reklama

Návod na výrobu jednoduché poličky z palety ve 5 krocích

Výrobky z palet jsou v kurzu... nábytek dovnitř i ven, různé podstavce, věšáky, vertikální záhony zkrátka cokoli vás napadne. My vám ukážeme, jak si z ní snadno a rychle vyrobit poličku na nejrůznější drobnosti.

Výrobky z palet jsou v kurzu (Zdroj: Prima DOMA)

Z použitých ale i nových palet si šikovný kutil vyrobí kdeco. Posezení na zahradu i stylový gauč do obýváku, domeček na hraní pro děti, stolky pro zahradničení, konferenční, jídelní i konzolové, botníky a věšáky, vyvýšené nebo vertikální záhony, postele a police. Můžete je natřít barvou nebo nechat vyniknout přírodní dřevo. Fantazii se meze nekladou. Zkuste si s námi dnes jednoduchou poličku, na kterou uložíte třeba suvenýry z dovolené.

Budete potřebovat jen dvě věci a pár pomůcek:

  • starou paletu
  • vruty
  • ponornou pilu
  • smirkový papír
  • vrtačku
  • rukavice
  • a případně barvu k natření
Materiál a pomůcky
Připravte si materiál a pomůcky (Zdroj: Prima DOMA)

Řezání
Ponornou pilou si rozřežte palety (Zdroj: Prima DOMA)

Paletu si rozřežte ponornou pilou. Z dlouhých vrchních latí kusy dlouhé zhruba 300 mm. Budete potřebovat 3 takové kusy, které budou tvořit záda poličky.

Zakraťte další kusy
Další 2 odříznuté kusy si zkraťte na cca 3 šířky prkna (Zdroj: Prima DOMA)

Další 2 odříznuté kusy si zkraťte na cca 3 šířky prkna. Jeden z nich bude spojovat záda police a držet ji pohromadě, druhý bude polička. A pak budete potřebovat ještě 2 kusy široké asi na 1,5 šířky prkna, ze kterých budou další, užší police. Všechny kusy začistěte smirkovým papírem.

Prkna na záda police
Položte si lícem dolů vedle sebe tři 300 mm dlouhé kusy na záda police (Zdroj: Prima DOMA)

Položte si lícem dolů vedle sebe tři 300 mm dlouhé kusy na záda police. Můžete si je dát do tvaru, který se vám líbí. V našem případě to bude schodovitý tvar. Jeden kratší kus o délce 3 šířek prkna si podélně rozřízněte na polovinu. Pomocí 6 vrutů je přišroubujte k zádům police, aby ji zpevnily a držela vámi daný tvar.

Přidělání poliček
Rozvrhněte a přidělejte poličky (Zdroj: Prima DOMA)

Promyslete si umístění poliček. Tam, kde budou, provrtejte záda 4mm vrtákem. Pak si poličky přiložte na lícovou stranu a přišroubujte. Pak zbývá udělat ještě dva otvory na zavěšení. Hotovu polici můžete ještě natřít vhodnou barvou. Teď už jen zavěsit na své místo a uložit dekorace.

Zaujala vás práce se dřevem? Podívejte se, jak spojovat prkna lamelami

Publikováno: 1. 6. 2021, Autor: Lenka Tajbrová (text), Prima DOMA (foto) , Profil autora: Lenka Tajbrová