reklama

Také už se těšíte na společné rodinné grilování?

Připravte se na grilovací sezónu. Dříve, než naložíte maso, zkontrolujte, v jaké stavu je váš gril nebo krb. Možná budete překvapeni, kolik rzi se na něm od loňska objevilo. Nemusíte ale hned kupovat nový, stačí mu dát nový ochranný nátěr.

Také už se těšíte na společné rodinné grilování? (Zdroj: Primalex)

Ochrana před žárem i poškozením

Nejste si jisti, jaký nátěr pro renovaci grilu použít? Barva musí odolat vysokým teplotám a zároveň by měla gril ochránit před korozí a povětrnostními vlivy. Žáruvzdorné barvy Primalex všechny tyto požadavky splňují. Nárazově odolají teplotám až 700 °C (při topení je v kamnech nebo grilu průměrně 200 °C). Obsahují velké množství silikonového pojiva, díky kterému zabrání tomu, aby v průběhu let docházelo ke sprašování, poškrábání nebo šednutí materiálu.

Původní sta
Původní stav grilu (Zdroj: Primalex)

Rozdíl mezi Žáruvzdornou kovářskou barvou a Žáruvzdornou barvou je ve výsledném vzhledu. Zatímco s první z nich dosáhnete hluboce matného vzhledu a povrch zůstane hrubý, druhá barva je hladší a polomatná.

Rezavý gril
Detail zrezivělé části grilu (Zdroj: Primalex)

Gril jako nový

Povrch grilu je potřeba nejprve obrousit a zbavit všech nečistot.

Drátěný kartáč
Očistění kovových částí drátěným kartáčem (Zdroj: Primalex)

Poté si připravíme barvu. Otvíráme ji nejlépe speciálním otvírákem. Díky tomu se totiž neporuší víčko a bude možné ji použít opakovaně. Barvu důkladně promícháme. Aby výsledek splnil očekávání, musí se všechny složky správně spojit. Barevné pigmenty mají totiž tendenci udržovat se na dně plechovky.

Otvírání plechovky
Žáruvzdorná kovářská barva, která se otvírá speciálním otvírákem (Zdroj: Primalex)

Barva je připravena k okamžitému použití, takže není potřeba ji ředit. Můžeme se tedy rovnou pustit do natírání. Štětec namáčíme do barvy jen do čtvrtiny. Nátěr se aplikuje vždy na vychladlé povrchy. Barvu naneseme ve 2–3 vrstvách. Mezi jednotlivými vrstvami povrch nezapomeňte vždy vypálit. Stačí pozvolně, na 150–250 °C. Díky tomu bude povrch grilu odolný proti poškrábání, získá na tvrdosti a pružnosti.

Natírání detail
Nátěr žáruvzdornou barvou (Zdroj: Primalex)

Žáruvzdornými barvami Primalex lze natírat i další tepelně namáhané kovové materiály, jako jsou krby, kouřovody, kamna nebo kotle. Barvy ale nesmí přijít do přímého kontaktu s plameny. Nejsou proto vhodné na rošty nebo vnitřní části topeniště.

Natírání
Barva je připravena k okamžitému použití, takže není potřeba ji ředit. Můžeme se tedy rovnou pustit do natírání (Zdroj: Primalex)

Další projekty a inspiraci na víkend najdete na: projektnavikend.cz

Nově natřený gril
Nově natřený a ošetřený gril, připravený na novou sezónu (Zdroj: Primalex)

Jak správně při natírání otírat štětec

Primalex_1595844523-scaled-1-1200x800
Primalex_1595844523-scaled-1-1200x800 (Zdroj: Primalex)

Publikováno: 1. 7. 2021, Autor: Doblogoo (text a foto) , Profil autora: Redakce