reklama

Nezanedbávejte pravidelnou údržbu vaší zahradní sekačky

I zahradní sekačka se může stát nebezpečnou, pokud zanedbáváte její pravidelnou údržbu. Víte, jakých nejčastějších chyb se lidé dopouštějí?

i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Nepodceňujte pravidelnou údržbu zahradní sekačky (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)

Podcenění pravidelné údržby

Neměníte olej, nečistíte filtr a sekačku po sekání důkladně neočistíte. To jsou základní faktory, se kterými brzy narazíte na problém. „Olej je třeba měnit ideálně podle návodu, nejméně pak alespoň jednou za sezónu. Životnost oleje není neomezená, olej mimo jiné například váže vlhkost, a tak se časem snižuje jeho viskozita, tím dochází ke zvýšenému tření a opotřebení některých mechanických částí sekačky. Vzhledem k vysoké prašnosti, ve které sekačka pracuje, je potřeba kontrolovat a čistit také vzduchový filtr. Celá sekačka pak po skončení každého sečení zaslouží řádně očistit, zejména se zaměřte na spodní část a na nože, kde se v případě usazenin nevytváří dostatečný podtlak, a práce je pak mnohem namáhavější,“ říká Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Sekačka na trávu
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Celá sekačka po skončení každého sečení zaslouží řádně očistit

Nevhodné skladování

Nemáte dostatek místa v garáži nebo zahradním domku a sekačku jste nuceni pokládat na bok nebo ji jinak naklánět? V případě, že máte benzínovou sekačku, zaděláváte si na problém. „Benzínovou sekačku je nutné, vzhledem k provozním kapalinám, skladovat výhradně ve vodorovné pozici. U elektrické sekačky tento problém odpadá, lze ji skladovat i svisle. V případě omezených skladovacích prostor proto doporučuji zvolit sekačku, která umožňuje snadné složení rukojetí do skladovací polohy,“ doporučuje Petr Tichý.

Neopatrné zacházení s kabely

Výhody elektrických sekaček jsou nesporné. Především díky nižší váze, snadnější manipulaci i údržbě jsou elektrické sekačky velmi populární. Představují ale také jeden zásadní problém: během sekání je nutné dávat pozor na elektrický kabel. „V případě přeseknutí kabelu pravděpodobně vypadne jistič, přičemž obsluze by se nemělo nic stát, avšak s jistotou se na to spoléhat nedá. Jinak následná oprava sekačky pak může být finančně náročná. Pokud to situace dovoluje, je vhodné mít k sekání větších ploch asistenta, který bude kabel hlídat. Případně se raději poohlédněte po nové sekačce s aku pohonem, kde zůstávají výhody sekačky elektrické a není nutné hlídat kabely a práce s ní je tak jednodušší,“ radí Petr Tichý.

Nebezpečná manipulace se sekačkou během sečení

„Sekání trávy se zvednutým víkem nebo čištění výletového prostoru za provozu sekačky jsou velmi nebezpečným počínáním obsluhy sekačky. Ve chvíli, kdy posekanou trávu nezachycuje sběrný koš a víko zůstává otevřené, nic nechrání nohy obsluhy. K tomuto jednání často dochází ve chvíli, kdy je například vysoká tráva nebo se seče na místech, kde není nutné trávu sbírat a zdržovat se s vysypáváním koše. Ovšem v případě, že sekačka zachytí klacek nebo kamínek, může obsluhu sekačky nepříjemně poranit. Ojedinělé není ani čistění ucpaného výletového prostoru za chodu motoru během sekání, zde mohou být následky opravdu fatální,“ upozorňuje na závěr Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Tříkolová sekačka na trávu
i (Zdroj: HECHT MOTORS s.r.o.)
Benzínovou sekačku je nutné skladovat výhradně ve vodorovné pozici

Publikováno: 28. 6. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce