reklama

Piknikový stůl vás může vyjít jen pár stovek, když si ho sami vyrobíte

Chcete si na svou zahradu pořídit příjemné posezení? Postavte si tzv. “pivní set”, jenž patří k těm nejoblíbenějším typům posezení nejen u nás, ale i ve světě. Pořídit si jej můžete v rozložené podobě v obchodě, ale proč zbytečně utrácet? Když si ho můžete snadno postavit sami? Na jeho výrobu budete potřebovat jen základní nářadí a asi přibližně 4 hodiny času. Ušetříte tím několik tisíc korun.

Posedět si venku s blízkými u dobrého jídla, patří k velmi oblíbeným aktivitám. Neobejde se to bez pořádného stolu. Výroba takového piknikového stolu není složitá a ušetří vám několik tisícovek (Zdroj: Depositphotos)

Jaké nářadí na výrobu tohoto jednoduchého piknikového stolu potřebujete: 

 • pilu
 • svinovací metr
 • úhelník
 • tužku
 • vrtačku
 • šroubovák
 • smirkový papír
 • svorky

Potřebný materiál na výrobu piknikového stolu:

 • 9 KVH hranolů 40×100×4000 mm
 • 6 vrutů do dřeva 6×100 mm
 • 44 vrutů do dřeva 5×70 mm
 • 16 šroubů s maticí a podložkami o velikosti 90×10 mm
Nářadí potřebné pro práci se dřevem
K výrobě takového piknikového stolu, tzv. pivní set, potřebujete běžně dostupné nářadí i materiál (Zdroj: Depositphotos)

Postup práce na výrobu piknikového stolu typu “pivní set”

Nařežte si jednotlivé díly z KVH. Ze 4 hranolů odřízěte délky 1600, 1600 a 760 mm. 2 KVH nařežte na díly o velikosti 1600, 1600 a 574 mm. Jeden pak naporcujte na 2 díly o 1600 mm a jednom dílu o velikosti 540 mm. Další hranol, tedy osmý, nařežte na tři části o velikosti 1600, 1430 a 920 mm. Poslední KVH hranol pak nařežte na 4 stejně velké díly o velikosti 910 mm.

Řezání dřeva na cirkulárce
Nejprve si prkna nařežte na požadované díly (Zdroj: Depositphotos)

Hrnanoly je nutné dále zpracovat. 13 kusů o rozměrech 1600×100×40 nechte bez úpravy. U dvou zbývajících je nutno udělat poloviční šikminu. 50 mm od shora si poznačte tužkou bod. Dole u spodního okraje proveďte 50 mm směrem doprava druhou tečku. Body vyznačené tužkou spojte a trojúhelník odřízněte. To samé proveďte i na druhém konci dřeva. 50 mm měřte ale směrem doleva. Stejně upravte i dva další díly o velikosti 760×100×40 mm. Zbývající dva díly o té samé velikosti nechte tak. Ze čtyř dílů o velikosti 910 mm je nutné uříznout ty části, aby vznikly protichůdné šikminy. 

Muž vyznačující na dřevo body, kde bude řezat
Muž vyznačující na dřevo body, kde bude řezat (Zdroj: Depositphotos)

Na levé straně si nejprve namalujte trojúhelník, který půjde od horního vrcholu ke spodnímu vyznačenému bodu, jenž se nachází 62 mm od levého okraje. Na druhé straně si vyznačte trojúhelník o stejné velikosti, ale vzhůru nohama.

Trojúhelníky odřízněte. Nejnáročnější úpravu jsme si nechali nakonec. Jde o dvě fošny o velikosti 574×100×40 mm. Ty je totiž nutné seříznout z obou stran. Od spodní strany si vyměřte 40 mm směrem vzhůru i směrem doprava a vyznačte si body. Vytvořte tužkou šikminu. U horního okraje vytvořte značky 60 mm směrem doprava a směrem dolů. Tyto body spojte. Oba trojúhelníky odřízněte. To samé proveďte i na druhém konci prkna. Smirkovým papírem zabruste všechny ostré hrany prken a otřepy a třísky, které vznikly při řezání. 

Muž brousící dřevo
Ostré hrany, třísky a otřepy zbruste smirkovým papírem (Zdroj: Depositphotos)

Jako první k sobě smontujte díly o velikostech 1430, 720 a 540 mm. Základnu přitom tvoří deska o 1430 mm. V pravém úhlu k základně jde ze středu vzhůru deska dlouhá 720 mm, na ni pak připevněte v pozici proti základně díl dlouhý 540 mm. I ona by měla být pěkně ve středu. Máte hotový přípravek, který vám pomůže se skládáním piknikového stolu. Za pomoci právě smontovaného přípravku pak smontujte nohy stolu s bočnicemi. Po dobu celé montáže používejte úhelník, abyste se mohli kdykoliv ujistit, že máte vše v pravém úhlu.

Muž šroubující vrut do dřeva
Nejprve sešroubujte tzv. přípravek, který vám pomůže s následnou montáží stolu (Zdroj: Depositphotos)

Potom, co máte hotové bočnice, umístěte první prkno stolu. Pomoci vám v této chvíli mohou svorky. Nejprve prkno zasvorkujte, a pak ho přišroubujte. To samé posléze udělejte i na opačné straně stolu. Stejným způsobem přišroubujte i jedno prkno obou lavic. Na plochu stolu si rozmístěte ostatní prkna a přišroubujte. To samé potom udělejte i s lavicemi. Nakonec otočte stůl vzhůru nohama a přišroubujte příčníky a podpůrná prkna.

Svorky na dřevě
Při montáži stolu se vám budou hodit i svorky. Stůl se vám díky nim nebude rozjíždět (Zdroj: Depositphotos)

Stůl máte hotový. V rámci poslední kontroly začistěte hrany a nerovnosti. Zbavte se třísek a otřepů. Dřevo nakonec nalakujte, ošetřete lazurou nebo olejem.

Můžete si vyrobit i stůl s ohništěm uvnitř

Podívejte se na celou video reportáž

Publikováno: před týdnem, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto)