reklama

Piknikový stůl vás může vyjít jen pár stovek, když si ho sami vyrobíte

Chcete si na svou zahradu pořídit příjemné posezení? Postavte si tzv. “pivní set”, jenž patří k těm nejoblíbenějším typům posezení nejen u nás, ale i ve světě. Pořídit si jej můžete v rozložené podobě v obchodě, ale proč zbytečně utrácet? Když si ho můžete snadno postavit sami? Na jeho výrobu budete potřebovat jen základní nářadí a asi přibližně 4 hodiny času. Ušetříte tím několik tisíc korun.

i (Zdroj: Depositphotos)
Posedět si venku s blízkými u dobrého jídla, patří k velmi oblíbeným aktivitám. Neobejde se to bez pořádného stolu. Výroba takového piknikového stolu není složitá a ušetří vám několik tisícovek (Zdroj: Depositphotos)

Jaké nářadí na výrobu tohoto jednoduchého piknikového stolu potřebujete: 

  • pilu
  • svinovací metr
  • úhelník
  • tužku
  • vrtačku
  • šroubovák
  • smirkový papír
  • svorky
Nářadí potřebné pro práci se dřevem
i (Zdroj: Depositphotos)
K výrobě takového piknikového stolu, tzv. pivní set, potřebujete běžně dostupné nářadí i materiál

Potřebný materiál na výrobu piknikového stolu:

  • 9 KVH hranolů 40×100×4000 mm
  • 6 vrutů do dřeva 6×100 mm
  • 44 vrutů do dřeva 5×70 mm
  • 16 šroubů s maticí a podložkami o velikosti 90×10 mm
Prkna
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Nejdříve si vyměřte potřebné délky

Postup práce na výrobu piknikového stolu typu “pivní set”

Plánek lavičky zboku
Plánek lavičky z bočního pohledu (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Plánek
Plánek lavičky na délku (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Nařežte si jednotlivé díly z KVH. Ze 4 hranolů odřízěte délky 1600, 1600 a 760 mm. 2 KVH nařežte na díly o velikosti 1600, 1600 a 574 mm. Jeden pak naporcujte na 2 díly o 1600 mm a jednom dílu o velikosti 540 mm. Další hranol, tedy osmý, nařežte na tři části o velikosti 1600, 1430 a 920 mm. Poslední KVH hranol pak nařežte na 4 stejně velké díly o velikosti 910 mm.

Řezání dřeva na cirkulárce
i (Zdroj: Depositphotos)
Nejprve si prkna nařežte na požadované díly

Hrnanoly je nutné dále zpracovat. 13 kusů o rozměrech 1600×100×40 nechte bez úpravy. U dvou zbývajících je nutno udělat poloviční šikminu. 50 mm od shora si poznačte tužkou bod. Dole u spodního okraje proveďte 50 mm směrem doprava druhou tečku. Body vyznačené tužkou spojte a trojúhelník odřízněte. To samé proveďte i na druhém konci dřeva. 50 mm měřte ale směrem doleva. Stejně upravte i dva další díly o velikosti 760×100×40 mm. Zbývající dva díly o té samé velikosti nechte tak. Ze čtyř dílů o velikosti 910 mm je nutné uříznout ty části, aby vznikly protichůdné šikminy. 

Rozměry prken
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Prkna je nutné upravit

Na levé straně si nejprve namalujte trojúhelník, který půjde od horního vrcholu ke spodnímu vyznačenému bodu, jenž se nachází 62 mm od levého okraje. Na druhé straně si vyznačte trojúhelník o stejné velikosti, ale vzhůru nohama.

Trojúhelníky odřízněte. Nejnáročnější úpravu jsme si nechali nakonec. Jde o dvě fošny o velikosti 574×100×40 mm. Ty je totiž nutné seříznout z obou stran. Od spodní strany si vyměřte 40 mm směrem vzhůru i směrem doprava a vyznačte si body. Vytvořte tužkou šikminu. U horního okraje vytvořte značky 60 mm směrem doprava a směrem dolů. Tyto body spojte. Oba trojúhelníky odřízněte. To samé proveďte i na druhém konci prkna. Smirkovým papírem zabruste všechny ostré hrany prken a otřepy a třísky, které vznikly při řezání. 

Muž brousící dřevo
i (Zdroj: Depositphotos)
Ostré hrany, třísky a otřepy zbruste smirkovým papírem

Jako první k sobě smontujte díly o velikostech 1430, 720 a 540 mm. Základnu přitom tvoří deska o 1430 mm. V pravém úhlu k základně jde ze středu vzhůru deska dlouhá 720 mm, na ni pak připevněte v pozici proti základně díl dlouhý 540 mm. I ona by měla být pěkně ve středu. Máte hotový přípravek, který vám pomůže se skládáním piknikového stolu. Za pomoci právě smontovaného přípravku pak smontujte nohy stolu s bočnicemi. Po dobu celé montáže používejte úhelník, abyste se mohli kdykoliv ujistit, že máte vše v pravém úhlu.

Muž šroubující vrut do dřeva
i (Zdroj: Depositphotos)
Nejprve sešroubujte tzv. přípravek, který vám pomůže s následnou montáží stolu

Potom, co máte hotové bočnice, umístěte první prkno stolu. Pomoci vám v této chvíli mohou svorky. Nejprve prkno zasvorkujte, a pak ho přišroubujte. To samé posléze udělejte i na opačné straně stolu. Stejným způsobem přišroubujte i jedno prkno obou lavic. Na plochu stolu si rozmístěte ostatní prkna a přišroubujte. To samé potom udělejte i s lavicemi. Nakonec otočte stůl vzhůru nohama a přišroubujte příčníky a podpůrná prkna.

Svorky na dřevě
i (Zdroj: Depositphotos)
Při montáži stolu se vám budou hodit i svorky. Stůl se vám díky nim nebude rozjíždět

Stůl máte hotový. V rámci poslední kontroly začistěte hrany a nerovnosti. Zbavte se třísek a otřepů. Dřevo nakonec nalakujte, ošetřete lazurou nebo olejem.

Můžete si vyrobit i stůl s ohništěm uvnitř

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 2. 6. 2021, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Adriana Dosedělová

Mohlo by vás dále zajímat

Návštěva v pražské ZOO

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr Fejk provádí Receptář novým pavilonem v pražské ZOO - indonéskou džunglí.