reklama

Vyzkoušejte naše osvědčené triky na odstranění vodních skvrn ze dřeva

Trápí vás na vašem dřevěném nábytku a parketách vodní skvrny, s nimiž si nevíte rady? Máme tu pro vás několik osvědčených tipů na triky, s nimiž byste se jich mohli konečně zbavit. Vyzkoušejte je.

i (Zdroj: Depositphotos)
Vodní skvrny na dřevě patří k nejčastějším problémům, které ve spojitosti s dřevem v interiéru řešíme. Víme jak na ně (Zdroj: Depositphotos)

Dříve, než se vrhnete do čištění vodních skvrn, je dobré je rozdělit do dvou skupin. Každá skupina skvrn totiž vyžaduje jiný přístup. Světlé nebo také bílé skvrny jsou pouze povrchové, neprostoupily ještě do hlubších struktur dřeva, a proto bude tedy mnohem snazší je odstranit. Tmavě hnědé až černé skvrny by mohly být synonymem pro označení nepříjemného problému, jelikož jde o hluboké skvrny a jejich odstranění nemusí být vždy úspěšné.

Vodní skvrny na dřevě
i (Zdroj: Depositphotos)
Vodní skvrny ničí nábytek, obklady i podlahy. Zbavit se jich však není nemožné

Kouzlo spojené s majonézou

Zní to až neuvěřitelně, ale skutečně to funguje. Na malé bílé vodní skvrny na dřevěném nábytku skvěle funguje trik spojený s majonézou. Jak? Naneste na skvrnu velké množství majonézy, kterou pak přikryjte čistým papírovým ručníkem a nechte několik hodin (ideálně přes noc) působit. Druhý den ručník sejměte, místo otřete čistým bavlněným hadříkem a vyleštěte octem. Místo by mělo být beze skvrny. I když se to může jevit neuvěřitelně, v reálu jde o jednu z nejúčinnějších metod čištění vodních skvrn ze dřeva. Podobně jako majonéza funguje prý ještě i vazelína.

Majonéza v misce
i (Zdroj: Depositphotos)
Zní to téměř zázračně, ale jedním z nejlepších odstraňovačů vodních skvrn ze dřeva je obyčejná majonéza

Olej a Ocet

Dalším velmi účinným čisticím prostředkem na světlé vodní skvrny je olivový olej a bílý ocet. Aby to vše fungovalo, smíchejte v malé misce dva díly octu s dvěma díly olivového oleje. Namočte do směsi čistý bavlněný hadřík a potírejte jím skvrnu krouživými pohyby ve směru hodinových ručiček, dokud nezmizí. Ocet ve směsi působí jako odstraňovač skvrn a olej zase jako leštidlo. Místo nakonec otřete čistým suchým hadříkem.

Zátiší s octem a olivovým olejem
i (Zdroj: Depositphotos)
To, že olej a ocet můžeme používat nejen k vaření, není nic nového. Ve společné kombinaci jsou i účinným prostředkem na vodní skvrny

Na čerstvě vzniklé kolečko použijte žehličku

Na čerstvě vzniklé, ještě vlhké, kolečko je nejlepší vzít žehličku. Pozor, bez páry! Na vodní skvrnu položte čistý bavlněný hadřík bez potisku, nejlépe bílý, a přejeďte ho žehličkou nastavenou na nízkou teplotu. Po několika sekundách žehličku ze dřeva zvedněte a zkontrolujte stav skvrny. Opakujte do té doby, dokud nezmizí. Pokud nemáte žehličku, na podobném principu funguje i vysoušeč vlasů. Nakonec místo ošetřete olejem na nábytek nebo olivovým olejem.

Moderní žehlička s vodní nádrží
i (Zdroj: Depositphotos)
Na čerstvě vzniklé vodní skvrny je nejlepší žehlička

Kouzelné mixtury

Velmi efektivními odstraňovači vodních skvrn jsou rovněž i pasty, které si vyrobíte z 1 lžíce jedlé sody a 1 čajové lžičky vody nebo z 1 čajová lžička soli a několik kapek vody. Dejte si však pozor, protože do směsi nesmí přijít příliš vody. Pastu jemně vetřete čistým bavlněným hadříkem do skvrny a krouživými pohyby skvrnu třete, dokud nezmizí.

