K létu na zahradě patří grilování a také uzení. A nemusíte se bát, není to nic náročného. Ze starého sudu si můžete vyrobit udírnu, ve které si uděláte skvělé domácí uzené nejen maso, ale také klobásy nebo i obyčejné buřty. Láďa vám ukáže, jak na to.
Proč si udit doma?
Důvod je jednoduchý, stejně jako u ostatních věcí, které si doma vyrobíte. Zkrátka víte, co jíte. Žádná zbytečná chemie. A také mnohem lepší chuť. Navíc vyudit si můžete cokoli, na co máte zrovna chuť. Kousek bůčku, vepřovou panenku, klobásku, kachní prsa, ryby nebo třeba sýr? Fantazii a chuti se meze nekladou.

Jak maso na uzení připravit?
Základem při uzení masa je jeho správná příprava. Jako ostatně u každého vaření. U syrového masa postupujte následovně: Maso si naporcujte na menší kusy, ideální je váha 1 až 2 kg. Měly by být také podobně velké, aby se udily stejnou dobu. Maso nasolte, to podpoří chuť, změkčí ho a také prodlouží trvanlivost. Směs si můžete připravit vlastní nebo si koupit už hotovou. Můžete ho nasolit nasucho, v solném láku nebo kombinací obojího. Solicí směs do kusů masa pořádně vetřete. Přebytek setřeste.


Maso uložte do nádoby těsně na sebe, zatížíme a necháme v lednici dva dny odležet. Pak se maso opláchne a naloží do solného láku. Každé 3 až 4 dny je potřeba ho přeskládat. Spodní kusy dát nahoru a naopak. Celý proces se opakuje po 4 až 6 týdnů. Za použití rychlosoli jsou to dva týdny. Pak můžete vyudit. Ideální teplota pro vepřové je 60 °C zhruba 6 až 20 hodin, kuřecí při 58 °C cca 80 minut. Čas je samozřejmě závislý na velikosti uzeného masa. Po klobásách z udírny se jen zapráší.
Udit maso můžete třemi různými způsoby.
Studený kouř
Teplota v udírně se udržuje jen mezi 20-30 °C. Ztrácí přitom až 30 % hmotnosti, v podstatě se suší. Ale jeho trvanlivost je potom delší až 3 měsíce. Udí se takto i ryby. Uzení tímto způsobem trvá několik dní i týdnů.
Teplý kouř
Teplota udržuje kolem 60 °C. Maso zůstává hezky šťavnaté, udí se kratší dobu, ale nevydrží tak dlouho.
Horký kouř
Náročná metoda, kdy se teplota postupně zvyšuje ze zhruba 50 °C na 80-100 °C, pak se zase sníží na 50 °C.

Vhodné dřevo do udírny
Jak asi víte, na uzení je potřeba mít to správné dřevo. To musí být suché a měl by to být buk, akát, olše, jabloň, bříza, třešeň, ořech nebo třeba švestka.
Buk
Je skvělý na všechny druhy uzených výrobků, jen ho musíte hlídat, protože je velmi výhřevný.
Dub
Je také vhodný, ale musí být suchý. Mokré dřevo by způsobilo hořkou až kyselou chuť. Dobrý je hlavně na hovězí, jehněčí, ryby, klobásy a sýry.
Ovocné dřevo
Dodá uzenému jedinečnou chuť. Použijte výše zmíněné druhy. Vyhněte se ale zase meruňce nebo broskvi.
Jednoduchá domácí udírna ze sudu
Použijte plechový sud, který udrží teplotu a samozřejmě vydrží i teplo. Odstraňte víko i dno. To můžete použít jako záklop na ohniště.

Sud postavte do mírného svahu. Nebo si ho vytvořte. Je třeba do něj zavést plechovou rouru, která povede kouř z topeniště. Její sklon by měl být cca 10 °C a umístění sudu na mírný kopeček vám vše ulehčí. Trubku pak nebude potřeba moc zakopávat.

Zeminu, která zbude po uložení trubky do země použijte na utěsnění okrajů sudu a ještě ho zde založte kameny. Na vrchní část sudu vytvořte mřížku – na tu pak budete moct pověsit maso nebo klobásy zavěšené na háčky.


Teď už zbývá jen zatopit! Vršek sudu můžete při uzení přikrýt třeba starým jutovým pytlem, který vytvoří komínový efekt.
A co byste řekli na grilované ryby?


Publikováno: 21. 5. 2021, Autor: Lenka Tajbrová (text), Prima DOMA, Depositphotos (foto)
, Profil autora: Lenka Tajbrová