reklama

Hledáte plot, který vydrží dlouhá léta? Poradíme vám, jak vybírat

Plot kolem nemovitosti není jen na chvilku, chceme, aby sloužil co nejdéle. Proto nesmíme podcenit výběr. Poradíme vám, jak se správně zorientovat v nabídce.

i (Zdroj: LAMARK)
Plot si udrží nadstandardní vzhled minimálně 35 let (Zdroj: LAMARK)

Po rekonstrukci domu se chystáme na nový plot. Jaký materiál zvolit, abychom se vyhnuli výdajům za pravidelnou údržbu či obnovu?

„Z dlouhodobého hlediska, mluvíme o cca 10-15 letech, se vyplatí pořídit si místo dřevěného plotu plot hliníkový, kovaný či z tahokovu opatřený povrchovou úpravou. Plot si udrží nadstandardní vzhled minimálně 35 let, odpadne tak investice do údržby. Díky takovému plotu získáte nejen atraktivní designový prvek, ale především jej nebudete muset každé dva až tři roky celý demontovat, brousit, několikrát natírat a ztrácet tak spoustu drahocenného času a nemalé finanční prostředky, jako to vyžadují ploty dřevěné," odpovídá Josef Mráz, technický ředitel společnosti LAMARK.

Bydlíme v rušnější části menší obce a kolem našeho domu vede silniční komunikace. Rádi bychom investovali do oplocení, které nám poskytne soukromí a bezpečí pro nás i naše psy, které občas na zahradě necháváme proběhnout.

„Ochranu před hlukem i pocit soukromí poskytne kvalitní plot z hliníku. Lamely hliníkového plotu je možné navrhnout s takovým překrytím, aby nebylo zvenčí prakticky vidět na zahradu, zároveň vám oplocení z části odtlumí hluk způsobený provozem ze zmiňované komunikace. Pro špičkový výsledek doporučuji požadavky konzultovat na místě s vyškoleným profesionálem, který vás zároveň seznámí se stavební připraveností (sloupky, elektroinstalace, pokud chcete vjezdovou bránu na pohon)."

Lamely
i (Zdroj: LAMARK)
Ochranu před hlukem i pocit soukromí poskytne kvalitní plot z hliníku

Plánuji investici do nového oplocení kolem domu a po zkušenosti s plotem dřevěným, který jsem musel každé dva až tři roky natírat, bych rád zvolil plot, který je bezúdržbový. Slyšel jsem, že životnost kovaného plotu je až 60 let, je to pravda?

Ano, je to tak, reálná životnost plotu může být několikagenerační, pokud má váš kovaný plot kvalitní antikorozní úpravu. Používá se osvědčená metoda žárového zinkování, kdy zinek vytváří na povrchu pevnou a nepropustnou vrstvu. Při žárovém zinkování je nejčastěji využíván teplotní rozsah 440–460 °C a dobrý výrobce vám dodá kovaný plot pouze s touto povrchovou úpravou. Díky tomu mají ploty reálnou životnost 60 let. Postarat se bude jen občas třeba o (betonové) sloupky či panty u vchodové branky, to už ale představuje minimální časovou a finanční investici."

Řeším realizaci vjezdové brány na pozemku se stoupajícím příjezdem, kde terén nedovolí otáčení křídla brány. Je řešením posuvná brána?

„Ano, posuvné brány jsou prostorově nenáročné, i když je třeba mít vedle vjezdu jen o něco širší prostor na boku brány pro její zasunutí. Ke každé vjezdové bráně si můžete pořídit také automatický pohon pro otevírání brány s dálkovým ovládáním, což významně zpříjemní zajíždění na pozemek. Posuvnou neboli pojezdovou bránu můžete mít ve variantě brány posuvné samonosné nebo posuvné po kolejnici," uzavírá Josef Mráz.

Brána
i (Zdroj: LAMARK)
Posuvné brány jsou prostorově nenáročné

Špičkový výsledek a takový plot, který vám bude dělat radost a žádné starosti po dlouhá desetiletí, vám zajistí pouze volba komplexního řešení. Seriózní a kvalitní firma je taková, která vás provede celým procesem od navržení optimálního řešení na míru po zaměření vyškoleným technikem a samozřejmě také zajistí profesionální montáž plotu. Podmínkou skvělého výsledku je i dobrá stavební připravenost, proto jsou všechny stavební práce přehledně sepsány v propracovaném systému informací, podle kterého snadno zjistíte, co je třeba. Specializovaný technik místo zaměří na milimetr přesně a sehraný tým zajistí profesionální montáž oplocení.

K novému plotu vlastnoručně odlité dlaždice

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 19. 6. 2021, Autor: LAMARK (text a foto), Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.