reklama

Správně osázené betonové květináče se vám odvděčí bujnou zelení

Ať už máte malý balkón, terasu nebo malou předzahrádku, rozhodně se nemusíte vzdávat bujné zeleně. K té vám dopomůže nejen vaše péče a starostlivost, ale i vhodný výběr pěstebních nádob pro správné osázení.

Správně osázené betonové květináče se vám odvděčí bujnou zelení (Zdroj: Presbeton)

Květináče musí odolat větru i dešti

U nás samozřejmě musíme brát ohled na proměnlivé počasí a velké teplotní výkyvy v rámci roku, ale přesto je možné najít vhodnou výsadbu, která vydrží v odolných květináčích během teplé sezóny, ale i celoročně. Samotné květináče by měly, zvláště pokud budou umístěny na návětrných stranách vykazovat vysokou stabilitu. Vhodnější jsou typy s rovnými stranami než kónické tvary s užší základnou. Pokud necháváme květináče venku celoročně, je dobré sáhnout po mrazuvzdorné variantě. Klasická terakota tak není úplně vhodná.

květináče LITE BLOCK a LITE CUBE
Květináče Lite Block a Lite Cube (Zdroj: Presbeton)

Tenkostěnné betonové květináče nezatíží lehké konstrukce

Zajímavou novinkou, která odolá i místní zimě jsou odlehčené tenkostěnné betonové květináče LITE CUBE a BLOCK od společnosti Presbeton, které mají o cca 60 % nižší hmotnost než běžné betonové varianty nabízené na našem trhu. Zákazníci je mohou pořídit v několika rozměrech od menších typů vhodných pro jednotlivé kvetoucí rostliny po větší kusy, které je možné použít i na pěstování užitkových plodin a keřů, případně větších okrasných rostlin.

Květináče z tenkostěnného betonu ocení zejména majitelé střešních teras a balkonů, které nejsou projektovány na vysokou zátěž. Na druhou stranu se při větším větru nepřevrátí díky mimořádné stabilitě produktů LITE CUBE a BLOCK, která vychází zejména z jejich vhodného tvaru, a přeci jen vyšší hmotnosti v porovnání s populárním lehkým plastem.

8_01
Osázený květináč bylinkami nebo okrasnými rostlinami (Zdroj: Presbeton)

Velký květináč místo záhonu

Největší typy dosahují rozměru 700×400x400 mm a 500×500×500mm, a ty lze využít i v zahradách na tvorbu populárních vyvýšených záhonů, jejichž výhody jsou nasnadě. Minimální růst plevele, snadná údržba bez nutnosti ohýbat se až k zemi a možnost pečlivého výběru úrodného substrátu.

Jednoduchý design je snadno kombinovatelný s jinými styly a potěší nejen vyznavače minimalismu. Atraktivní pohledový beton, nízká hmotnost a mimořádná odolnost předurčují květináče LITE CUBE a BLOCK k širokému použití v exteriéru i interiéru.

Jak postupovat při samotném osazování, abyste jste maximálně prodloužili životnost výrobku a zároveň se dočkali bujné zeleně, vám ukážeme v následující fotoreportáži.

1
V odtokových otvorech jsou plastové trubky, které zadrží určitou hladinu vody v květináči (Zdroj: Presbeton)

V odtokových otvorech jsou plastové trubky, které zadrží určitou hladinu vody v květináči a zároveň zabraňují vytékání vody při běžném zalévání. Díky tomu není nutné pod květináč umísťovat misku pro zadržení vody.

2
Dno květináčů vyložíme geotextilií (Zdroj: Presbeton)

Dno květináčů vyložíme geotextilií, aby nedošlo k ucpání odtokových otvorů.

3
Stěny květináče pokryjeme nopovou fólií (Zdroj: Presbeton)

Stěny květináče pokryjeme nopovou fólií, která oddělí hlínu od stěn a zamezí porušení květináče při mrazech.

4
Nyní vysypeme cca ¼ květináče drenážní vrstvou (Zdroj: Presbeton)

Nyní vysypeme cca ¼ květináče drenážní vrstvou, například štěrkem a oddělíme geotextilií (např. Flortex 80 g/m2 ).

6
Opět vyložíme geotextilií (Zdroj: Presbeton)

Další cca ¼ vysypeme keramzitem a opět vyložíme geotextilií.

7
Navrstvíme substrátu pro vybrané typy rostlin (Zdroj: Presbeton)

Zbytek květináče vysypeme substrátem.

Na závěr osázíme vhodnou skladbou rostlin.

Truhlíky můžete osázet například dřevinami

5
Druhou ¼ květináče vysypeme keramzitem (Zdroj: Presbeton)

Publikováno: 11. 6. 2021, Autor: Presbeton (text a foto) , Profil autora: Redakce