reklama

Začínáme s vrtáním do kovu

Všichni začínáme s kutilskými činnostmi v určitém věku nebo tehdy, když se chceme naučit něco nového. Pro vás, kteří tápou nad tím, jak zrealizovat vrtání do kovu a neví jak na to, máme jeden velmi praktický fotopostup. Vrtání do kovu tak bude od této chvíle hračkou.

Máme pro vás návod jak vrtat do kovu (Zdroj: Prima DOMA)

Příprava na vrtání do kovu
Vytvoření jamky důlčíkem (Zdroj: Prima DOMA)

Začněte tím, že si místo, ve kterém chcete vytvořit otvor, označte důlčíkem. Možná se budete teď ptát proč. Je to z důvodu, že vrták nebude po povrchu ujíždět a hned začnete vrtat. Taky je zde menší riziko zlomení vrtáku, neboť na začátku vrtání není nutné na přístroj tolik tlačit.

Vrtání do kovu
První část vrtání na menší průměr otvoru (Zdroj: Prima DOMA)

Při vrtání otvoru do kovu je vhodné začít nejdříve menším vrtákem. Zde si ukážeme, jak vyvrtat otvor do kovu o průměru 8 mm. Nejprve je nutné otvor předvrtat na menší průměr, snižuje se tím namáhání přístroje i vrtáku, který není chlazen. Proto začněte s vrtákem 6. Vrtačku držte při vrtání kolmo a vyvrtejte otvor, následně pak vyměňte tento vrták za větší 8 mm a dovrtejte na požadovaný průměr.

Dočistění otřepů
Otřepy dočistěte vrtákem většího průměru (Zdroj: Prima DOMA)

Vrtání ještě nekončí. Po vytvoření otvoru v kovu na finální průměr je problém v otřepu, který se zde vytvoří. Důležité je tedy, tento otřep zlikvidovat. Účinné je sražení hrany pomocí vrtáku o průměru 13 mm.

Po sražení hrany je tak vrtání hotové.

Vrtat do kovu už umíte, troufnete si na výrobu lavičky?

Publikováno: 27. 5. 2021, Autor: Radoslav Ptáček (text) Prima DOMA (foto) , Profil autora: Radoslav Ptáček