reklama

Otázky diváků na téma rekonstrukce

Josef Beneš se divákům seriálu o rekonstrukci rodinného domu Fachmani představil jako majitel stavební společnosti, stavbyvedoucí i odborník na danou tématiku staveb a rekonstrukcí. Proto je právě on povolán, aby odpověděl na otázky diváků ohledně stavařské problematiky.

Rekonstrukce
i (Zdroj: Depositphotos)
Otázky diváků na téma rekonstrukce (Zdroj: Depositphotos)

Listárna na téma rekonstrukcí

Stavíte, rekonstruujete nebo se chystáte jinak vylepšit svůj byt či domek? Mohly by se vám hodit některé rady z Listárny, kde na otázky diváků ohledně stavebních rekonstrukcí odpovídal Josef Beneš. 

Rád bych si u svého domu postavil bazén. Jsou k tomu potřeba nějaká povolení? A co dělat s vykopanou hlínou?

Zeminu lze zlikvidovat na místní skládce, ale je nutné počítat s tím, že je taková operace cenově náročná. Můžete ale takovou zeminu využit na srovnání pozemku. Pomocí inzerátu pak můžete přebytečnou zeminu nabídnout k odprodeji, neboť po kvalitní zemině je velká poptávka. Zde je na místě připomenout, že dle zákona není možné prodávat ornici, ale pouze ostatní směsnou zeminu. Ostatně pokud disponujete dostatečným množstvím ornice na svém pozemku, využijte jí k založení nebo dosypání záhonů, pařníků nebo jí rozvezte po zahradě. 

Bagrování
i (Zdroj: Depositphotos)
Přebytečnou zeminu na pozemku se snažte využít především pro vlastní potřebu (Zdroj: Depositphotos)

Pokud bazén nezabere víc jak 40 m², není potřeba žádné stavební povolení. Musíte ale dodržet zákonnou lhůtu - bazén nesmí být umístěn na kratší vzdálenost než 2 m od hranice pozemku. Nelze-li tento parametr dodržet, je nutné zažádat na příslušném úřadě o územní souhlas.

Bazén
i (Zdroj: Depositphotos)
Umístění bazénu na vlastním pozemku reguluje stavební zákon (Zdroj: Depositphotos)

Na chalupě chceme vyměnit okapy a přemýšlíme o plastových. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Plastové okapy mají spoustu výhod. Jsou lehké, pevné, nemění barvu, jsou odolné vůči UV záření i kyselým dešťům, nerezaví, nemusí se natírat a jsou podstatně lépe čistitelné než třeba okapy pozinkované. Za zmínku stojí i jejich lepší a jednodušší montáž, kterou zvládne i méně zdatný domácí kutil. Jedna z jejich nevýhod je jejich menší odolnost vůči zatížení, a v důsledku toho se i snáze poškodí. Plastové okapy ale nejsou finančně zatěžující, a je tedy otázkou chvíle poškozenou část vyměnit. 

Okapy
i (Zdroj: Depositphotos)
Instalace plastových okapů je poměrně snadná (Zdroj: Depositphotos)

Z estetického hlediska pak zvažujeme, kde všude je možné plastové okapy umístit, neboť např. historické nebo rekreační objekty se s nimi příliš neztotožní. Taková roubená chalupa s plastovými okapy pak bude vypadat značně nevhodně. Zde je ale možné instalovat takové plastové okapy, které jsou povrchově upravené tak, že imitují vzhled kovu. 

Okap
i (Zdroj: Depositphotos)
Plastové okapy nelze umístit na každý dům (Zdroj: Depositphotos)

Dostavěli jsme rodinný domek a v obývacím pokoji máme francouzské okno do zahrady. Přemýšlíme zde o vhodné podlahové krytině. Je vhodná dlažba, dřevo nebo vinyl? Jaké jsou výhody a nevýhody a jak je to s otěruvzdorností?

Každá z uvedených variant, tedy jak dlažba, tak dřevo i vinyl jsou v podstatě správné, záleží spíše na vašem estetickém cítění a celkovému uspořádání obytné místnosti. 

Kvalitní dlažba je dokonale otěruvzdorná, ale hrozí zde riziko odštípnutí či rozbití při pádu těžkého předmětu. Dlažba však není příjemná pro domácí mazlíčky, kteří na hladké dlažbě častokrát kloužou. 

Dlažba
i (Zdroj: Depositphotos)
Dlažba je sice pevná, ale kluzká (Zdroj: Depositphotos)

Dřevo oproti tomu vyžaduje pravidelnou péči a podle druhu jej lze i snadno poškrábat, zejména máme-li podlahu z měkkého dřeva jako je smrk nebo modřín. I takovou podlahu však je možné jednoduše opravit. 

Dřevo
i (Zdroj: Depositphotos)
Dřevěné podlahy se nabízejí v mnoha variantách (Zdroj: Depositphotos)

Vinyl je odolný, jeho pokládka je velmi snadná, není studený jako dlažba. Díky nepřebernému množství dezénů a barev častokrát ani není poznat, je-li jako krytina vinyl nebo plovoucí podlaha. 

Vinyl
i (Zdroj: Depositphotos)
Vinylová podlaha je velmi příjemná a teplá (Zdroj: Depositphotos)

Máme malou koupelnu a potřebujeme zde ušetřit místo, protože se nám sem nevejde kvůli otevírání dveří pračka. Dveře pak nelze ani otočit otevíráním směrem do chodby. Uvažujeme nad dveřmi posuvnými. Jsou lepší dveře na stěnu nebo do stěny?

Posuvné dveře na stěnu nejsou do koupelny úplně ideální. Netěsní totiž případnou vlhkost, ani hluk. Určitě jsou vhodnější posuvné dveře do stěny. Toto lze řešit např. přizdívkou. Musíme mít na paměti, že dveře do stěny jsou podstatně dražší. Cena stavebního pouzdra se pohybuje okolo 7000 Kč a více. Ne všude se také dveře do stěny vejdou. Zejména v malé koupelně počítáme každý centimetr. Řešením by bylo přizdění stavebního pouzdra směrem do chodby, aniž by pak "ubrané" centimetry chyběly. 

Dveře
Posuvné dveře do stěny vyžadují přizdívku pro stavební pouzdro (Zdroj: Depositphotos)
Posuvné dveře
Posuvné dveře na stěnu se do koupelny nehodí (Zdroj: Depositphotos)

Na co v žádném případě nezapomenout?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 26.5.2021, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Martina Pilzová