reklama

Jak na renovaci koupelny bez bourání, sekání a hlavně za pár kaček

Renovace koupelny je časově i finančně náročnější záležitost. Pokud na to teď nemáte prostředky, nezoufejte. I několika málo zásahy můžete z ošklivé a zanedbané koupelny vykouzlit zajímavý a designový prostor. Představíme vám hned několik jednoduchých, levných, ale vkusných možností, jak renovovat obklad na zdi a podlaze bez bourání a sekání. Výměna není vždy nutná, ale změna neuškodí.

Renovaci nemusí vždy provázet bourání (Zdroj: Depositphotos)

Vlhkost a plíseň v koupelně

Důležitá je pravidelná péče, čištění a předcházení tvorbě plísní. Pokud se vám už na některých místech plíseň tvoří, okamžitě zasáhněte. Osvědčené Savo proti plísní nikdy nezklame, ale najdete na trhu určitě i jiné a méně více přírodní přípravky. Místo ošetřete podle návodu. Preventivně pravidelně čistěte koupelnu octovou vodou nebo jinými přírodními protiplísňovými prostředky, zamezte mokrým místem a koupelnu také dostatečně větrejte. Lahvičky s kosmetikou, mycí houbičku, mýdlo a ostatní nezbytnosti raději držte na drátěných poličkách, nebo pravidelně kontrolujte mokré místa pod nimi. Vlhkost v koupelně je samozřejmá, ale bez větrání a údržby zbytečně snižujete její životnost a nezávadnost.

Obklad na zdi

Obklad na zdi si zaslouží také pravidelnou údržbu. Pokud jste toto zanedbali, tak jako první vše důkladně vyčistěte a zjistěte míru poškození. Můžete použít přípravek na odstranění vodního kamene a preventivně i proti plísni na celý obklad. Nakonec vše očistěte a odmastěte octovou vodou. Na takto připravené obkladačky můžete aplikovat různé nálepky, co kachličky krásně osvěží a můžete tak změnit i celý design koupelny. Skvěle tím zamaskujete prasklé nebo poškrábané části.

Zajímavé vzory a dekorace ladící k stávajícímu obkladu můžete aplikovat například v několika pruzích, aplikovat cik-cak, nebo úplně náhodně jenom na několika místech. Na trhu najdete i 3D nalepovací mozaiky, kterými dokonale zrenovujete obklad bez bourání. Pokud si dáte záležet, může vám taková koupelna sloužit ještě pár let, než se pustíte do důkladné rekonstrukce.

Barevná koupelna pro děti
Buďte hraví a vytvořte koupelnu i pro děti (Zdroj: Depositphotos)

Barvy vhodné na obkladačky

Obkladačky na zdi se dají dokonce i vymalovat. V dnešní době nic neobvyklé. Pokud zvolíte tuto variantu, určitě vybírejte speciální barvy na to určené, jinak vám barva bohužel dlouho nevydrží. Natírat můžete štětcem i válečkem, podobně jako klasickou zeď. Barva musí být syntetická, voděodolná a měla by odolávat také čistícím prostředkům a oděrkům, jinak bude vaše práce zbytečná. Vybírejte pečlivě a volte barvu, která má dobrou přilnavost a vysokou krycí schopnost. Takovou barvu najdete například pod značkou FINESS. SBS Barva na dlaždičky nepotřebuje žádnou podkladovou vrstvu, můžete ji aplikovat přímo na čistý a suchá obklad.

V prodejnách se stavebním materiálem nebo Barvy laky určitě vhodnou barvu najdete. Společnost HORNBACH dokonce nabízí Barvu na obklad pod svou vlastní značkou. Pod značkou TIKKURILA najdete dokonce nátěr vhodný pro tento typ povrchu v široké paletě barev a odstínů a můžete použít i pro skleněné a plechové povrchy. Volné zdi části zdí a strop natřete protiplísňovou bílou barvou a koupelna vám hned o další kus prokoukne.

