reklama

Opravit protékající záchod zvládnete i bez instalatéra

Opravu protékajícího záchodu zvládnete i sami a nemusíte být ani vyučení instalatéři. V několika krocích vás naučíme, kam sáhnout a kde je pravděpodobně zakopaný pes. Budete překvapeni, jak jednoduchá oprava to je.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Opravit protékající záchod zvládnete i bez instalatéra (Zdroj: Prima DOMA)

Oprava protékajícího záchodu

Obyčejné toaletní mísy, přišroubované k podlaze a k tomu kdesi nad hlavou nádržka na vodu jsou už naštěstí téměř minulostí. Současnost nabízí moderní podomítkové wc se závěsnými mísami. Pokud nám takový záchod začne protékat, měli bychom vědět, kam sáhnout a co dělat, abychom nemuseli hned shánět telefonní číslo na instalatéra.

Dotykové splachování
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dotykové splachování lze jednoduše otevřít

Plastová krabička se dvěma dotykovými plochami splachování bývá umístěna přímo nad toaletní mísou. Abychom jí otevřeli, je potřeba jí zespodu směrem nahoru nadzdvihnout, čímž by se měla otevřít. Na dolní straně je spoj, z něhož pak kryt lehce vyhákneme.

Zámečky
i (Zdroj: Prima DOMA)
Uvolněte červené zámečky a splachovadlo vyndejte

Pod krytem nalezneme dvě červené páčky splachovadla, které je potřeba překlopit nahoru, čímž se splachovadlo uvolní. Dále pak je potřeba po obou stranách otevřít červené zámečky. Potom můžeme celou krabičku splachovače vyjmout. Pod krabičkou je ještě plastová přepážka, kterou je potřeba také vyjmout ven.

Uzávěr
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zavřete přívod vody

Pokud jsme postupovali v předešlých krocích správně, máme před sebou nyní otevření vstup k přívodu vody s kohoutem. Přívod vody je nutné zavřít.

Splachovadlo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Trubici splachovadla bude také potřeba vyčistit

Pod přívodním kohoutem je plastový systém ovládání splachovače. Ten po obou stranách stiskneme a vysadíme ho z držáku. 

Ventil
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vyšroubujte ventil a zkontrolujte těsnění pod ním

A nyní už bychom měli vidět samotný napouštěč splachování. Ten jde pohodlně vyjmout. Je to v podstatě dlouhá plastová trubice, která je v horní části napojená na přívod vody. Jakmile budeme mít napouštěč venku neuškodí, pokud jej také dobře očistíme od nánosu vodního kamene a nečistot. Všimneme si také napouštěcího ventilu, který rozšroubujeme a zkontrolujeme uvnitř schované těsnění.

Splachovač
i (Zdroj: Prima DOMA)
Hlavní splachovač s těsněním bude potřeba vyčistit

Pod napouštěčem je koncové splachovadlo, což je další plastová trubice s filtry a těsněním. Zde je obvykle kámen úrazu, protože toto splachovadlo se nejčastěji zanáší nečistotami, a jakmile zanesené těsnění přestane doléhat na koncovku trubice, zdvihá tím plovák a záchod pak začne protékat. Splachovadlo tedy bude potřeba opravdu dobře vyčistit a těsnění vyměnit.

Těsnění
i (Zdroj: Prima DOMA)
Hlavní těsnění bude potřeba vyměnit

V domácnostech, kde se používá na splachování pitná voda z řadu, tak často k zanesení splachovací trubice nedochází, avšak pokud používáte vodu ze studny nebo dešťovku, připravte se na to, že čas od času bude potřeba splachovací systém vyčistit. Taková údržba je ale v porovnání s cenou pitné vody, která proteče vaším záchodem vcelku zanedbatelná. Rozhodně je rozumnější po nějaké době wc rozebrat a vyčistit než plýtvat pitnou vodou bez práce. V horní části splachovadla, které jsme vyčistili, je závit, který když povolíme nám odhalí vadné těsnění. Právě to je potřeba vyměnit za nové. 

Jakmile nasadíme těsnění na hlavici splachovače, vrátíme na ní plastový koš, pod kterým je uschovaná. Splachovač pak vrátíme zpět na místo do podomítkového modulu. Na něj nasadíme napouštěč, který musíme upevnit do plastového držáku ve stěně. Na napouštěč pak usadíme plastový ovládač splachovače. Ovládač nejprve navlékneme na plastový průhledný zobáček a zacvaknutím jej upevníme do drážky.

Potom nesmíme zapomenout pustit vodu. Dokud se nádržka wc splachovače nenapustí, nepokračujeme, protože musíme zkontrolovat, zda byla závada odstraněna wc již neprotéká. Pokud je všechno v pořádku, pokračujeme v kompletaci splachovače. Na ovládací nožičky nasadíme plastovou přepážku a pomocí dvou zobáčků jí zacvakneme na místo napevno. Pak přijde na řadu ovládač splachování s červenými zámečky, které opět zamkneme. Na závěr nasadíme do drážky tlačítka splachovače a zacvakneme. Spláchnutím ještě jednou překontrolujeme, že jsme vše udělali dobře a že wc již opravdu neprotéká. A tím je naše práce hotová.

Publikováno: 13. 6. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Martina Pilzová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.