reklama

Pohodlí a odpočinek na zahradě zvýší naší chuť zde pobývat

Zahrada není jenom o práci, musíme se naučit i odpočívat, a také mít kde odpočívat. Zahrada by měla být proto koncipována a vybavena tak, abychom zde mohli také relaxovat a užívat si její krásu. Musí zajišťovat dostatek pohodlí a být stejně útulná jako obývací pokoj. K dispozici máme celou řadu možností, jak pohodlí na zahradě zvýšit a cítit se zde ještě lépe.

Pohodlí a odpočinek na zahradě zvýší naši chuť zde pobývat (Zdroj: Depositphotos)

Pohodlná zahrada

Ideální zahrada představuje kombinaci mnoha složek. Určitě je to okrasná složka, kdy ideálně chceme dosáhnout stavu, kdy je zahrada atraktivní po celý rok od jara do zimy. Proto celou rostlinnou skladbu pečlivě volíme tak, aby zde v každou roční dobu bylo něco zajímavého, ať až jsou to květy, pestré listy, barevné podzimní zbarvení, pěkné plody a samozřejmě i pestrá kůra. Další složkou zahradní kompozice je její užitná funkce a může ji plnit velká zeleninová zahrada nebo jen bylinkový záhonek. Záleží na našich možnostech, preferencích a velikosti prostoru.

Ale i na malé zahrádce je příjemné mít několik lístků bazalky a cherry rajčata pro letní saláty. Další a velmi důležitou složkou, která se často podceňuje, je relaxační funkce – možnost odpočinku, pasivního i aktivního. Zahrada by měla umožňovat a nabízet dostatek prostoru a pohodlí pro posezení s rodinou či přáteli, relax s knížkou či soukromé místečko, kde si můžeme v teplém letním dni i trochu pospat. Z pohledu aktivního odpočinku nezapomínáme na příjemné atrakce jak pro pobavení, tak i protažení těla.

Dřevěné venkovní lehátko
Dřevěné venkovní lehátko pro odpočinek pod starou jabloní (Zdroj: Daniela Dušková)
Přírodní lavička
Přírodní lavička z proutí (Zdroj: Daniela Dušková)

Pohodlná terasa

Terasa je ve své podstatě venkovním pokojem a pro odpočinek je jako dělaná. Kromě relaxace je terasa i perfektním místem pro posezení s přáteli, opalování nebo grilování. Venkovní grilování je stejně tak příjemné, jako dopřát si snídani na čerstvém vzduchu za zpěvu ptáků.

Jednoduchá lavička
Zcela jednoduchá lavička umožní pohodlné poležení i posezení pod starou vrbou (Zdroj: Daniela Dušková)

Terasa by měla být součástí každého domu a měla by být řešena tak, aby na dům přímo navazovala. Toto řešení je nejen velmi estetické, ale také praktické. Pokud na terasu neseme například občerstvení, nesmírně oceníme, že není potřeba se zouvat a že můžeme jít na terasu přímo. S tím samozřejmě souvisí i skutečnost, že plocha terasy by měla být zpevněná a snadno udržovatelná. Ideálním materiálem jsou dlaždice určené pro venkovní použití nebo podlaha z teakového dřeva, které je pro venkovní použití přímo doporučené.

Pohodlí zde zajišťuje zejména nábytek, který by měl mít proporce pro pohodlné posezení. Křesla i židle volíme ideálně s opěradlem a opěrkami pro ruce. Sedací plocha  musí být dostatečně hluboká – alespoň 60 cm ale ideálně 80 cm i více. Pohodlí zajistí i velké množství polštářů. Pokud je terasa zastřešená, mohou polštáře zůstat na svém místě po celou sezonu, a navíc je doplníme i dekami pro chladnější večery.

Široká pohovka
Ultrapohodlná široká pohovka, na které se dobře sedí i leží (Zdroj: Daniela Dušková)

Lehátka

Zkuste si na novou sezonu pořídit i lehátko a prohlédněte si svou zahradu i z jiné úrovně než v předklonu s motyčkou v ruce. Lehátka jsou praktická, mobilní a jejich cena není nijak závratná. Lehátko může být doplňkem terasy nebo jej umístíme na jiné místo na zahradě. Můžeme jej položit do trávníku nebo ještě lépe, na menší zpevněnou plochu. Nohy lehátka se nebudou bořit do země a při sekání trávníku nemusíme pokaždé lehátko posunovat. Nejlepší lehátka jsou polohovatelná, kdy si můžeme nastavit výšku opěradla pro sezení nebo více sklopit pro spánek. Lehátka doplníme i malým stolečkem pro odložení knížky nebo sklenic.

