reklama

Zabavte děti kuličkovým bludištěm z krabice od bot

Labyrinty a bludiště jsou zábava. Můžete si je užít na vlastní kůži. Anebo pokud tedy nemůžete nikam vyrazit, jedno si vyrobte z krabice od bot. I děti bude bavit vymýšlet zapeklité cestičky, kterými musí kulička projít.

Dřevěný labyrint (Zdroj: Depositphotos)

Bludiště nebo také labyrint (i když každé má trochu jiný systém) je název pro spletitou síť cest, která má několik slepých větví. Ale vždy je možnost se z něj dostat ven. Tyto ve své podstatě rébusy jsou známé už přes 3 000 let. Mohou být myšlena jak fyzicky, tak symbolicky. V tom druhém případě je najdeme v umění, na keramice nebo jiných výrobcích, na stěnách jeskynní.

Měla duchovní význam, sloužila k meditacím i rituálům, jako past na zlé duchy. Jsou známa z mnoha kultur bez ohledu na zemi nebo náboženství. Později sloužila jako dnes k zábavě. Ta venkovní se vytvářela z mnoha různých materiálů. Cihly a kamení nebo dřevo asi nikoho nepřekvapí, ale byla i bludiště drnová nebo vodní. V dnešní podobě jsou známá bludiště i jako hlavolamy do ruky, kde jím vedete kuličku do daného cíle.

Budete potřebovat:

  • krabici do bot libovolné velikosti
  • dřevěná dřívka – špachtle, dřívka od nanuků apod.
  • zalamovací nožík, lepicí pásku
  • kuličku ke kře

Seříznutí krabice
Krabici seřízněte, aby obě části měly výšku stejnou (Zdroj: Prima DOMA)

Nachystejte si krabici od bot. Velikost je na vás. Spodní část krabice si rozložte. Přiložte na ni víko a vyznačte si jeho výšku. Krabici potom seřízněte, aby obě části měly výšku stejnou.

Slepení rohů páskou
Rohy slepte k sobě (Zdroj: Prima DOMA)

Rohy potom opět spojte k sobě. Použijte lepicí pásku.

Vyznačení bludiště
Otvory si prořezejte zalamovacím nožíkem (Zdroj: Prima DOMA)

Do víka si tužkou vyznačte bludiště. Pracujte tak, že na jedné straně nahoře bude start dráhy, na té opačné dole zase cíl. Otvory si prořezejte zalamovacím nožíkem.

Vložení špachtlí
Do prořezaných otvorů zasuňte dřevěné špachtle (Zdroj: Prima DOMA)

Do prořezaných otvorů zasuňte dřevěné špachtle. Zkraťte si je na potřebnou délku.

Krabici se špachtlemi vložte do prázdné krabice. To aby se vám lépe držela při hraní a zespodu byl celý labyrint pěkně začištěný. Pak už jen stačí vložit kuličku a pustit se do hry.

Hotové bludiště
Vložte kuličku a pusťte se do hry (Zdroj: Prima DOMA)

Je vám labyrint málo? Vyrobte hrad!

Publikováno: 15. 6. 2021, Autor: Lenka Tajbrová (text), Prima DOMA, Depositphotos (foto) , Profil autora: Lenka Tajbrová