reklama

Pivní lavička. Jak jste bez ní mohli žít?

Máte rádi pivko ve stínu, ale jako na potvoru zrovna na vaši starou lavičku pere žhavé slunce? Nevěště hlavu, řešení nabízí pivní mobilní lavička. Tak trochu bláznivý nápad až do doby, než si ji vyrobíte a oceníte její výhody. Konstrukce není pro úplné zelenáče, přesto ji zvládne každý průměrně zručný kutil. Kromě obvyklého ručního nářadí budete potřebovat jen lamelovací frézku, která se dá půjčit. Pilu, flexu a pár běžných klíčů určitě ve skříni najdete.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Vyrobte si praktickou pivní lavičku (Zdroj: Prima DOMA)

Pracovní postup je rozdělen do dvou hlavních částí – výrobu lavičky a trakaře, který k ní nakonec přišroubujete. Začneme s výrobou lavičky. Na její rám využijte KVH hranoly – jde o vysušené a ohoblované konstrukční řezivo obvykle ze smrku. Rozměry lavičky si rozmyslete podle vlastních potřeb. Přední nohy lavičky musí být stejné, zadní taktéž. Zadní nohy by přitom měly být vyšší, protože zároveň budou sloužit pro výrobu opěradla. Přední a zadní nohy lavičky spojte příčnými hranoly, které mezi ně vlepíte a zajistíte lamelami pomocí lamelovací frézy. Než lepidlo zaschne, sevřete nohy truhlářskými svěrkami.

Vratové šrouby
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vratové šrouby zajistí pevný spoj. Pod matky použijte podložky, aby se matice do dřeva nevtlačily

Přední a zadní nohy lavičky spojte příčnými hranoly, které mezi ně vlepíte a zajistíte lamelami pomocí lamelovací frézy. Než lepidlo zaschne, sevřete nohy truhlářskými svěrkami. Následně je potřeba oba díly lavičky spojit k sobě. To provedeme pomocí sedáku z hoblovaných smrkových prken. Volte tloušťku alespoň 40 mm, slabší desky by se mohly prohýbat. Sedák z prken připevněte k nohám pomocí vratových šroubů. Použít můžete i vruty do dřeva, je ale nutné pečlivě zapustit jejich hlavičky.

Vrtání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Otvory pro vratové šrouby se dobře vrtají hadovitým vrtákem

Montáž opěradla je jednoduchá. K jeho výrobě poslouží spárovka, kterou nařežete na požadovaný rozměr. Ke kostře opěradla ji připevněte vratovými šrouby. Lepidlo nepoužívejte – spárovka pracuje a potřebuje dilatovat. Tímto krokem je výroba lavičky v podstatě hotová. Teď je třeba udělat výrobek pojízdný.

Kolo
i (Zdroj: Prima DOMA)
Matice s nylonovou vložkou zajistí dobré vedení osy kola ve vyvrtaném otvoru

Kostru trakaře, který se s lavičkou spojí, opět vyrobíte z KVH hranolů. Na jejich konec přijde připevnit kolečko. Jeho osu tvoří závitová tyč. Kolečko zajistěte maticemi – pozor – kolečko se musí volně otáčet! Rozteč ramen trakaře by měla být taková, aby se vešla pod lavičku. Konce KVH hranolů provrtejte – otvory přijde provléknout závitová tyč. Na tyč navlékněte kolo, osu prostrčte připravenými otvory a zajistěte maticemi. Přebytečný kus závitové tyče odřízněte flexou. Matice použijte na každou stranu dvě a dotáhněte je směrem k sobě. Alternativou jsou pojistné matice s nylonovou vložkou.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Připevnění ramen trakaře k lavičce

Madla takto vyrobeného trakaře přišroubujte k nohám lavičky. Opět použijte vratové šrouby. Hranoly by měly mířit šikmo vzhůru, aby se s trakařem dobře manipulovalo. Do přední části trakaře, co nejblíže kolečku, přišroubujte dvě dřevěné latě, které budou složit jako nosič pro bednu s pivy. Celý výrobek přebruste jemným papírem a zaoblete ostré hrany. Jako povrchová úprava se hodí lazura. Tím je výroba pivní lavičky u konce – zbývá už jen pozvat kamaráda a užít si pivo ve stínu, na slunci, prostě kdekoli, kde zrovna budete chtít.

Tipy a triky:

  • Vratové šrouby dotahujte s citem, aby nedeformovaly dřevo.
  • Průměr závitové tyče volte tak, aby dobře pasovala do ložiska kolečka. Lepší je silnější průměr.
  • Pokud nemáte zkušenosti s lamelovací frézou, můžete lamely nahradit dřevěnými kolíky.
  • Kolečko může být z pryže nebo nafukovací – to je sice draží, ale zase tolik nedrncá.

I na pivní lavičce se zaposlouchejte do krásného zpěvu ptáků

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 6. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text) , Prima DOMA (foto), Profil autora: Jaroslav Kropáč