reklama

Z dřevěné valchy si vyrobte nástěnku na vzkazy

Nezbytností a stylovou dekorací jsou různé nástěnky a organizéry do chodby. Můžete na ně napsat vzkaz, nákupní seznam, zavěsit si fotky z poslední dovolené, abyste si ji vždy, když půjdete okolo, připomněli. Taková vychytávka nesmí zkrátka doma chybět. Vyrobte si ji třeba ze staré dřevěné valchy.

Vyrobte si stylovou nástěnku z nepotřebné valchy (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Trocha z historie praní

Nutnost vyprat vznikla ve chvíli, kdy se začalo používat tkané oblečení místo kůží a kožešin. Na začátku se pralo tak, že se prádlo namočilo a pak se s ním tlouklo o kameny. Nakonec se vymáchalo. V Egyptě se prádlo ve vodě dokonce šlapalo. Používali přitom už další přísady, které měli přispět k lepšímu vyprání nečistot – třeba bělicí hlinku, louh a moč. Tato práce byla výsadou mužů. Bělilo se následně nad košem s hořící sírou. Pak lidé začali používat plácačky, hole a tlouky, které nahradily kamení. Do vody se při namáčení dával i zvířecí tuk a popel ze dřeva. Na řadu přišlo i mýdlo a valcha neboli prací deska. Valcha se vyráběla ze dřeva, pálené hlíny, kamene nebo plechu. Našly byste ale i skleněné nebo umělohmotné kousky. V polovině 20. století potom valchy u nás z velké části nahradily pračky. A aby valcha po babičce ještě posloužila, můžete si ji přetvořit na stylovou nástěnku. Stačí najít pár dalších drobností na půdě a pustit se do výroby.

Potřebujete:

  • dřevěnou valchu
  • kovový tácek a krabičku
  • poznámkový bloček
  • oboustrannou lepicí pásku
  • kousek jutového provázku
  • dřevěné kolíčky
  • vrtačku, brusku a šroubovák
Materiál a nástroje
Připravte si valchu a vše ostatní (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Broušení
Valchu obruste a ošetřete voskem (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Valchu si bruskou obruste. Odstraníte tím nerovnosti a nečistoty. Pak ji ošetřete voskem na dřevo, který povrch hezky oživí.

Vrtání
Podle plánu rozmístění předmětů na valše si předvrtejte díry (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Rozmyslete si rozmístění předmětů na valše. Vhodná bude třeba kovová destička, která udrží magnety. Bude sloužit na vzkazy nebo připevnění nákupního seznamu. Pak zkuste najít ještě kovovou krabičku, do které schováte poznámkový bloček. Díry si přes stěny nejprve předvrtejte. Pak je připevněte vruty.

Vrtání předmětů
Umístěte předměty a připevněte je (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Na dvě místa si ještě připevněte po dvou vrutech vedle sebe. Ty pak omotejte jutových nebo jiným nejlépe přírodním provázkem. A na něj zavěste kolíčky. Budou se tam skvěle vyjímat třeba fotografie.

Bloček
Papírový bloček přichytněte lepicí páskou (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Připravte si papírový bloček. Měl by se vejít do plechové krabičky. Připevněte ho tam kouskem oboustranné lepicí pásky. Teď už můžete nástěnku z valchy dozdobit, na vrchní držadlo můžete položit tužky, aby byly po ruce. A dát na své místo.

Nesehnali jste valchu?

Publikováno: 9. 6. 2021, Autor: Lenka Tajbrová (text), Prima DOMA (foto) , Profil autora: Lenka Tajbrová