reklama

Rádi byste skleněný obklad na stěnu? Máme pro vás návod krok za krokem

Skleněné obklady jsou vhodné do interiéru a nezaleknou se ani koupelny či kuchyně. Jsou snadno udržovatelné a interiér skvěle doladí. Pokud jste se pro skleněné obklady již rozhodli, pak právě pro vás jsme připravili podrobný návod jak obklady svépomocí.

Grafosklo za linkou
i (Zdroj: JAP FUTURE)
Obklad stěny za kuchyňskou linkou z Grafoskla (Zdroj: JAP FUTURE)

Skleněné obklady je možné volit ve dvojím provedení – originální řešení nabízí Grafosklo, pro které lze vybrat naprosto libovolný motiv, střídmější variantou jsou pak obklady jednobarevně lakované. Ty vznikají lakováním skleněné plochy z jedné strany. Na výběr je přitom téměř 2 500 barevných odstínů, a to včetně 100 metalických. Jakýkoli odstín lze navíc doplnit efektem zlaté či stříbrné perleti.

Naproti tomu obklady tvořené z Grafoskla vznikají tak, že se pod kalené sklo nalaminuje speciální fólie s již natištěným zvoleným motivem, který lze vybírat nejen z naší předvolené nabídky, ale také z fotobanky Shutterstock, vlastního fotoarchivu, nebo si motiv můžete dokonce sami navrhnout. Díky tomu můžete mít na stěně různé obrazy, včetně fotek, nebo motivy alternující klasický keramický obklad. Maximální možný rozměr obkladů z lakového skla bez napojení je 2 200 × 3 200 mm, u Grafoskla je tento rozměr omezen velikostí fólie na 1 400 × 2 800 mm. Doporučená tloušťka celoskleněných obkladů je 4-6 mm.

Tip:

Celoskleněné obklady se vyrábí z kaleného skla, které vzniká technologií spočívající v zahřátí skla na teplotu přesahující než 600 °C a následným prudkým ochlazením. Po tomto procesu již nelze sklo dodatečně nijak mechanicky opracovávat. Z toho důvodu je třeba dbát na opravdu přesné zaměření prostoru, ideálně až po usazení kuchyňských skříněk, protože zde hraje roli opravdu každý milimetr – kalené sklo už nijak nezakrátíte, ani neobrousíte. Neopomeňte přitom ani na případné otvory pro vypínače a zásuvky, či otvory potřebné k ukotvení poliček.

Montáž skleněných obkladů za kuchyňskou linku krok za krokem:

Před vlastní montáží skleněného obkladu je potřeba, abychom překontrolovali připravenost montážního prostoru – ověříme, zda nic nepřekáží, například vodovodní baterie. Dále demontujeme pohledové kryty případných zásuvek a vypínačů.

Demontáž
i (Zdroj: OBZOR Zlín)
Sundejte ovládání

Před zahájením demontáže vypínačů a zásuvek nejprve odpojte síťové napětí, aby nedošlo neopatrnou manipulací k zásahu elektrickým proudem. V případě vypínače nejprve odstraníme ovládací kryt – k tomu postačí mírný tah rukou v horní nebo spodní polovině tlačítka.

Uvolnění spojovacího dílu
i (Zdroj: OBZOR Zlín)
Uvolněte spojovací díl

Pod krytem vypínače se pak nachází spojovací plastový díl, který vyjmeme za pomoci šroubováku.

Vyjmutí spojovacího dílu
i (Zdroj: OBZOR Zlín)
Spojovací díl vyjměte

Pootočením šroubováku uvolníme dvě zajišťovací příchytky umístěné na horní nebo spodní straně spojovacího dílu. Poté už snadno sejmeme ze stěny pohledový rámeček vypínače. Pro demontáž zásuvky jednoduše odšroubujeme zajišťovací šroub na vrchním krycím dílu, díl vyjmeme a následně sundáme i pohledový rámeček zásuvky. 

Kontrola, řezání
i (Zdroj: JAP FUTURE)
Překontrolujte správnost rozměrů a případných výřezů či otvorů

Po opatrném vybalení z ochranných přepravních obalů přiložíme skleněný obklad na určené místo na stěnu a překontrolujeme, zda odpovídají rozměry i případné výřezy pro horní kuchyňské skříňky či otvory pro baterii a domovní elektroinstalaci.

