejte. Použijte na ně nějaký silný prací prostředek. Bělidlům se však vyhněte obloukem, mohly by totiž oslabit strukturu látky nebo dokonce zesvětlit barvu povlaku. Vyprané potahy pak zavěste na šňůru a nechte je uschnout.

Žena nastavující program praní
i (Zdroj: Depositphotos)
Moderní venkovní nábytek je naštěstí většinou možné vyprat v pračce

Když venkovní polštáře není možné vyprat v pračce

V případě, že není praní v pračce realizovatelné, budete muset venkovní polštáře vyčistit jiným způsobem. I v tomto případě je však nejprve kartáčem důkladně vykartáčujte a potom vysajte. Následně smíchejte 1 lžíci saponátu na nádobí s 30 ml boraxu a jedním kbelíkem teplé vody. Do vzniklého roztoku namočte kartáč s měkkými štětinami a vydrhněte celý povrch polštáře. Při drhnutí postupujte po etapách. Tam, kde jsou skvrny, se vraťte. Po zapracování roztoku do hloubky, nechte 10 minut působit. Posléze celý povrch důkladně opláchněte proudem vody z hadice. Použijte k tomu střední tlak, abyste nepoškodili polštáře. Buďte však důkladní, smyjte doopravdy všechno. Rukama z polštářů vymačkejte vodu. Osušte je čistými ručníky a dejte je na slunce usušit.

Čištění venkovního nábytku
i (Zdroj: Depositphotos)
Každý venkovní nábytek je nutné pravidelně zbavovat od hrubých nečistot. S tím vám pomůže kartáč a potom také i vysavač

Jak venkovní polštáře zbavit skvrn od trávy

K vyčištění skvrn od trávy potřebujete čisticí prostředek s enzymy, které velmi dobře rozpouští i urputné skvrny. Prostředek do skvrny zapracujte kartáčem s jemnými štětinami. Nechte 10 minut působit, a potom opláchněte čistou vodou. Teprve až potom můžete dát povlak do pračky a vyprat.

Příjemné venkovní posezení umístěné na trávě
i (Zdroj: Depositphotos)
Venkovní nábytek se potýká nejen se špínou z běžného prostředí, ale i s různými skvrnami, jako třeba od trávy

Na skvrny od jídla funguje jiný trik

Jakmile si všimnete skvrny od jídla, vyčistěte ji. Nenechte ji zaschnout. Čerstvou skvrnu posypte solí a vůbec s ní nešetřete. Skvrna by měla být zcela zakrytá. Nechte 5-10 minut působit, potom osušte sůl a povrch umyjte teplou vodou s mýdlem. Pokud skvrna nezmizela, postup opakujte, dokud se tomu tak nestane. U urputných skvrn si pak můžete pomoci i čisticím prostředkem na skvrny, který obsahuje enzymy.

Příjemné posezení na terase se snídaní
i (Zdroj: Depositphotos)
Řešení skvrn od jídla patří u venkovního posezení k častým problémům, i na ně však máme řešení

A jak se zbavíte olejových skvrn po opalovacích krémech?

Po hrubém očištění povrchu polštáře nebo posezení naneste na skvrnu od opalovacího krému silný tekutý prací prostředek smíchaný s vodou. Po zapracování kartáčem s jemnými štětinami nechte působit alespoň 30 minut a teprve pak dejte potah prát. U čerstvých mastných skvrn funguje i jiný trik. A to ten, že mastnou skvrnu posypete kukuřičným škrobem nebo sodou, kterou do skvrny vetřete, a necháte 15 minut působit. Po čase sodu z povrchu seškrábněte plastovým nožem nebo třeba pravítkem. Povrch opláchněte.  Postup je možné opakovat do té doby, dokud skvrna z potahu nezmizí. Teprve až pak můžete dát potah venkovního polštáře vyprat.

Žena na lehátku s opalovacím krémem
i (Zdroj: Depositphotos)
Skvrny z opalovacích krémů dokáží být velmi zarputilé. Poradíme vám, jak se jich zbavíte

Odstranění ptačího trusu

Ptačí trus nechte nejprve zaschnout. Bude se vám lépe odstraňovat. Čerstvou mokrou skvrnu byste zatlačili hlouběji. Po zaschnutí zaschlý zbytek trusu odstraňte plastovým nožem nebo pravítkem z povrchu polštáře. Po odstranění všech pevných látek z povrchu, na skvrnu naneste silný tekutý prací prostředek smíchaný s teplou vodou (nebo čisticí prostředek s enzymy) a vydrhněte místo kartáčem. Účinným prostředkem je prý i 1 lžička boraxu smíchaná s 1 lžičkou jemného tekutého mýdla a 1 l teplé vody. Po deseti minutách působení pak místo opláchněte čistou vodou. Pokud trus zanechal tmavou skvrnu, je na místě použít trochu kyslíkového bělidla. 

Bažant na stole
i (Zdroj: Depositphotos)
Jelikož je posezení jednoduše venku, může být poznamenáno ptačím trusem. Nicméně i ten jde vyčistit, když víte jak

Jak z polštářů dostat dolů stromovou mízu

Stromové mízy se velmi těžko zbavuje. Je velice urputná a jde jen velmi těžce vyčistit. Zkusit na ni můžete dezinfekci na ruce s vysokým obsahem alkoholu. Vetřete ji štětcem nebo prsty přímo do skvrny a nechte 2-5 minut působit. Pak místo omyjte čistou vodou a otřete suchým hadříkem. Proces můžete opakovat do té doby, dokud skvrna nezmizí.

Míza břízy ve skleněném hrnečku
i (Zdroj: Depositphotos)
Nepříjemné skvrny způsobuje stromová míza. Velmi špatně se totiž odstraňují. I přes tuto skutečnost, existují triky, s nimiž se vám to může podařit

Jak vyčistit venkovní polštář od plísní

Plísně jsou živým organismem, jenž požírá vlákna a proniká do hloubky. Poškozuje přitom celý polštář. Měla by proto být co nejrychleji odstraněna. Plísní se nikdy nezbavujte v uzavřených prostorách, ale jen venku. Polštář důkladně vykartáčujte, abyste ho zbavili co největšího množství plísní. Pak k čištění můžete použít 30 ml boraxu, který smícháte se 120 ml teplé vody a houbou nebo hadrem ho vetřete do místa plísní. Nechte po dobu několika hodin působit a teprve až pak polštáře důkladně opláchněte proudem vody. Dobře na plísně funguje i pasta z citronové šťávy smíchané se solí nebo také 60 ml tekutého pracího prostředku smíchaného s 3 lžičkami bílého octa ve 3,7 l teplé vody. Ať už provedete jakýkoliv způsob čištění, nezapomeňte vždy nakonec polštář opláchnout a dát ho uschnout na sluníčko. 

Plíseň v makru
i (Zdroj: Depositphotos)
Plísně jsou živým organismem, který však na svém venkovním posezení rozhodně nechcete mít

Zpříjemněte si posezení na zahradě vlastnoručně vyrobenou lucernou

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26. 6. 2021, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová