reklama

Trampolína na zahradu znamená, zopakovat si zásady bezpečnosti

Trampolína je skvělou zábavou na zahradu pro děti i dospělé. Při výběru se nabízí mnoho různých typů, které se liší jak materiály, tak i bezpečnostními prvky nebo třeba i nosností. V následujícím článku vám poradíme, jak trampolínu vybrat, jak ji bezpečně smontovat, kam ji na zahradě umístit a jak se o ni postarat během zimy.

i (Zdroj: Depositphotos)
Trampolína na zahradu znamená zopakovat si zásady bezpečnosti (Zdroj: Depositphotos)

Typy trampolín

Při výběru zahradní trampolíny máte na výběr několika typů: klasických nadzemních trampolín, zapuštěných trampolín, nafukovacích trampolín a také mini trampolín. Klasické trampolíny mají citlivé pružiny a obvykle jsou 60-80 cm vysoko nad zemí. Zapuštěné trampolíny jsou pouze 20 cm nad zemí, takže pod nimi musí být jáma o hloubce 60-80 cm. Díky zapuštění zůstává dostatečný prostor pro odraz a přitom se snižuje riziko pádu z velké výšky. Nafukovací trampolíny fungují na stejném principu jako skákací hrady. Jedná se o pružný materiál, který je nafouknutý vzduchem. Tyto trampolíny je možné využít i na vodních plochách. Mini trampolíny jsou obvykle určeny zejména pro fitness účely, konkrétně například pro sport jumping. Neznamená to, že nejsou vhodné i na hraní pro děti, ale absence ochranné sítě z nich dělá nebezpečnější variantu trampolíny.

Stavba
i (Zdroj: Depositphotos)
Montáž trampolíny na zahradě

Materiály trampolín

Trampolína se skládá z rámu, pružin, odrazové plochy a ochranné sítě. Rám a pružiny jsou vyráběny z oceli, která je pozinkovaná. Je tak odolná proti korozi a zároveň dostatečně pevná. Odrazová plocha by měla být vyrobena z polypropylenu, který je odolný proti UV záření a má velmi vysokou životnost. Pozor zejména u nejlevnějších trampolín, které mají místo polypropylenu odrazovou plochu z levnějších materiálů s nižší životností. Největší rozdíl v kvalitě materiálů je u ochranné sítě, která je umístěna po obvodu trampolíny. Je nutné si uvědomit, že i ochranná síť je namáhána a opotřebovává se. Vhodný je proto polyvinylchlorid (PVC), který je velmi odolný. Naopak pozor si dávejte na polyetylen (PE), který vydrží maximálně 1 až 2 sezony.

Konstrukce
i (Zdroj: Depositphotos)
Zahradní trampolína na rovném měkkém povrchu

Bezpečnostní prvky

Každá zahradní trampolína by měla mít základní bezpečnostní prvky jako jsou ochranná síť a polstrování, které pokrývá tyče i pružiny. Bezpečnostní síť zamezí vypadnutí osob z trampolíny při skákání. Z toho důvodu by měla být vysoká alespoň 2 m a vstup na skákací plochu by měl mít možnost uzavření, například pomocí zipu. Polstrování mírní dopady na kovové části trampolíny a zajišťuje, že vám nepropadne noha mezi pružinami.

Nosnost trampolíny

Běžná nosnost trampolíny je okolo 180 kg. Při překročení maximální nosnosti dochází k nadměrnému namáhání pružin i samotné odrazové plochy. Jedná se však obvykle o celkovou nosnost při zatížení více osobami. Samotné nohy zahradní trampolíny mají obvykle zhruba o třetinu nižší nosnost, proto by se osoba měla před použitím trampolíny ujistit, jaká je nosnost jednotlivých noh trampolíny, aby nedošlo k jejich poškození při vstupu dovnitř.

Montáž
Pospojování všech částí proveďte opravdu důsledně (Zdroj: Prima DOMA)
Montáž2
Ochrannou síť rozbalte na trampolíně, abyste jí neušpinili (Zdroj: Prima DOMA)

Montáž trampolíny

Montáž trampolíny začíná smontováním nožek. Následně je smontován dohromady kruhový rám, ke kterému se přišroubují složené nohy. Jakmile je ocelová konstrukce bezpečně smontována, tak je možné doprostřed umístit odrazovou plochu a postupně začít napínat pružiny. Nyní, když je kostra trampolíny smontována, tak dochází k instalaci polstrování na všechny tyče a pružiny. Na závěr se na nohy přidělají tyče a na ně se ukotví ochranná síť.

Kam bezpečně umístit zahradní trampolínu?

Trampolína musí být vždy na rovném povrchu, ideálně na hlíně. Tvrdé podklady, jako je například dlažba nejsou vhodné, protože se na nich trampolína rychleji opotřebovává.

Montáž3
i (Zdroj: Prima DOMA)
napněte a pečlivě upevněte ochrannou síť po celém obvodu

Jak v zimě chránit trampolínu?

Zima a vlhkost v podobě sněhu jsou faktory, které negativně ovlivňují životnost trampolíny. Pokud chcete přes zimu nechat trampolínu na zahradě, pak je pro minimalizaci dopadů možné zakoupit krycí plachtu. Před umístěním plachty je potřeba odstranit ochrannou síť a kryty pružin. Následně se plachta natáhne přes rám trampolíny, aby kompletně zakrývala odrazovou plochu. Každá plachta by měla mít mechanismus pro uchycení pod rámem, který zajistí, že při silných větrech neodlétne.

Dalším možným způsobem jak chránit trampolínu je její demontáž a uskladnění například ve sklepě. Sklizení trampolíny je doporučeno zejména když má napadnout větší vrstva sněhu, která by mohla trampolínu poškodit i přes ochrannou plachtu. Toto řešení zajistí mnohem delší životnost jednotlivých částí trampolíny. Více o trampolínách se dočtete na www.marimex.cz.

Při skákání na trampolíně vždy dbejte na bezpečnost

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 8. 6. 2021, Autor: Nicholas Nazarčuk (text), Prima DOMA (foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Nicholas Nazarčuk