reklama

Když trávník roste před očima, bez pořádných strojů se neobejdeme

Spojení travní peklo není v těchto dnech rozhodně přehnané. Tráva roste jako zběsilá a sekat se často musí i několikrát týdně. Jak s ní zatočit? Bez pořádných mašin to nikdo nedokáže. Přinášíme vám krátký přehled zahradní techniky pro sečení trávníku, který vám pomůže se při výběru lépe zorientovat a vybrat ty pravé stroje na míru vaší zahradě.

Když tráva roste před očima, bez pořádných strojů na sečení se neobejdeme (Zdroj: Mountfield)

První volbou pro sečení trávníku je klasická rotační sekačka. Vybírat můžete mezi elektrickými, benzinovými a v neposlední řadě stále populárnějšími AKU modely. U všech je možnost volit stroje s pojezdem i bez něj.

K sekání větších ploch bez dostupnosti elektřiny nebo v místech, kde by byl kabel elektrické sekačky příliš omezující, jsou vhodnější benzínové sekačky. Ty se silnými motory bez problémů zvládnou práci v členitém terénu a poradí si i s vyšší a hustší trávou. Moderní čtyřtaktní motory se vyznačují dlouhou životností a snadnou obslužností.

Benzínová sekačka
Benzínová sekačka SP 535 BW EL 4S (Zdroj: Mountfield)

Elektrická sekačka je vhodná k sekání menších a méně členitých pozemků, na kterých máte zajištěn přívod elektřiny. Je nenáročná na údržbu, dobře ovladatelná, má nízkou hmotnost, její provoz je poměrně tichý a ekologický. Může oslovit také nižšími pořizovacími náklady v porovnání s většinou benzinových modelů.

Elektrická sekačka
Elektrická sekačka EL 4800 PD BW (Zdroj: Mountfield)

Kdo nechce řešit benzin ani elektřinu, tak právě pro něj jsou AKU sekačky. Pohání je Li-Ion akumulátory, které se dají snadno dobíjet. AKU sekačky jsou tiché, ekologické a velmi snadno ovladatelné. Stačí jen zmáčknout tlačítko a sekáte.  „AKU zahradní technika je všechna zahradní technika (sekačky, pily, plotové nůžky a mnohé další stroje), která je poháněna akumulátorem. Do strojů tedy vložíte dobíjitelnou baterii a můžete se stroji nerušeně pracovat. A co je nejdůležitější - 1 baterii můžete použít pro všechny stroje v dané řadě,“ říká produktový manažer společnosti Mountfield Karel Hromada s tím, že doba provozu strojů závisí na kapacitě baterie.

AKU sekačka
AKU sekačka GD60LM51SP 60V (Zdroj: Mountfield)

Křovinořez nebo bubnovka?

Pokud se potřebujete vydat do bitvy s přerostlou trávou, i v ní budete poměrně snadno vítězem. Ale pouze za předpokladu, že zvolíte křovinořez nebo bubnovou sekačku, protože to jsou ti praví specialisté na vysokou trávu.

Největší výhodou křovinořezu je jeho univerzálnost. Ta spočívá především v možnosti výměny strunové hlavy za ocelové kotouče či nože. „Díky tomu s nimi bez problémů posekáte kromě trávy i křoviny, mlází, rákosí či nálety,“ prozrazuje Martin Suchý, produktový specialista společnosti Mountfield. „S křovinořezem můžete sekat i v daleko hůře přístupných místech jako jsou svahy nebo příkopy. Díky dvouramennému nosnému popruhu a komfortní T rukojeti se váha stroje perfektně rozloží a práce s křovinořezem je velmi snadná.“

Křovinořez
Křovinořez Oleo-Mac SPARTA 381 T (Zdroj: Mountfield)

