reklama

Připravte si své vlastní výtečné uzené

K létu na zahradě patří grilování a také uzení. A nemusíte se bát, není to nic náročného. Ze starého sudu si můžete vyrobit udírnu, ve které si uděláte skvělé domácí uzené nejen maso, ale také klobásy nebo i obyčejné buřty. Láďa vám ukáže, jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos)
Vyrobte si praktickou udírnu ze sudu (Zdroj: Prima DOMA)

Proč si udit doma?

Důvod je jednoduchý, stejně jako u ostatních věcí, které si doma vyrobíte. Zkrátka víte, co jíte. Žádná zbytečná chemie. A také mnohem lepší chuť. Navíc vyudit si můžete cokoli, na co máte zrovna chuť. Kousek bůčku, vepřovou panenku, klobásku, kachní prsa, ryby nebo třeba sýr? Fantazii a chuti se meze nekladou.

Uzené sýry
i (Zdroj: Depositphotos)
Udit nemusíte jen maso, pochutnejte si na uzených sýrech

Jak maso na uzení připravit?

Základem při uzení masa je jeho správná příprava. Jako ostatně u každého vaření. U syrového masa postupujte následovně: Maso si naporcujte na menší kusy, ideální je váha 1 až 2 kg. Měly by být také podobně velké, aby se udily stejnou dobu. Maso nasolte, to podpoří chuť, změkčí ho a také prodlouží trvanlivost. Směs si můžete připravit vlastní nebo si koupit už hotovou. Můžete ho nasolit nasucho, v solném láku nebo kombinací obojího. Solicí směs do kusů masa pořádně vetřete. Přebytek setřeste.

Solení masa
Maso před uzením nasolte... (Zdroj: Depositphotos)
Nakládání masa
... nebo použijte lák. Svařte ho a nechte vychladnout (Zdroj: Depositphotos)

Maso uložte do nádoby těsně na sebe, zatížíme a necháme v lednici dva dny odležet. Pak se maso opláchne a naloží do solného láku. Každé 3 až 4 dny je potřeba ho přeskládat. Spodní kusy dát nahoru a naopak. Celý proces se opakuje po 4 až 6 týdnů. Za použití rychlosoli jsou to dva týdny. Pak můžete vyudit. Ideální teplota pro vepřové je 60 °C zhruba 6 až 20 hodin, kuřecí při 58 °C cca 80 minut. Čas je samozřejmě závislý na velikosti uzeného masa. Po klobásách z udírny se jen zapráší.

Udit maso můžete třemi různými způsoby.

Studený kouř

Teplota v udírně se udržuje jen mezi 20-30 °C. Ztrácí přitom až 30 % hmotnosti, v podstatě se suší. Ale jeho trvanlivost je potom delší až 3 měsíce. Udí se takto i ryby. Uzení tímto způsobem trvá několik dní i týdnů.

Teplý kouř

Teplota udržuje kolem 60 °C. Maso zůstává hezky šťavnaté, udí se kratší dobu, ale nevydrží tak dlouho.

Horký kouř

Náročná metoda, kdy se teplota postupně zvyšuje ze zhruba 50 °C na 80-100 °C, pak se zase sníží na 50 °C.

Uzení kouřem
i (Zdroj: Depositphotos)
Udit můžete na více teplot

Vhodné dřevo do udírny

Jak asi víte, na uzení je potřeba mít to správné dřevo. To musí být suché a měl by to být buk, akát, olše, jabloň, bříza, třešeň, ořech nebo třeba švestka.

Buk

Je skvělý na všechny druhy uzených výrobků, jen ho musíte hlídat, protože je velmi výhřevný.

Dub

Je také vhodný, ale musí být suchý. Mokré dřevo by způsobilo hořkou až kyselou chuť. Dobrý je hlavně na hovězí, jehněčí, ryby, klobásy a sýry.

Ovocné dřevo

Dodá uzenému jedinečnou chuť. Použijte výše zmíněné druhy. Vyhněte se ale zase meruňce nebo broskvi.

Jednoduchá domácí udírna ze sudu

Použijte plechový sud, který udrží teplotu a samozřejmě vydrží i teplo. Odstraňte víko i dno. To můžete použít jako záklop na ohniště.

Víko udírny
i (Zdroj: Prima DOMA)
Odstraňte víko i dno. To můžete použít jako záklop na ohniště

Sud postavte do mírného svahu. Nebo si ho vytvořte. Je třeba do něj zavést plechovou rouru, která povede kouř z topeniště. Její sklon by měl být cca 10 °C a umístění sudu na mírný kopeček vám vše ulehčí. Trubku pak nebude potřeba moc zakopávat.

Sud v kopci
i (Zdroj: Prima DOMA)
Sud postavte do mírného svahu

Zeminu, která zbude po uložení trubky do země použijte na utěsnění okrajů sudu a ještě ho zde založte kameny. Na vrchní část sudu vytvořte mřížku – na tu pak budete moct pověsit maso nebo klobásy zavěšené na háčky.

Špekáčky do udírny
Zavěšené špekáčky umístěte do udírny (Zdroj: Prima DOMA)
Uzené špekáčky
A můžete hodovat (Zdroj: Prima DOMA)

Teď už zbývá jen zatopit! Vršek sudu můžete při uzení přikrýt třeba starým jutovým pytlem, který vytvoří komínový efekt.

A co byste řekli na grilované ryby?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 21. 5. 2021, Autor: Lenka Tajbrová (text), Prima DOMA, Depositphotos (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová