reklama

Víte, jak využít trámy v zahradě?

Silné trámy, kůly a dřevěné pilíře jsou výborným prvkem, se kterým můžeme na zahradě vytvářet nádherná díla. Můžeme je použít nejen na cestičky nebo je položit do štěrku. Mohou být použity i ve svislé podobě, kde v doplňku vhodných rostlin vytvoří pěknou zahradní dominantu. Dalším použitím mohou být i například lavičky, sedátka, obruby nebo velmi jednoduchý nábytek. Nebojme se tvořit a zkoušet i originální kreace.

Ze silných prken a trámů byla vytvořena skutečně nádherná lávka přes zahradní jezírko (Zdroj: Daniela Dušková)

​​​​​​Materiál

Vhodné jsou samozřejmě použité trámy, které získáme například po rekonstrukci chaty, dají se i koupit ve stavebních bazarech. Jejich výhodou je patina a zajímavější charakter. Čím silnější trámy seženeme, tím lepší. Pokud nemáme staré, dají se jistě i koupit. Jejich povrch můžeme tzv. ostařit například opálením nebo ohoblováním pravidelných hran. Podobnou funkci jako trámy mohou plnit i kůly nebo dřevěné pražce.

Terasa
Ze starých podlahových prken je vytvořena malá terasa. Z nařezaných a do trávníku zapuštěných trámů pak pokračuje cestička ke krbu (Zdroj: Daniela Dušková)

Pražce jsou ovšem kapitolou samou pro sebe. Ekologicky nejsou úplně nejvhodnější kvůli dehtu, kterým jsou napuštěny, dřevo pražců obsahuje také palivo a brzdnou kapalinu, která na ně skapává. Zakoupit se ovšem dají i zcela nové, které vypadají dobře a představují opravdu pěkný materiál pro zahradní tvorbu.

Nezapomínáme ani na palisády, které jsou přesně určeny pro zahradní použití. Jde o kůly, které můžeme zakoupit v nejrůznějších výškách. Jejich jeden konec je rovně seříznutý, druhý konec je vytvarován do špice, která je často natřena impregnačním nátěrem. Palisády jsou určeny pro tvorbu plotů, plůtků, zahradních stěn nebo i čistě jako dekorace.

Dřevěné palisády
Zeď vyvýšeného záhonu tvoří dřevěné palisády (Zdroj: Daniela Dušková)

Trochu opomíjeným, ale jistě dobře využitelným materiálem jsou stará podlahová prkna. Stejně jako použité trámy je můžeme získat při rekonstrukci domu nebo chaty, či je případně zakoupit ve stavebním bazaru. Vyhneme se těm, které jsou silně poškozené, ztrouchnivělé nebo napadené červotočem. Z podlahových prken můžeme udělat lavičku, můstek, houpačku nebo např. malou terásku.

Zahradní kout, trámy
Dřevěné trámy zde tvoří pouze doplněk, dodávají zahradnímu koutu výšku a prostorovost (Zdroj: Daniela Dušková)

Kůly, trámy a ostatní dřevěný materiál, který používáme kreativním způsobem na zahradě, zůstává na svém stanovišti permanentně a je vystaven všem klimatickým podmínkám, jako je déšť, vítr, mráz a prudké slunce. 

Přirozeně se jeho stav mění a získaná patina jen dodá na charakteru. V mnoha případech je nejlepší tento fakt přijmout a ponechat věcem přirozený průběh. Ve chvíli, kdy se rozpadnou, je nahradíme novými nebo zahradu pozměníme. Místo dostane nové poslání a trámy najdou svoje místo v jiné části zahrady. Stále nezapomínáme, že zahrada a její tvorba je tvůrčí a nikdy nekončící proces a její podoba se neustále mění. Tak přistupujeme nejen k rostlinné složce, ale i k vybavení a dekoracím v zahradním prostoru.

Svislé trámy
Trámy ve svislém použití dodávají výšku a kontrast s okolním prostorem (Zdroj: Daniela Dušková)

Pokud používáme staré dřevo, můžeme jeho povrch oživit obroušením. Zašedlá barva a případné znečištění se odstraní a dřevo pěkně prokoukne. Brousit nemusíme nějak pravidelně ani pečlivě, často nejlépe vypadá, pokud obrousíme jen část původního povrchu. Pokud používáme dřevěný materiál ve svislém postavení, můžeme jeho konec, který je zapuštěn do země, opatřit impregnačním a ochranným nátěrem na dřevo. Nátěr ochraňuje před houbovými chorobami a prodlužuje životnost dřeva. Nátěr má často nepěknou zelenou barvu, protože se počítá s dalším vrstvou finální barvy. Natřít můžeme pouze konec, který bude v kontaktu se zeminou, nebo vybereme bezbarvou impregnaci. Pražce a trámy, které zapouštíme do terénu, kůry nebo štěrku, můžeme napustit po celém povrchu. Vždy dáme přednost ekologicky šetrným produktům.

Vyrobte si na zahradu originální zvonkohru

Křesílko
Pokud máme staré trámy, můžeme je použít např. na vytvoření jednoduchých křesílek, která rozmístíme po zahradě. Oceníme je kdykoliv, kdy se budeme chtít posadit a pokochat krásou naší zahrady. Vůbec nevadí, pokud je zub času poškodí (Zdroj: Daniela Dušková)
Černé kůly
Dřevěné kůly použité opravdu extravagantním způsobem. Čistě vertikální kompozice založená na silném kontrastu černě natřených kůlů a žlutých travin (Zdroj: Daniela Dušková)
Zahradní dělicí stěna
Ze slabších dřevěných kůlů či palisád se dají velmi snadno vytvářet zahradní dělicí stěny (Zdroj: Daniela Dušková)
Cestička k zahradnímu altánu
Cestička k zahradnímu altánu je vytvořena ze starých trámů (Zdroj: Daniela Dušková)
(Zdroj: Daniela Dušková)
Vertikální trámy
Trámy ve vertikálním postavení opticky dělí prostor a vytváří zdání plůtku (Zdroj: Daniela Dušková)
Zapuštěné dřevěné kůly
Zapuštěné dřevěné kůly do záhonu mu dodávají výšku a charakter (Zdroj: Daniela Dušková)
Přechod mezi terasou a štěrkovou plochou
Stará podlahová prkna zde tvoří přechod mezi terasou a štěrkovou plochou (Zdroj: Daniela Dušková)

Publikováno: 19. 6. 2021, Autor: Daniela Dušková (text a foto) , Profil autora: Daniela Dušková