reklama

Vytváříme zahradu, na které se děti nikdy nebudou nudit

Děti si chtějí hrát ať už sami nebo ve skupině a je to důležitá součást jejich vývoje. Zahrada, na které jsou jenom záhony, je určitě neuspokojí a budou se zde nudit. Rozličné herní prvky je nesmírně zabaví a i nám se uleví. Děti si budou hrát a my se můžeme věnovat i jiné činnosti a navíc o prospěšnosti pohybu na čerstvém vzduchu jistě není třeba dlouze povídat.

Zahradní domek pro děti, kde jsou záměrně využity šikmé linie (Zdroj: Daniela Dušková)

Děti potřebují na zahradě svoje místo, kde si mohou hrát a trávit čas. Rozličné domky a prolézačky probouzí jejich kreativitu a hravost a děti je budou milovat. Jejich stavba nemusí být složitá a použít můžeme zbytková prkna a jiný přírodní materiál. Děti si jistě užijí i celý tvůrčí proces a díl také můžeme vytvořit přesně podle dětských přání a vybudovat jej spolu. Děti proto neváháme do stavby zapojit od samotného začátku. Nakonec mohou děti sami nebo s naší pomocí výsledné dílko natřít nebo pomalovat podle vlastního přání a kreativity. Vlastnoručně vyrobený hrací domek se stane jejich nejoblíbenějším místem.

Dětské domky

Nejedná se o klasické prolézačky, jako jsou kolotoče a houpačky. Dětské domečky probouzejí a rozvíjejí kreativitu dítěte. Nabízí dětem vlastní prostor, kde si mohou hrát.  Mnohé děti navíc potřebují prostor sami pro sebe, kde se mohou schovat a hrát si tak jak chtějí a právě dětský domek je tím nejlepším řešením. Jejich vzhled může být velmi variabilní a vřele doporučují nedržet se striktního plánu, ani nehledat manuál.

Malý zahradní domek
Malý zahradní domek se vejde i do zahrad menších rozměrů (Zdroj: Daniela Dušková)

Zkusme kreativitu probudit i v sobě a zkusit tvořit tak, abychom překvapili i sami sebe. Na takovou stavbu nepotřebujete odbornou firmu, konstrukce může být jednoduchá. Nehledejme výmluvu v nedostatku technických zkušeností. Tvořit je nejlepší v daném momentu a to, jestli zdi budou nebo nebudou super rovné, je vedlejší záležitost. Nezapomeneme ani na vyladění interiéru a domek doplníme malým nábytkem, nádobím, kuchyňkou.

Nádobí
Interiér domečku dětem vybavíme i stylovým nádobíčkem a nábytkem (Zdroj: Daniela Dušková)

Prolézačky

Mezi další snadno zhotovitelné prvky pro zahrady patří nejrůznější skluzavky, houpačky a prolézačky. Opět platí, že je tvoříme ideálně podle vlastní chuti, jak nás kreativita vede. Okolí prolézaček je nejlepší ponechat jednoduché, tak aby se dobře udržovalo. Ideálním krytem může být kůrový mulč nebo písek. Trávník nemusí být nejvhodnější, a to zejména při větším využití prostoru. Vyšlapané plochy okolo herních prvků nepůsobí pěkným dojmem a také se zde za deštivého počasí tvoří kaluže a bahno.

Letadlo
Tip na celkem snadnou prolézačku pro děti vyrobenou z dřevěných prken (Zdroj: Daniela Dušková)

Tip:

Vybudujme na zahradě dětem teepee. Velký stan, který funguje zejména v létě, bude jistě velkým úspěchem a děti zde budou moci i spát. Kouzlo teepee je v jeho velikosti. Oproti běžným cestovním stanům tu může být i stolek a židle nebo zde děti mohou mít více svých věcí. Teepee můžeme koupit ji jako stavebnici již předpřipravené a na zahradě jen sestavíme. Pozor jen na skutečnost, že některá dětská teepee jsou určena domů do bytu a některá na ven. Venkovní jsou větší a mají kvalitní nepromokavou plachtu.

Teepee
Opravdu originální teepee domácí výroby (Zdroj: Daniela Dušková)

Jakákoli dětská atrakce by měla do zahrady dobře zapadnout. To znamená, že ji zasadíme do zeleně nebo pěkně osázíme okolo. O zajímavé dekorace můžeme doplnit právě i venkovní okolí. Umístíme zde malou lavičku, pískoviště, nebo dekoraci, která má i vtip. Mohou to být např. kýčovité sošky trpaslíků, pro které by se jinde na zahradě těžko hledalo místo.

Trpaslíci
Okolí domku můžeme i dozdobit dekoracemi, které bychom jinde na zahradě nepoužili (Zdroj: Daniela Dušková)

Postavte dětem domeček

Publikováno: 4. 6. 2021, Autor: Daniela Dušková (text a foto) , Profil autora: Daniela Dušková