reklama

Máte díru ve střešní fólii? Oprava je snadná

Pojistná střešní fólie je sice relativně odolná, poškodit se ale přesto může třeba neopatrnou manipulací nebo při pádu nářadí. Poškozená fólie je vážnou závadou a značně snižuje funkci střechy. Oprava takového defektu naštěstí není vůbec složitá. S trochou nadsázky lez říct, že než řeknete švec, je hotovo. Díra se dá totiž opravit speciální lepicí páskou.

Jak opravit střešní fólii? (Zdroj: Prima DOMA)

Nejdůležitější je díru ve fólii vůbec odhalit. Buď o ní víte přímo, nebo na ní přijdete v průběhu kontroly. Zkuste projít celý půdní prostor a bedlivě sledovat, kudy do něj přes fólii vniká světlo. Právě to je místo, kde může být hydroizolační vrstva poškozena.

Díra
Trhlina ve střešní fólii se někdy špatně hledá. Dobře je vidět z půdního prostoru (Zdroj: Prima DOMA)

Místo kolem protržené fólie řádně očistěte, jinak lepicí páska nebude držet. Dbejte hlavně na pečlivé vyfoukání pilin, které na fólii mohly zůstat po tesařských pracích. Vystřihněte si odpovídající rozměr opravné lepicí pásky a přiložte ji na otvor. Pásku s citem přitlačte a zafixujte. Důležité je otvor pečlivě utěsnit.

Stříhání lepenky
Páska je samolepicí, nepotřebujete tedy žádné lepidlo (Zdroj: Prima DOMA)
Opravená díra
Místo spoje pečlivě utěsněte (Zdroj: Prima DOMA)

Proveďte zkoušku těsnosti. Stačí místo přelepené díry polít vodou z PET láhve. Voda nesmí prokapávat. Pokud nikde nic neteče, máte hotovo. V opačném případě bude nutné otvor přetěsnit a opravu opakovat.

Tipy a triky:

  • Opravná páska je paropropustná. Nemusíte mít tedy strach, že funkci fólie omezí.
  • Při práci na střeše dodržujte bezpečnostní opatření.
  • Je lepší zapojit do opravy pomocníka, který místo trhliny z půdního prostoru vypodloží, aby páska při lepení lépe přilnula.

Když fólie nestačí

Publikováno: 6. 6. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text) , Prima DOMA (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč