reklama

Stavíme designový kurník 2.díl: Výroba a montáž kurníku

V prvním díle seriálu o stavbě designového kurníku jsme si ukázali, jak připravit prostředí, které bude příjemné nejen nám, ale i slepicím. A tak na neomítnuté stěně přibyla stylová dlažba a je připraven podklad pro kurník. Nyní je čas pustit se do výroby a montáže kurníku samotného.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Designový kurník se svými obyvateli (Zdroj: Prima DOMA)

Potřebné nářadí a materiál

  • dřevěné hranoly 80 × 40 mm
  • OSB desky
  • fasádní polystyren
  • střešní latě
  • trapézový plech na střechu
  • automatická dvířka
  • okno
  • dvířka pro údržbu kurníku
  • natloukací hmoždinky a další spojovací materiál
  • pokosová pila
  • ponorná pila
  • přímočará pila
  • AKU vrtačka
  • řezačka na polystyren
  • kladivo

Řezání hranolů
i (Zdroj: Prima DOMA)
Řezání hranolů pro stavbu kurníku

Nejdříve si připravte všechen materiál a nářadí. Jako základní stavební prvek pro výrobu kurníku použijte dřevěné hranoly 80 × 40 mm, díky kterým bude celá stavba dostatečně pevná. Jako první je tedy zapotřebí si nařezat tyto hranoly pro podlahovou část, která stojí na základech, vytvořených z tvarovek. Náš tip: Pokud hledáte univerzálního pomocníka do dílny, patří pokosová pila Scheppach HM 110 MP k tomu nejlepšímu, co může dnešní trh nabídnout. Základem je špičkový univerzální kotouč z tvrdokovu, osazený již ve standardu 24 zuby. Ten je schopen bez problémů řezat jak měkké nebo tvrdé dřevo, tak i další materiály jako jsou hliník, měď, plasty nebo dokonce i ocel. Pro tento kotouč není ani problém bez poškození uříznout dřevo, ve kterém jsou hřebíky.

Vytvořený základ
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vytvořený základ spodní části kurníku

Dalším krokem je sešroubování konstrukce pro podlahu. Při takovéto činnosti, která znamená zašroubování velkého počtu nejrůznějších spojů, nepoužívejte klasický šroubovák, ale minimálně AKU vrtačku, která ho dokáže velmi dobře nahradit a montáž tak probíhá velice rychle.

Řezání fasádního polystyrenu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Řezání fasádního polystyrenu

U stavby kurníku je důležité také zateplení. Pomocí speciální pilky na polystyren si desky fasádního polystyrenu nařežte na požadované rozměry tak, aby prostor pod podlahou byl celý vyplněn tímto materiálem. Mezery mezi jednotlivými deskami polystyrenu vyplňte montážní pěnou. Jako spodní dno pod polystyrenem použijte desky OSB, jako podlahu pak desku z voděodolné překližky. Po smontování celé této podsestavy ještě nezapomeňte přichytit celou podlahovou část k základům přes natloukací hmoždinky.

Montáž stěn kurníku
i (Zdroj: Prima DOMA)
Sestavování základu přední a zadní stěny

Následuje výroba a sestavení přední a zadní stěny. Nařežte si hranoly na potřebnou délku, a když už máte základ stěn hotový, pak si připravte ještě OSB desky, které musíte také nakrátit na požadované rozměry, třeba s pomocí ponorné pily.

Montáž levé bočnice
i (Zdroj: Prima DOMA)
Montáž levé bočnice

Pokračujte v podobném duchu, jako u dna kurníku. To znamená, že mezi OSB desky na zadní stěně, které chcete namontovat, opět vložte fasádní polystyren a mezery vyplňte pěnou. V přední stěně nezapomeňte ještě před jejím uchycením vytvořit výztuhy pro namontování okna a předních automatických dvířek.  Pak pokračujte v přípravě montáže bočnic.

Uchycení bočnice, kam přijdou namontovat dveře pro údržbu kurníku
i (Zdroj: Prima DOMA)
Montáž bočnice pro dveře

Poslední krokem ,,hrubé stavby“ kurníku je uchycení poslední stěny, pravé bočnice, ve které musíte vytvořit ještě dvojici stojatých výztuh, z důvodů montáže dvířek, která se budou využívat pro pravidelnou údržbu kurníku.

Práce s přímočarou pilou
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vyřezání vazby střechy ke konstrukci kurníku

Dalším krokem je příprava střešní konstrukce. Vezměte čtveřici hranolů, které používáte i pro základ kurníku a v přesně nakresleném sklonu zde vyřízněte přímočarou pilou část tak, aby střecha perfektně vázala s kurníkem. Tyto připravené hranoly pak přišroubujte k celé stavbě. Zevnitř pak připevněte OSB desky, prostor mezi deskami a střešní krytinou opět vyplňte fasádním polystyrenem a mezery vypěňte.

Upevnění střešní krytiny
i (Zdroj: Prima DOMA)
Montáž trapézových plechů na střechu

Na střeše pokračujte nařezáním a namontováním střešních latí. Za ideální krytinu pro kurník je považován trapézový plech, zvláště tehdy, pokud je z tohoto materiálu vyrobena i střecha domu nebo navazujícího objektu. Tabule trapézového plechu připevněte k tomu určenými šrouby. Pro potřeby domácích staveb je možné objednat tyto plechy v několika různých rozměrových a tvarových provedeních.

Hotový kurník
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dokončené vnitřní opláštění kurníku

Úplně dokončete celé vnitřní opláštění kurníku z OSB desek. Také je zapotřebí vyrobit hnízda pro snášení vajec, které vytvořte tak, že si opět z hranolů vytvoříte rám a pomocí desek zde vytvoříte dvojici pozic. Zevnitř je vhodné také nezapomenout na vstupní rám pro hnízda a žebřík, kam budou chodit slepice spát.

Montáž dvířek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Montáž automatických dvířek pro slepice

Jedním z posledních kroků je montáž automatických dvířek, okna a kontrolních dveří. Automatická dvířka samy otevírají za světla a před setměním se uzavřou. Stejně tak i tyto prvky uchyťte samořeznými šrouby. Opláštění z diagonálních prken se systémem drážka-pero a víka pro kurník se provádí až jako poslední krok. Všechny stěny ještě před montáží opláštění zateplete fasádním polystyrenem.

Na závěr ještě zbývá vyřešit ochranný nátěr dřeva. Barvu nátěru volte takovým způsobem, aby celá stavba nenarušovala prostředí u domu a byla přirozená. Pokud jste natírali fasádní prkna nad dlažbou, pak stejný odstín použijte i na kurník. V případě menších prostorů pak vhodně zvolte i například oplocení výběhu pro slepice. A je hotovo!

Tip redakce

Řezání dřevěných hranolů či prken a plastů můžete realizovat například s pokosovou pilou Scheppach HM 80 L, která disponuje výkonným 1,5 kW motorem a velkým řezacím kotoučem o průměru 210 mm. Podstavec této pily je vyroben z hliníkové slitiny, čímž je zaručena potřebná tuhost, zároveň ale nízká váha, což se hodí při manipulaci. Je ti ideální nástroj pro zrealizování náročnějších kutilských či truhlářských úkonů.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 5. 2021, Autor: Radoslav Ptáček (text) Prima DOMA (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček