Zahradní stůl pro příjemné posezení ve stínu stromů si samozřejmě můžeme koupit, jsme-li alespoň trochu šikovní a chceme sedět u „svého“ stolu, můžeme si jej i snadno vyrobit. Tak co, pustíte se do toho s námi?
Co budeme potřebovat
Na výrobu stolu jsou vhodná borová prkna, která díky vysokému obsahu pryskyřice déle odolají nepřízni počasí. Na stolovou desku osm prken délky 80 cm, šířky 9 cm, prkna v pokosnici nebo na pile zakrátíme, aby jejich délka byla stejná, snažíme se vybrat materiál bez trhlin a vypadávajících suků. Dále na nožky, trnože a podpěry desky: 2× prkno 80×6×2 cm, 4× prkno 80×4×2 cm, 4× prkno 110×6×2 cm, 1× kulatina cca 80×2,5 cm. Potřebovat budeme dále lazurovací barvu, pilku, akuvrtačku s vrtáky a šroubovacími bity, brusku nebo smirkový papír.
Jak budeme postupovat
1. krok
Chceme-li stůl čtvercový, připravíme si z odřezků asi 1 cm silného materiálu dilatační dorazy které nám určí šířku mezer budoucí stolové desky.

2. krok
Takto rozložená budoucí deska nám určí i rozměr dvou příčných dílů, ke kterým budou volná prkna připevněna. Díly jsou o něco kratší než deska, jeden je široký cca 6 cm, druhý, užší, cca 4 cm. Oba podpěrné díly jsou stejně dlouhé, užší na obou koncích pomocí ostré přímočaré pilky vyřízneme a zaoblíme, abychom se o ostrý konec pod stolem nezranili. Podpěrné díly, užší zakulacený i rovný širší, k sobě delšími vruty pevně sešroubujeme.

3. krok
Přímočarou pilkou si rovněž připravíme nohy stolu, které budou ve tvaru X. Jejich délka je cca 110 cm a šířka je 6 cm. Na jednom konci nohy zaoblíme, na druhém seřízneme pod úhlem tak aby úhel odpovídal výšce stolu cca 85 cm a přitom dosedal pevně na zem.

4. krok
Díly připravené na nohy stolu provrtáme uprostřed. Vložený vratový šroub tvoří osu, která umožní skládání stolu.

5. krok
Aby bylo možné stolek jednoduše skládat, je nutné nohy se stolovou deskou spojit šroubem, po kterém se mohou při skládání díly otáčet. Do středu pomyslné kružnice na konci zakulacení nohy vyvrtáme otvor. Jeho protidíl vyvrtáme do sešroubované podpěry stolu 10 cm od kraje.

6. krok
Do druhé strany podpěry vyvrtáme větším nebo nastavitelným vrtákem slepý neprůchozí otvor pro vložení dřevěné kulatinky o průměru cca 20 mm, na té se budou zajišťovat nohy stolu při rozložení.

7. krok
Šikmý otvor na druhém dílu jedné sklápěcí nohy vyrobíme tak, že uprostřed vyvrtáme vrtákem, který jsme použili pro zapuštění kulatinky, otvor skrz a zbylou část dořízneme jemnou pilkou. Všechny díly stolku jsou tak hotové a připravené pro natření lazurovací barvou. Po dostatečném zaschnutí všech povrchově upravených dílů můžeme stůl začít skládat. Nejprve spojíme prkna desky s podpěrným dílem, pak připevníme nohu.

8. krok
Po připevnění nohy ji vyzkoušíme složit a rozložit. Nohy musí být tak překřížené, aby vnitřní noha byla s výřezem a vnější přišroubovaná k podpěře. Díly kontrolujeme, abychom je při smontování vzájemně nezaměnili.

9. krok
Při rozložení stolku se noha s výřezem přesně nasune na dřevěnou kulatinku vloženou a vlepenou mezi dvě podpěry desky, vlastní vahou stolku v nich pak bude při rozložení pevně držet. Při složení stolku zase nohu lehce vysuneme z kulatinky.

Stejně jako první připevníme i druhou nohu. Obě nohy zkusíme složit a rozložit, je-li vše v pořádku. Nakonec hotový stůl kvůli stabilitě doplníme dvěma trnožemi, které přišroubujeme dlouhými vruty asi 10 cm od sešikmeného konce nohou.
Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 13. 9. 2023, Autor: Pavel "Kutil" Zeman (text a foto)
, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman