reklama

Když se stáří vrací do módy. Ozvláštněte svůj nábytek vzhledem starého dřeva

Dávat novému nábytku schválně vzhled starého dřeva může nejprve znít podivně. Ale právě tento trend patří mezi domácími kutily v posledních letech k těm vůbec nejpopulárnějším. Techniky, které zvrásní tvář nového dřevěného nábytku, nejsou totiž nijak složité a výsledky bývají pozoruhodně půvabné. Za pomoci drásání, opalování a dalších metod, které vedou k tvorbě patiny, si může každý, i méně zkušený kutil, doma stvořit své vlastní originální kousky nábytku, které mají duši a příběh.

Dopřejte svému nábytku vzhled starého dřeva. Populární úpravu zvládnete provést sami doma (Zdroj: Depositphotos)

Pryč s novým, zpět se starým

Váš nový nábytek se vzhledem starého dřeva najde využití na mnoha místech. Slušet mu to určitě bude v altánu na zahradě vedle grilu nebo u vás v jídelně na chatě. A s trochou designerské snahy skvěle zapadne takový kus dřeva kamkoliv do interiéru vašeho domu. A ač se taková myšlenka u staře vyhlížejících povrchů přímo nabízí, nemusíte se ani bát, že by se nábytek se vzhledem starého dřeva u vás doma rychleji ničil nebo opotřebovával. Správný pracovní postup zajistí jeho vzhledu i struktuře trvalost a odolnost.

Drásání, drásání, to nám úsměv zachrání

Základním krokem k tomu, aby váš zahradní i jiný nábytek získal vzhled starého dřeva, je drásání. Při této činnosti zvýrazňujete nejčastěji za pomocí ocelového kartáče strukturu dřeva. Pevné štětiny totiž vydrásají měkčí části dřeva, čímž jeho povrch zhrubne a kresba se stane ještě zřetelnější. Kromě ocelového kartáče, který je nejvhodnější na menší plochy, můžete využít také kartáčový nástavec na vrtačku. Výsledkem by mělo být dřevo, které bude plastické na pohled i na dotek, a bude připomínat stará prkna. S drásáním ale začínejte opatrně, obzvláště pokud si pomáháte nástavcem na vrtačce. Odhadnout kde přitlačit, a kde už je kresba dřeva zvýrazněna dostatečně, chce trochu praxe. Stačí ale myslet na to, že přitlačit můžete vždy. Co ale jednou zbrousíte, to už zpátky vzít nelze.

Broušení
Drásání je tou nejpopulárnější metodou, jak dodat dřevěnému nábytku vzhled starého dřeva (Zdroj: Depositphotos)

Chraňte se před zbytečnými úrazy

Stojí také za zmínku, že některé druhy dřeva jsou pro vytváření vzhledu starého dřeva drásáním vhodnější než jiné. Ve vedení jsou zejména měkké jehličnany, třeba modřín nebo borovice. Naopak například s dubovým masivem si při drásání příliš legrace neužijete. Při práci myslete také na bezpečnost. Zejména pokud pracujete s nástavcem na vrtačku, neberte si volné rukávy. A v každém případě nasaďte ochranné brýle. Když totiž při drásání narazíte na suk, může se stát, že od nábytku odletí ostrý kousek dřeva, který vás může poranit.

Broušení, rukavice
Při práci myslete na své zdraví. Žádné dlouhé rukávy a pro jistotu si vezměte rukavice (Zdroj: Depositphotos)

Pohrajte si v dílně s plamenem

Zdá se vám výsledek vytvořený drásáním nedostatečný? Pak můžete k tomu, abyste svému nábytku dodali vzhled starého dřeva, použít ještě opalování. K tomu budete potřebovat horkovzdušnou pistoli nebo třeba letlampu. Opatrným opalováním povrchu dřeva totiž dosáhnete zuhelnatění měkkých částí v jeho kresbě, a tím také výraznějšího vykreslení kresby. Správně provedené opálení navíc dřevu přidá na odolnosti. Po opálení můžete povrch doladit výše popsaným drásáním.

Kus dřeva
Díky opálení dřeva ještě více vynikne jeho jedinečná struktura (Zdroj: Depositphotos)

Trvalost úprav si zajistěte závěrečným nátěrem

Drásáním nebo opalováním práce na tom, aby váš nábytek získal vzhled starého dřeva, ještě nekončí. Upravený povrch, který nyní věrně napodobuje krásný vzhled starých dřevěných prken, je nyní třeba zbavit kousků dřeva a prachu. K tomu nejlépe poslouží vysavač.

Následně je vhodné nábytek upravit voskem, lakem nebo lazurovací barvou. Ideální volbou je lak bezbarvý, který dřevo pouze projasní a zachová jeho nově nabitý rustikální ráz. Ve hře ale zůstává i lak barevný. A to zejména proto, že i nový barevný lak na dřevě můžete po jeho zaschnutí obrousit a docílit tak ještě silnějšího efektu starého dřeva. I v takovém případě je ale vhodné na závěr aplikovat ještě lak bezbarvý, který celý povrch znovu zacelí a ochrání před vnějšími vlivy, jako je například nežádoucí vlhkost.

Lakování
Dodání vzhledu starého dřeva vašemu nábytku zakončete závěrečným ochranným nátěrem (Zdroj: Depositphotos)

Ukryjte příběh nábytku do prasklin

Existují ještě další metody, které dají vašemu dřevěnému nábytku vzhled a kresbu starého dřeva, například krakelování nebo také krakování. Při krakelování není nutné kvůli skvělému výsledku zasáhnout do struktury dřeva, novou tvář dá vašemu nábytku totiž speciální lak, který je možné sehnat v mnoha barevných odstínech. Co tedy ale takový lak s dřevem udělá? Krakelováním vznikne na dřevě vrstva barvy, která působí jako stará a oprýskaná. Popraskaná vrstva laku, která působí, jako by měl za sebou nábytek už dlouhá léta, je ale zcela nová, neloupe se a na dřevě drží opravdu pevně. A čím silnější vrstvu krakelovacího laku nanesete, tím viditelnější síť domnělých trhlin v něm bude.

Židle, dárek
Vzhled starého dřeva ozvláštní nejen váš zahradní nábytek, ale i interiér domu nebo chaty (Zdroj: Depositphotos)

Ne všechny kazy dřeva jsou vítány

Publikováno: 16. 6. 2021, Autor: Marek Hadrbolec (text), Depositphotos (foto) , Profil autora: Marek Hadrbolec