Portugalský vzor
Nálepky s portugalským vzorem jsou skvělé pro osvěžení stávajícího obkladu (Zdroj: Depositphotos)

Spáry mezi obkladem

Důkladně vyčistěte také spáry mezi kachličkami. Vybělit je můžete bělící pastou, ale ještě jednodušší je původní spárovačku jemně oškrábat a natáhnout spárovačku novou. Drolící se části je v každém případě třeba důkladně odstranit a spáry nově vyplnit. V tomto případě můžete zvolit i jinou barvu spárovačky, než jste měli původně a koupelnu tak snadno osvěžit. Pokud skombinujete zajímavé nálepky na dlaždičky a novou spárovačku, tak rázem získáte snadno a hodně levně zcela novou koupelnu. V tomto případě raději nejdříve řešte spáry, obklad očistěte a až pak lepte samolepicí dekorace.

Spárovačka
Nanesení nové spárovačky mezi obkladačkami (Zdroj: Depositphotos)

Podlaha v koupelně

U podlahy je renovace ještě snadnější. Na stávající podlahu, pokud nejsou dlaždice příliš rozbité, můžete jednoduše položit vinylovou podlahu nebo linoleum. Dnešní trh nabízí velmi kvalitní měkké podlahy v tomto provedení. Jsou příjemné na dotek, hodně odolné, vhodné i do namáhaných prostor a nabízí se v široké škále dekorů. Krásně může vypadat podlaha s imitací dřeva a na omak jemným 3D povrchem. Tuto podlahu není nutné lepit a časem ji můžete opět snadno vyměnit, případně použít jenom dočasně, než se do plné rekonstrukce pustíte.

Nalepovací vinylové dlaždice
Nalepovací vinylové nebo PVC dlaždice zvládnete položit i sami (Zdroj: Depositphotos)

Linoleum 

Nepleťte si s klasickým “linem”, které známe z dob komunismu. Ty nebyly příliš kvalitní a nabízely se jenom v omezených vzorech. Dnes se jedná o širokou nabídku vzorů a dekorů, včetně velmi zdařilých imitací dřeva. Linoleum je velmi odolná podlaha vyrobená v převážné části z přírodních surovin. Standardním složením může být lněný olej, přírodní pryskyřice a vápencová mouka a juta. Neměli byste v něm najít PVC, plastifikátory a syntetický kaučuk.

Velkou předností linolea je kromě ekolgického aspektu také fakt, že je často bakteriostatické, tedy vhodné do prostředí, které je na výskyt a množení bakterií náchylné, co v koupelně rozhodně oceníte. Díky tomu je linoleum také vhodné pro domácnost s alergiky nebo malými dětmi. Je snadno udržovatelné, příjemné na dotek, nestudí a je možné ho položit i na podlahové topení. Pro koupelny je to ideální volba.

Vinylová podlaha

Původně se nazývala PVC podle jeho složení, co je polyvinylchlorid. Nakonec se ustálilo označení vinyl a hodně připomíná linoleum. Jak jsme už uvedli, rozdíl je ve složení. Ani této podlahy se nemusíte obávat, v dnešní době se už používají kvalitnější a vhodnější přídavné složky a díky tomu je tento materiál stálý a bezpečný. Zároveň je hodně odolný a podobně jako linoleum příjemný a teplý na dotek. Prodává se měkký nebo pevný. Někdy je náchylnější na poškrábání, ale celkově hodně vydrží a v pevné podobě je vhodný i do místností s vyšší vlhkostí jako jsou nemocnice, a tedy i do koupelny v domácnosti. Tady je ale nutné myslet na podkladovou vrstvu. U pevného vinylu je potřeba vyřešit rovnost a zvukovou izolaci podkladu.

Měkká metrážová podlaha
Měkká podlaha se prodává ve velkých rolích na metráž (Zdroj: Depositphotos)

Koupelna je zrekonstruovaná, teď je na řadě dětský pokoj

Podívejte se na celou video reportáž

Publikováno: 1. 6. 2021, Autor: Silva Pokorná (text), Depositphotos (foto)