Na rozlehlých pozemcích, jako jsou louky nebo sady, použijte raději bubnovou sekačku. Ty nejsilnější modely si poradí s trávou vysokou až 150 cm! Základem bubnové sekačky je vyztužený dvojitý žací disk, který absorbuje nárazy do nejrůznějších překážek včetně kamenů ukrytých ve vysoké trávě a zabraňuje jeho deformaci. V disku je podle modelu ukryto čtyři až šest speciálních nožů, které jsou uloženy v zesíleném pouzdru. Bubnovky jsou poháněny silnými motory a díky pojezd je práce s nimi pohoda. Komfort navíc zvyšuje i fakt, že posekanou trávu vám bubnové sekačky díky speciálnímu naváděcímu krytu úhledně složí do úhledných řádků a vy se můžete rozhodnout, jak s ní naložíte.

Bubnová sekačka
Bubnová sekačka Bella BDR 581 SL (Zdroj: Mountfield)

Ideální pomocník pro velké zahrady - traktor

Kdo seče opravdu velké i členité plochy, s rotační sekačkou by se hodně nadřel. V tomto případě je lepší vyměnit sekačku za traktor. Zahradní traktory posekají trávu excelentně a mnohonásobně rychleji než sekačka a pro obsluhu je práce se zábavou. V podstatě jen točíte volantem a užíváte si dunění silného motoru pod kapotou. Pro zahrady s větším množstvím stromů a okrasných keřů jsou výhodné obratné ridery, tam, kde potřebujete v první řadě sílu, sáhněte po nadupaném traktoru. Jedná se o robustní výkonné stroje, které se nezastaví před ničím.

Zahradní traktor
Zahradní traktor XHTY 240 4WD (Zdroj: Mountfield)

Skvosty na čtyřech kolech nemusí jezdit jen na silnici. Představte si krásnou zahradu a v ní nabušenou čtyřkolku vyvedenou v prudce elegantní červeno-černé barvě. Jmenuje se XHTY 240 4WD a je to zahradní traktor. Říká se mu Král zahrad a tohle jméno si vysloužil právem. Pod kapotou se totiž skrývá dvouválcový americký motor Briggs & Stratton Intek V-Twin 8240 s rozvodem OHV o výkonu 11,67 kW.

Základem traktoru je robustní ocelový nosný rám a zesílené litinové nápravy, takže bez problémů zvládne pracovat i v extrémní zátěži. Má stálý pohon všech 4 kol, který trumfuje zejména ve složitějším terénu. Elegantní dravec disponuje dvěma hydrostatickými převodovkami ovládanými jedním pedálem, což přináší absolutní suverenitu v každé situaci. Sekačka je spouštěna elektromagnetickou spojkou a má antiskalpovací kolečka, která zabraňují sdírání trávníku.

V základní výbavě je řada prvků, za které se třeba u automobilů připlácí. Jedná se například o tempomat, LED světlomety nebo palubní počítač s LCD displejem, kde je počítadlo motohodin, otáčkoměr, indikátor stavu baterie, servisní ukazatel, indikátor zaplnění koše, hodiny a ukazatel množství paliva.

Jednou z vychytávek je i systém Easy Memo, díky němuž si stroj pamatuje nastavení výšky sečení i po vypnutí. Po nastartování tak není nutné ji znovu nastavovat.

Zahradní traktor
Zahradní traktor XHTY 240 4WD s vozíkem (Zdroj: Mountfield)

Má obrovský sběrný koš o objemu 360 litrů a nezastaví se před ničím. Lepší sekačku na trávu budete těžko hledat. Ale traktor, to zdaleka není jen sekání. S nejrůznějším příslušenstvím je tahle čtyřkolka využitelná po celý rok. Díky nastavitelnému sedadlu s komfortními loketními opěrkami se na něm sedí jako na trůnu. Nakonec, bez trůnu by přece nebyl král. A to tenhle traktor je.

Více informací na www.mountfield.cz.

Publikováno: 26. 5. 2021, Autor: Mountfield (text a foto) , Profil autora: Redakce