reklama

Začínáme s vrtáním do kovu

Všichni začínáme s kutilskými činnostmi v určitém věku nebo tehdy, když se chceme naučit něco nového. Pro vás, kteří tápou nad tím, jak zrealizovat vrtání do kovu a neví jak na to, máme jeden velmi praktický fotopostup. Vrtání do kovu tak bude od této chvíle hračkou.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Máme pro vás návod jak vrtat do kovu (Zdroj: Prima DOMA)

Příprava na vrtání do kovu
i (Zdroj: Prima DOMA)
Vytvoření jamky důlčíkem

Začněte tím, že si místo, ve kterém chcete vytvořit otvor, označte důlčíkem. Možná se budete teď ptát proč. Je to z důvodu, že vrták nebude po povrchu ujíždět a hned začnete vrtat. Taky je zde menší riziko zlomení vrtáku, neboť na začátku vrtání není nutné na přístroj tolik tlačit.

Vrtání do kovu
i (Zdroj: Prima DOMA)
První část vrtání na menší průměr otvoru

Při vrtání otvoru do kovu je vhodné začít nejdříve menším vrtákem. Zde si ukážeme, jak vyvrtat otvor do kovu o průměru 8 mm. Nejprve je nutné otvor předvrtat na menší průměr, snižuje se tím namáhání přístroje i vrtáku, který není chlazen. Proto začněte s vrtákem 6. Vrtačku držte při vrtání kolmo a vyvrtejte otvor, následně pak vyměňte tento vrták za větší 8 mm a dovrtejte na požadovaný průměr.

Dočistění otřepů
i (Zdroj: Prima DOMA)
Otřepy dočistěte vrtákem většího průměru

Vrtání ještě nekončí. Po vytvoření otvoru v kovu na finální průměr je problém v otřepu, který se zde vytvoří. Důležité je tedy, tento otřep zlikvidovat. Účinné je sražení hrany pomocí vrtáku o průměru 13 mm.

Po sražení hrany je tak vrtání hotové.

Vrtat do kovu už umíte, troufnete si na výrobu lavičky?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 27. 5. 2021, Autor: Radoslav Ptáček (text) Prima DOMA (foto), Profil autora: Radoslav Ptáček