reklama

Vyrobte si útulné zahradní posezení

Útulné posezení na zahradě si můžete vytvořit vlastníma rukama. Lavičku obklopenou pnoucími rostlinami si podle našeho návodu jednoduše vyrobíte z dřevěných hranolků. Pusťte se do toho s námi.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Zahradní posezení s pnoucími rostlinami (Zdroj: Prima DOMA)

Na výrobu si připravte:

  • dřevěné palubky
  • prkna a hranoly
  • lavičkové prkno
  • vruty do dřeva, zápustné háčky, vratové šrouby
  • poplastované pletivo
  • lazuru na dřevo
  • vrtačku, šroubovák, záhlubník a pokosovou pilu

Nařezání palubek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Palubky si pilou nařežte na potřebný rozměr

Nejprve si vytvoříme obaly na květináče, které budou na bocích. Budeme se řídit velikostí našeho květináče, který má průměr 38 cm. Zvolíme tedy šířku 45 cm, ve které je započítaná šířka materiálu a rezerva. Palubky si pilou nařežte na potřebný rozměr. Polovina jich bude o délce 45 cm, druhá polovina o délce 41 cm – tam je odečtena 2× tloušťka palubek, aby byl výsledný tvar po složení čtvercový. Stejně tak si zkraťte okrasnou lištu a dřevěný hranolek, přes který budete květináč šroubovat.

Natření dřeva lazurou
i (Zdroj: Prima DOMA)
Všechny části si natřete barvou

Všechny části si natřete barvou. Hodí se barva do exteriéru. Použijte hloubkově penetrační lazuru. Ochrání dřevo proti povětrnostním vlivům, proniká hluboko do dřeva a poskytuje mu tak dlouhodobou ochranu. Navíc se vsákne a nebude se vám tak z povrchu nic odlupovat. A stačit vám budou pouhé dva nátěry. Vždy se ale řiďte návodem výrobce přípravku, který používáte.

Připevnění palubek k hranolku
i (Zdroj: Prima DOMA)
Kratší palubky si přichytíme k vnitřním hranolkům

Kratší palubky si přichytíme k vnitřním hranolkům, které budou mít stejnou výšku, jako palubky na sobě, tedy 55 cm. Přiložte palubku na hranol na její budoucí místo, předvrtejte si na každé straně dva otvory. Pak záhlubníčkem vytvořte otvor, do kterého pak hlava vrutu hezky zapadne. Připevněte tak již zmíněných 5 palubek nad sebe.

Připevnění dalších palubek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Na další dva hranoly připevněte dalších pět palubek

Na další dva hranoly o délce 180 cm připevněte stejným způsobem dalších 5 kratších palubek. Budeme tak mít hotové dva protilehlé boky.

Vrtání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Instalujte podporu pro lavičku

Ty pak spojte k sobě za pomoci delších palubek stejným způsobem. Tedy předvrtejte otvory, vyhlubte otvory pro hlavy a připevněte vruty.

Vložení lavičky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Do prostoru mezi květináči umístěte lavičkové prkno

Teď budete potřebovat další hranolek o délce 45 cm. Ten bude sloužit jako podpěra pro lavičku. Připevněte ho do výšky zhruba 40 cm od země na stranu, kde vyčnívají dlouhé hranoly. K jeho upevnění použijte dlouhé vratové šrouby. Stejným způsobem si vyrobte i druhý kus. Do prostoru mezi květináči teď můžete vložit lavičkové prkno. Je vyrobeno z 3 cm široké spárovky. K jeho připevnění použijte opět vratové šrouby.

Boční prkno
i (Zdroj: Prima DOMA)
Připevněte boční prkno

Na každou stranu hranolů si připevněte ještě prkénko. Můžete si ho na pokosové pile ještě seříznout, aby vypadalo lépe. Na tyto podpěry položte dlouhá prkna napříč a připevněte je k vertikálním hranolům.

Pletivo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Pletivo bude sloužit jako opora popínavých rostlin

Mezi hranoly na bočních stranách přijde ještě poplastované pletivo, které bude tvořit oporu pro popínavé rostliny. Ustřihněte ho, aby sedělo do prostoru a připevněte na malé zápustné háčky.

Lišty
i (Zdroj: Prima DOMA)
Připevněte ozdobné lišty

Rohy květináčů schovejte pod ozdobné lišty. Přichyťte je hřebíčky.

Nahoru ještě připevněte v pravidelných rozestupech další prkna. Ta budou tvořit další oporu pro pnoucí rostliny, aby nad lavičkou vytvořily příjemný stín. Do květináčů můžete vložit rostliny v plastových nádobách nebo je vystlat nopovou fólií, vysypat zeminou a rostliny do nich zasadit přímo.

Podívejte se na video:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 23. 6. 2021, Autor: Lenka Tajbrová (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.