Rákosová střecha
Rákosová střecha ochrání útulné posezení před sluncem (Zdroj: Daniela Dušková)
Zaahradní lehátka
Zpevněná plocha se zahradními lehátky a odkládacím stolkem (Zdroj: Daniela Dušková)

Soukromé místečko

Může se také stát, že je zahrada nábytkem vybavena, ale přesto nám chybí místečko, které by bylo více schované, jen pro nás, kde budeme moci přemýšlet a odpočívat nerušeně. Možná máte oblíbený koutek na zahradě, kde se rádi zdržujete. Zkuste jej opatřit i jednoduchou lavičkou nebo křesílkem a uvidíte, jak se sem budete rádi vracet. Pro přírodně pojaté části zahrady se bude hodit i velmi nekonvenční sezení. Pohodlné křesílko si můžete vyrobit třeba z trámů, pražců nebo vrbových prutů.

Schovaný koutek
Schovaný koutek pro posezení ve stínu (Zdroj: Daniela Dušková)

Hamaka, síťová houpačka

Je skvělým doplňkem pro zvýšení pohodlí na zahradě. Můžeme ji vypnout mezi dva stromy nebo mezi trámy na terase. Vypneme ji dostatečně pevně tak, aby, když se do ní položíme, zůstala stále nad zemí. Materiálem může být pevná síťovina nebo pevná plachtovina. Oba materiály mohou být velmi pohodlné. Spíše se zamyslíme nad rozměry, kromě standardní velikosti máme i hamaky, kam se vejdou dvě osoby.

Houpačka
Pohodlná zahradní houpačka (Zdroj: Depositphotos)

Houpačka

Houpačky nemusí být jenom pro děti, existuje velké množství typů a některé mohou být neskutečně pohodlné. Zaměříme se na houpačky větší konstrukce ze dřeva nebo z proutí. Odpočinek zde, zatímco se mírně pohupujeme, může být nesmírně relaxační. Vedle menší houpačky, kterou si užijí hlavně děti, proto vybavíme zahradu i velkou houpačkou, kam se vejdou i dvě osoby, nebo se zde můžeme pohodlně natáhnout. Houpačky mohou být zavěšeny na stromě, na trámu, nebo mít svou vlastní konstrukci, na které jsou zavěšeny.

Ratanová konstrukce
Ratanové či proutěné stany a konstrukce jsou naprostý hitem, a pokud je vyložíme měkkou matrací a polštáři, nikdo nás odsud nedostane (Zdroj: Depositphotos)

Trampolína

Trampolína, stejně jako houpačka, není určena jenom pro děti. Skákání uvolňuje napětí, relaxuje páteř a uvolňuje v těle endorfiny. Některé typy mají okolo bezpečnostní síť, jiné ji nemají. Síť okolo je vhodná pro menší děti. Jinak není vyloženě nutná. Trampolínu na podzim rozebereme a pres zimu ji necháme uloženou. Místo pro trampolínu volíme stranou od klidnější zóny zahrady.

Jednoduchá lavička
Zcela jednoduchá lavička umožní pohodlné poležení i posezení pod starou vrbou (Zdroj: Daniela Dušková)
Trampolína
Trampolína pro aktivní odpočinek na zahradě (Zdroj: Daniela Dušková)

Zastínění, ochrana před sluncem

Pohodlí na zahradě zvyšují i nejrůznější slunečníky, markýzy a stěny proti příliš silnému slunci. Pokud nemáme na zahradě dostatek vzrostlých stromů, může být letní úpal velmi nepříjemný. Stín nám pomůže zajistit více pohodlí a prodlouží pobyt na zahradě. Některé typy slunečníků zároveň fungují i jako ochrana před deštěm. Při výběru bereme v potaz i velikost plochy, kterou chceme zastínit. Někdy jeden slunečník nestačí a budou třeba dva nebo můžeme napnout i velkou sluneční plachtu. Pokud chceme zastínit terasu u domu, může nám skvěle pomoci vysouvatelná zahradní markýza, která je upevněna na stěně domu. Pokud se nám lépe líbí přirozený vzhled a charakter polostínu. Můžeme nad zahradním posezením umístit střechu z rákosové rohože.

Zahradní poležení
Zahradní poležení se střechou a polštářky (Zdroj: Daniela Dušková)
Posezení
Pohodlné posezení a odpočinek na zahradě zajistí i velké množství měkkých polštářů (Zdroj: Depositphotos)

Vyrobte si na zahradu vlastní dlaždice

Publikováno: 17. 6. 2021, Autor: Daniela Dušková (text a foto), Depositphotos (foto) , Profil autora: Daniela Dušková