reklama

Ochrana a péče o dřevo. Víte jak na to?

Dřevo je překrásným přírodním materiálem, s nímž se dá pracovat na mnoho způsobů. Není se proto čemu divit, že je využíváno nejen v interiéru, ale také v exteriéru. Aby bylo dosaženo dlouhodobě krásného vzhledu dřeva a životnosti, je zapotřebí odpovídající péče o dřevo. Když ho používáte ve venkovním prostředí, přidává se ještě požadavek na patřičnou ochranu.

i (Zdroj: Uni hobby)
Investice do pravidelné ochrany dřeva se jednoduše vyplatí (Zdroj: Uni hobby)

Dřevo jako takové má venku celkem dost nepřátel, proti nimž je zapotřebí ho bránit.

  • UV záření
  • dřevokazné organismy
  • vlhkost

Z tohoto důvodu je v rámci ochrany a péče o dřevo vyžadována prevence a pravidelnost. To může potvrdit i prodejce ochranných nátěrů UNI HOBBY.

Vše začíná přípravou podkladu

Ať už se rozhodnete dřevo ochránit jakýmkoliv nátěrem, nejprve si důkladně připravte samotný podklad. Tento krok prodlouží životnost nátěru, a hlavně se postará o jeho nezbytnou přídržnost a dokonalý výsledek vaší práce.

Základem všeho je odstranění všech nečistot ze dřeva. Mnohdy ovšem nestačí dřevo jen omést nebo otřít mokrým hadrem, vyžadovány jsou i ostatní úkony. Například, pokud je dřevo více zaprášené či má jiné skvrny a nedostatky je zapotřebí povrch ohoblovat nebo obrousit. Když jsou na dřevě jakékoliv nerovnosti či poškození, opravte je. K tomu využijte speciální tmely na dřevo, které je obvykle nutné nanášet ve více vrstvách. Tu poslední nakonec zbruste. Jestliže nejde o zcela nový nátěr, nezapomeňte zkontrolovat, popřípadě odstranit ten starý. Kdyby byl poškozený a narušený, vše se negativním způsobem promítne do nátěru nového. Mnohdy stačí důkladné broušení.

Jaké máte možnosti při výběru vhodného nátěru?

Nátěr
i (Zdroj: Depositphotos)
První možností jsou laky na dřevo, které jsou většinou bezbarvé

Při ochraně a péči o dřevo byste měli přihlížet k nejrůznějším faktorům, než zvolíte konkrétní produkt. Hlavní roli hraje to, zda jde o dřevo v interiéru či v exteriéru. Rozmyslet se také musíte, jestli zachováte přirozenost dřeva nebo jej budete barevně ladit do nějakého odstínu. Právě na základě toho všeho máte na výběr ze tří typů výrobků.

  • laky na dřevo
  • oleje na dřevo
  • lazury na dřevo

Laky na dřevo

První možností jsou laky na dřevo, které jsou většinou bezbarvé. Lak vytváří na povrchu dřeva ochranný film, který ho chrání. Laky jsou odolné proti povětrnostním podmínkám a představují stabilní vrstvu. Jejich nevýhodou ovšem může být to, že při relativně snadném poškození hrozí deformace laku. Pokud se pod něj dostane voda, začnou se objevovat prasklinky. Možná právě proto se laky využívají hodně v interiérech. Své zastoupení mají díky bohaté škále kvalitních výrobků i venku.

Oleje na dřevo

Jestliže chcete zajistit dřevu ochranu a odpovídající péči bez výraznějšího zabarvení, vyberte si oleje na dřevo. Ty se napustí přímo do dřeva a chrání jej komplexně. Vzhledem k tomu, že oleje jsou povětšinou bezbarvé, zachováte s nimi přirozenou strukturu dřeva. Pokud ovšem máte zájem, jsou dostupné i laky se zabarvením, které může napodobit barvu exotických dřevin. Oleje jsou primárně používány hlavně v kombinaci s tvrdšími dřevinami. Oleje se dle potřeby dají obnovovat a dřevo ošetřené již dříve olejem není třeba brousit, lze aplikovat přímo.

Ochrana
i (Zdroj: Depositphotos)
Jestliže chcete zajistit dřevu ochranu a odpovídající péči bez výraznějšího zabarvení, vyberte si oleje na dřevo

Lazury na dřevo

Třetím typem ochrany dřeva jsou lazury. Ty jsou takovým pomyslným spojením laků a olejů. Lazura je spojení mořidla a laku, nátěry jsou v různých odstínech transparentní a nechávají vyniknout strukturu dřeva. To znamená, že dokáží zachovat přirozenost dřeva, včetně jeho struktury. Lazura je zajímavá v tom, že je difuzně otevřená. Dřevo je tak chráněno nejen proti vlhkosti a UV záření, ale také dobře dýchá. S lazurami nejvíce uspějete především u měkkých dřevin.

Investice do pravidelné ochrany dřeva se jednoduše vyplatí. Nejenom, že bude dřevo vypadat stále, jako nové, ale bude vám sloužit ještě spoustu dalších let. Využijte bohaté nabídky prodejce UNI HOBBY.

Chcete se dozvědět o dřevě více?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 20. 6. 2021, Autor: Uni hobby (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce