reklama

Jak pečovat o venkovní deštníky, aby nám dlouho sloužily

Venkovní deštníky skýtají v letním slunečném období příjemný stín, po němž toužíme, když si chceme vychutnat posezení na čerstvém vzduchu na našich terasách a balkonech. Jenže pokud takový deštník máme již nějakou dobu, stává se znečištěný běžnou špínou i prachem z ovzduší, nečistotami ze stromů i ptačím trusem. Pokud tedy chcete, aby vám váš venkovní deštník ještě dlouho sloužil a byl stále ve formě, neobejde se bez pravidelného čištění.

i (Zdroj: Depositphotos)
Venkovní deštníky skýtají příjemný stín i v tom nejteplejším létě. Pokud vám však mají ještě dlouho sloužit, potřebují i ony náležitou péči (Zdroj: Depositphotos)

Čištění venkovních deštníků

Venkovní deštníky jsou v největší míře vyrobeny z plátna, vinylu nebo vinylové síťoviny. Deštníky pro domácí použití jsou pak zpravidla z akrylových látek, které více odolávají vlhkosti, skvrnám i plísním. I tak je však zapotřebí je pravidelně čistit. Ideálně alespoň jednou měsíčně, a pokud stojí poblíž stromů nebo vysokých keřů i častěji. Tak by to přitom mělo probíhat po celé období, kdy je využíváme. Před zazimováním pak deštník potřebuje rovněž umýt.

Západ slunce na terase se složeným venkovním deštníkem.
i (Zdroj: Depositphotos)
Čištění venkovních deštníků se nemusíte bát, nejde o nic komplikovaného. Díky ní si pak můžete užívat krásu i funkčnost slunečníku po řadu let

Co potřebujete k mytí venkovního deštníku?

  • silný tekutý prací prostředek
  • chlorové bělidlo
  • mycí prostředek na nádobí
  • bílý ocet
  • hadici s vodou
  • kartáč s měkkými štětinami
  • vysavač
  • rozprašovač
  • čisté hadry nebo utěrky
  • pračku
Žena s lavorem plným různých čisticích prostředků
i (Zdroj: Depositphotos)
K čištění venkovních deštníků nepotřebujete nic, co byste doma neměli.

Jak postupovat při čištění venkovního deštníku?

Deštník si odneste do stínu a položte si ho na zem. Nejprve z deštníku očistěte hrubé nečistoty. Použijte k tomu kartáč s měkkými štětinami (jinak byste špínu zatlačili do větší hloubky) nebo vysavač. Ve velkém kbelíku smíchejte 40 ml tekutého pracího prostředku s 3,7 l vody. Prací prostředek je v tomto případě lepší než mycí prostředek na nádobí (nepění tolik). Hotový roztok kartáčkem s jemnými štětinami zapracujte krouživými pohyby do látky, přičemž více pozornosti věnujte obzvláště znečištěným oblastem. Po nanesení nechte působit 15-20 minut. Roztok mezitím vsákne do látky a uvolní z ní špínu. Následně pak deštník důkladně opláchněte. Zbavte jej veškerých zbytků pracího prostředku. Čistý deštník nechte nakonec otevřený uschnout. Nezavírejte ho, dokud skutečně neuschne.

Kartáč v ruce s gumovou rukavicí
i (Zdroj: Depositphotos)
Základ čištění venkovního deštníku spočívá ve zbavení hrubé špíny. K tomu vám pomůže kartáč s měkkými štětinami a potom vysavač

Jak vyčistit deštník s odnímatelným potahem?

Čištění tohoto typu deštníku je vlastně mnohem snazší, protože ho můžete vyprat v pračce. Dříve než však deštník vložíte do pračky, nejprve z něj odstraňte hrubou špínu a prach kartáčem s jemnými štětinami. Můžete jej také vytřepat nebo vysajte. Skvrny si předčistěte ručně s pomocí stejného roztoku, který jsme uvedli výše. I v tomto případě nechte 15 minut působit, teprve až pak látku vložte do pračky a vyperte na program bez ždímání a na co nejnižší teplotu. K vyprání použijte co nejsilnější prací prostředek. Po vyprání nechte látku uschnout na vzduchu. V žádném případě ji nedávejte do sušičky. Pokud se vám zdá příliš pomačkaná, můžete ji na ten nejnižší stupeň přežehlit.

Žena sedící u pračky, která kontroluje její obsah
i (Zdroj: Depositphotos)
Některé deštníky mají odnímatelný potah, který můžete vyprat v pračce

Co s odolnými skvrnami a plísněmi?

Na odolné skvrny a plísně je nutné sáhnout po tvrdší munici. Zkuste naředit 120 ml bělidla s 3,7 l vody a 40 ml tekutého pracího prostředku. Roztok nalijte do rozprašovače a stříkejte jej na fleky na deštníku. Nechte 10 minut působit a pak vše důkladně kartáčem vydrbejte. Pak vše čistou vodou opláchněte. Pokud jedno kolo čištění nestačilo, proces opakujte. Nezapomeňte si k tomu vzít rukavice. Plísně z deštníku dostanete, když smícháte 1 díl bílého octu s devíti díly teplé vody. Namočte do roztoku kartáč a krouživými pohyby roztok zapracujte do postižené oblasti. Pracujte postupně, dokud z deštníku neodstraníte veškerá ložiska plísní.

Bílý ocet, citron, soda bikarbona, silné čisticí prostředky z naší kuchyně
i (Zdroj: Depositphotos)
S plísněmi na deštníku vám dokáže pomoci bílý ocet

Jak vyčistit rámy deštníku?

Dřevěné rámy deštníku čistěte vždy podle pokynů výrobce. Většinu rámů, dřevěných i hliníkových, vyčistíte s pomocí 2 lžiček jemného čisticího prostředku na nádobí rozmíchaného v 240 ml teplé vody. Rám očistíte s pomocí hadříku nebo jemného kartáčku, na který však netlačte. Umytý rám nakonec opláchněte, otřete čistým hadříkem a nechte uschnout na vzduchu. Nikdy na ně nepoužívejte bělidlo ani abrazivní čisticí prostředky.

Kostra deštníku pohledem zespodu
i (Zdroj: Depositphotos)
Nakonec je zapotřebí umýt i rám deštníku.

Pusťte se i do údržby plastového zahradního nábytku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 12. 6. 2021, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová