reklama

Montujeme vnější parapet pod okno

V minulých dílech jsme se s Pepou Libickým pustili do výměny starých špaletových oken, která nahradíme modernějšími plastovými. A ke každému oknu nesmí chybět vnější a vnitřní parapet. My se podíváme, jak se instaluje ten vnější. S podrobným návodem to musí zvládnout prostě každý.

Montujeme vnější parapet pod okno (Zdroj: Depositphotos)

Montáž venkovního parapetu

Špaleta
Místo po starém parapetu dokonale očistíme (Zdroj: Prima DOMA)

Pokud jste se pustili do výměny oken a původní špaletová okna nahradili plastovými, bude potřeba k nim také namontovat vnitřní a vnější neboli venkovní parapet. Jak se takový venkovní parapet instaluje? Není to nic složitého a měl by to zvládnout každý průměrně zdatný kutil. Při výměně oken jste jistě ten původní parapet odstranili. Také jste pečlivě očistili sokl od starého lepidla, kamínků, vydrolené omítky a prachu. 

Vypěnění
Spáru pod rámem okna vypěníme montážní pěnou (Zdroj: Prima DOMA)

První, co uděláme, je, že montážní PUR pěnou vyplníme spáru pod rámem okna z vnější strany. Nanášíme pouze tenkou vrstvu, abychom pěnou neznečistili rám okna, protože bychom to už nedostali dolů bez viditelného poškrábání povrchu rámu.

Vodováha
Nesmíme zapomenout parapet vyrovnat do roviny (Zdroj: Prima DOMA)

Na oba kratší konce parapetu pak nasadíme koncové plastové lišty. Jakmile pěna maličko zavadne, začneme na sokl usazovat nový parapet. Ze zadní strany, která bude přisedat k rámu okna, odstraníme ochranný igelit, ale ne z celého parapetu. Při manipulaci a kotvení bychom jej mohli ještě poškodit. Parapet uložíme na místo, odkud jsme odstranili ten původní a pomocí vodováhy zajistíme, aby byl v rovině. V případě, že je parapet v nerovnováze, vypodložíme jej podložkami tak, aby spád byl směrem od okna. V opačném případě by nám na parapetu zůstávala voda a mohla by zatéct do spár a pod omítku.

Pěna
Parapet podlepíme montážní pěnou (Zdroj: Prima DOMA)

Jakmile máme jistotu, že je parapet dobře vyvážený, nadzdvihneme jej a podlepíme montážní pěnou. Bude potřeba svrchu parapet zatížit, aby se bobtnáním pěny nezvedal a nezkroutil. Necháme minimálně do druhého dne zaschnout.

Tmel
Pomocí klempířského tmelu vyplníme okraje okolo parapetu (Zdroj: Prima DOMA)

Druhý den pak pod okrajové lišty parapetu naneseme mrazuvzdorný klempířský tmel, který vydrží všechny povětrnostní nepohody. 

Vruty
Na ukotvení parapetu použijeme samořezné vruty (Zdroj: Prima DOMA)

Pod rámem okna, kam jsme umístili široký okraj parapetu, nalezneme v tomto okraji několik malých otvorů pro vruty. Tudy parapet přišroubujeme do ostění. Použijeme na to samořezné vruty, které nepotřebují předvrtávat a umisťovat do otvorů hmoždinky. Vruty nasadíme na plastová očka, která jsou součástí balení komponentů k parapetu.

Krytka
Plastová krytka bude chránit vruty před vlhkem (Zdroj: Prima DOMA)

Očka jsou opatřena plastovou čepičkou. Jakmile vruty s očky upevníme do ostění, čepičkami zaklopíme hlavičky vrutů. Takto vruty ochráníme před korozí vlivem vody a sněhu.

Fólie
Nakonec odstraníme ochrannou fólii (Zdroj: Prima DOMA)

Pokud je montážní pěna pod parapetem dokonale zaschlá a parapet pevně drží, můžeme odstranit zátěž a zbytek ochranného obalu. 

A nakonec parapet omyjeme a můžeme na něj usadit truhlíky s květinami, aby naše nové okno bylo ještě krásnější. Pokud jsme zvolili pozinkovaný plechový parapet, nebude potřeba jej nijak povrchově ošetřovat. Žárové pozinkování má tu výhodu, že na povrchu kovového materiálu vytvoří neprostupnou vrstvu, která odolává dešti, sněhu, mrazu i prudkému slunci. Dbáme pouze na to, aby se na povrchu parapetu neusazovala mastnota, která by mohla vytvořit nepěkné mapy. V takovém případě nám pak nezbyde nic jiného než parapet přetřít vhodnou barvou a obnovit jeho kompaktnost.

A jak na parapet v interiéru?

Publikováno: 27. 6. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA (foto), Depositphotos (foto)