Nanášení lepidla
i (Zdroj: JAP FUTURE)
Naneste lepidlo na obklad

Po překontrolování správnosti rozměrů naneseme na obklad, případně na zeď, lepidlo Mamut, které má okamžitou fixaci, dobrou přilnavost ke stavebním materiálům a po vytvrzení má nosnost přibližně 20 kg na 1 cm2. Na zadní stranu skleněného obkladu naneseme síť bodů z lepidla v rozestupech vzdálených přibližně 15-20 cm.

Elektroinstalace, kabely
i (Zdroj: JAP FUTURE)
Přiložte obklad ke zdi a prostrčte vedení elektroinstalace

Od nanesení lepidla je třeba během 15-20 minut přilepit obklad na stěnu. Nejprve jej tedy opatrně přiložíme ke zdi a otvory protáhneme vedení elektroinstalace. Poté na sklo po celé ploše jemně přitlačíme. POZOR: Mezi stěnou a obkladem musí zůstat 1-2 mm mezera, aby nedošlo k protlačení zrnité struktury omítky do laminační fólie.

Opakování postupu
i (Zdroj: JAP FUTURE)
U dalších částí skleněného obkladu opakujte stejný postup

Pokud je obklad stěny tvořen více díly, postupujeme stejným způsobem i u dalších skel. Aby na sebe správně navazovala grafika, je možné, že budeme muset obklad vyrovnat či vypodložit. To je potřeba udělat, dokud ještě není lepidlo vytvrzené, abychom mohli se sklem po stěně jemně pohybovat.

Nasazení rámečku
i (Zdroj: OBZOR Zlín)
Nasaďte rámeček a do něj spojovací díl

Po krátkém vytvrdnutí lepidla můžeme namontovat zpět pohledové části zásuvek a vypínačů. Opětovné namontování pohledových dílců vypínačů a zásuvek provádíme v opačném pořadí. Nejprve usadíme pohledový rámeček a do něj v případě vypínače vložíme spojovací plastový díl.

Zacvaknutí spojovacího dílu
i (Zdroj: OBZOR Zlín)
Spojovací díl zacvakněte

Plastový díl mírným tlakem zepředu zajistíme. 

Nasazení ovládacího krytu
i (Zdroj: OBZOR Zlín)
Nasaďte ovládací kryt

Na závěr nasadíme ovládací kryt a vyzkoušíme jeho správnou funkci. U zásuvky vložíme do nasazeného rámečku vrchní krycí díl a utažením šroubu ho zajistíme. POZOR! V případě skleněných rámečků dbejte při montáži zvýšenou opatrnost – při silném dotažení může dojít k prasknutí skla.

Oblepení páskou
i (Zdroj: JAP FUTURE)
Hrany obkladu oblepte papírovou páskou

Následně očistíme pracovní desku i skleněné plochy určeným čističem. Hrany skla oblepíme papírovou páskou pro jejich ochranu při nanášení silikonu.

i (Zdroj: JAP FUTURE)
Na hrany mezi obkladem a zdí naneste akrylátový tmel

Do spár mezi dvěma skleněnými plochami naneseme a následně rozetřeme silikon Olive 400, který je pro použití s Grafosklem ideální. Na hrany, kde dochází ke kontaktu skleněného obkladu se zdí, pak nanášíme akrylátový tmel.

Nakonec odstraníme lepicí pásky a očistíme přebytečný tmel a silikon. Vytvrzení lepidla trvá 24 hodin, poté je linka plně připravena k používání.

Hotový obklad
i (Zdroj: JAP FUTURE)
Nyní je obklad hotový (Zdroj: JAP FUTURE)

Tip:

V případě rekonstrukce můžete v jistých případech nanést skleněný obklad i přímo na obklad stávající. Aby to bylo možné, je potřeba, aby byl původní keramický obklad v dobrém stavu, bez nerovností, a na svém podkladu musí pevně držet. Nespornou předností skleněných obkladů je jejich odolnost vůči vlhkosti a vysokým teplotám. Díky tomu není třeba mít obavy ani z jejich umístění v kuchyni v blízkosti varné desky. Skleněné obklady by však neměly přijít do přímého kontaktu s otevřeným ohněm, proto není vhodné je umístit za plynovou varnou desku, kde hrozí neopravitelné poškození skla. Díky hladkému povrchu a absenci jakýchkoli spár se skleněné obklady velice snadno čistí – k jejich údržbě postačí utěrka z mikrovlákna a mýdlová voda nebo lešticí prostředek.

Publikováno: 5.6.2021, Autor: JAP FUTURE, OBZOR Zlín (text a foto), Profil autora: Redakce