Vodní skvrna na dřevě se lžící soli
i (Zdroj: Depositphotos)
Sůl umí s vodními skvrnami hotové divy. Vyzkoušejte a budete překvapeni

Vosk na auto

Vosk na auto byste zřejmě v seznamu účinných triků na odstraňování vodních skvrn ze dřeva možná nečekali, ale je to tak. Vosk na auto to dokáže. Stačí, když ho nanesete na skvrnu a necháte ho zaschnout. Pak by prý mělo stačit místo vyleštit měkkým čistým hadříkem.

Vosk na auto s houbičkou před autem
i (Zdroj: Depositphotos)
Víte, že na vodní skvrny můžete použít i vosk na auto?

Zubní pasta a kartáček

Na likvidaci černých vodních skvrn je prý nejúčinnější zubní pasta. Při nanášení na skvrnu s ní rozhodně nešetřete. Skvrnu nejprve drhněte měkkým hadříkem, a pokud to nepůjde, můžete případně použít i zubní kartáček s jemnými štětinami. Skvrnu otírejte jemnými krouživými pohyby, dokud není zcela odstraněna.  Nakonec místo otřete čistým bavlněným hadříkem nebo papírovým ručníkem.

Zubní pasta a kartáček na froté ručníku
i (Zdroj: Depositphotos)
Černé vodní skvrny můžete zkusit odstranit s pomocí zubní pasty a kartáčku

Na velké plochy

Tmavé skvrny na velkých plochách se odstraňují skutečně obtížně. Podařit se vám to může, když si v kbelíku vytvoříte roztok z 50 % studené vody a 50 % bělidla. Hotový roztok potom houbou naneste na dřevo. Pozor, dřevo přitom nemáčejte! Nechte dřevo úplně vyschnout, což může trvat klidně den nebo dva. Pak posuďte výsledek. Někdy je nutnější ještě silnější řešení, tedy vytvoření směsi v poměru 25 % vody a 75 % bělidla. Při práci používejte ochranné prostředky, tedy gumové rukavice a ochranné brýle.

Mop, lavor, houba a bělidlo
i (Zdroj: Depositphotos)
Na velké plochy musíte trochu jinak. Někdy se v tomto případě neobejdete bez mopu a bělidla

Kyselina šťavelová

Když není zbytí a na podlaze najdete velké plochy extrémně tmavých vodních skvrn, je na řadě požití kyseliny šťavelové. Práce s touto kyselinou se neobejde bez ochranných pomůcek, tedy gumových rukavic a brýlí. Kyselinu rozpusťte v horké vodě podle pokynů průvodce. Roztok pak naneste na dřevo a kartáčem zapracujte. Po nějaké době působení pak podlahu opláchněte čistou vodou a nechte zcela uschnout.

Sypká kyselina šťavelová
i (Zdroj: Depositphotos)
Když není zbytí a vodní skvrny jsou urputné, přichází řada na bělení. Kyselina šťavelová je přírodním bělidlem, jež by mohlo dát vaše podlahy zase dohromady

Broušení

Když už není jiné cesty a nic jiného nepomohlo, nezbývá nic jiného, než zkusit dřevo zbrousit. Broušení by mělo být vždy až tou poslední možností při snaze o odstranění vodních skvrn ze dřeva. Může ho totiž potencionálně poškodit. Broušení vždy začněte tím nejjemnějším brusným papírem, pokud není výsledek podle vašich představ, přidávejte na hrubosti. Při broušení na ni příliš netlačte. V průběhu broušení zametejte a vysávejte, abyste viděli výsledek.

Broušení dřeva kotoučovou bruskou
i (Zdroj: Depositphotos)
V případě, že nezabralo nic z výše uvedeného, může nakonec pomoci ještě bruska. Nikdy by však neměla být první možností

Kdy zavolat profesionála?

Většinou se naštěstí odstraňování vodních skvrn ze dřeva obejde bez hledání odborné pomoci. Pokud jste však pro vyčištění udělali skutečně vše a výsledek je stále neuspokojivý, je skutečně více než vhodné, se na odborníky obrátit.

 

Tipy, jak dále zužitkovat staré dřevo:

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 6. 2021, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová