reklama

Suché podlahy jsou univerzální i z pohledu finální krytiny

Suché podlahy jsou podlahové konstrukce, u kterých se obejdete bez nebo s minimem mokrých procesů. Najdou využití v novostavbách i při rekonstrukci. A při dodržení montážního postupu na ně můžeme položit téměř jakýkoliv druh finální podlahové krytiny.

Použití suché podlahy Rigips s dřevěnou podlahovou krytinou (Zdroj: Rigips, divize Saint-Gobain)

Podlahy suchou cestou lze použít ve všech bytových a občanských stavbách s běžným provozem včetně dřevostaveb. Hodí se i při řešení střešní nástavby či vytvoření obytného podkroví, jelikož zbytečně nezatěžují stávající konstrukce. Kromě jejich nízké hmotnosti přináší i řadu dalších výhod. Díky suchému procesu se jejich pokládka obejde bez dlouhých technologických přestávek a bez zanášení vlhkosti do stávajících konstrukcí. Suché podlahy Rigistabil a Rigidur mají také dobré akustické vlastnosti a dají se kombinovat s podlahovým vytápěním, čímž zaručují větší ekonomickou efektivitu.

Pokud teprve uvažujete nad suchou podlahou, vyzkoušejte Kalkulačku Rigips, které vám spočítá množství materiálu a správnou skladbu konstrukce dle vašich potřeb. Materiál můžete rovnou i poptat u jednoho z distributorů nebo i včetně montáže suché podlahy přes portál NejŘemeslníci.cz.

Pokládka podlahy
Pokládka podlahy (Zdroj: Rigips, divize Saint-Gobain)

Příprava povrchu

Povrch suchých podlah Rigistabil a Rigidur se vyznačuje vysokou tvrdostí a pro běžné použití včetně např. zatížení kolečkovými židlemi není nutné na jejich povrch nanášet vytvrzovací stěrku (v závislosti na skladbě podlah a finální krytiny). Pro zajištění dokonalé přilnavosti povrchové úpravy se však doporučuje desky před pokládkou podlahové krytiny opatřit základním penetračním nátěrem.

Rigidur
Rigidur, podlahový dílec bez izolace (Zdroj: Rigips, divize Saint-Gobain)
Dílec RigiStabil
Dílec RigiStabil (Zdroj: Rigips, divize Saint-Gobain)

V případě tvrdých krytin (např. dlažby, laminátové podlahy) není nutno spáry desek přetmelit, pouze se odřízne špachtlí podlahové lepidlo vypěněné na povrch. Pod tenkovrstvé krytiny (např. korek, koberec) je nutno spáry i šrouby nebo sponky přetmelit sádrovým tmelem. Pod marmoleum či PVC, vinyl, tenké koberce se doporučuje použít samonivelační stěrku určenou pro suché podlahy (např. Weber.niv dur).

Dřevěná podlaha a parkety

Zcela bez problémů je použití plovoucích laminovaných podlahových krytin ("plovoucích podlah“). Při lepení dřevěných parket na podklad je vhodné se držet následujících zásad.

Podmínky na stavbě by měly být vyrovnané a blízké podmínkám trvalého používání. Pokládání parket by mělo probíhat při teplotách 15–18 °C. Ideální rozsah relativní vzdušné vlhkosti je 50–65 %. Relativní vlhkost by neměla být nižší než 40 % a neměla by přestoupit hranici 75 %. Použité parkety by měly být vrstvené do tl. 10 mm a měly by být používány druhy dřeva s malou délkovou roztažností.

sucha-podlaha-s-finalni-krytinou
Suchá podlaha s finální krytinou (Zdroj: Rigips, divize Saint-Gobain)

Při použití mozaikových parket je možné jejich celoplošné sklížení, pokud je vzor parket uspořádán tak, že se střídá směr podélných vláken dřeva. Tím je zajištěno, že síly od nerovnoměrné délkové roztažnosti jsou vzájemně kompenzovány. Hlavní směr spár v parketách by měl být orientován v úhlu 90 ° (kolmo) na podélnou orientaci podlahových desek.

Pro lepení parket používáme takové lepidlo, které je výrobcem určeno pro použití na podklady se sádrovým pojivem. Vhodná jsou zejména lepidla na bázi epoxidů a pryskyřic. „Naopak nevhodná jsou lepidla ředitelná vodou. Obsah vody by mohl vést k deformacím a narušením struktury sádrovláknitých nebo sádrokartonových desek,“ vysvětluje Ing. Zdeněk Černošek, produktový manažer Rigips. Před nanesením lepidla je žádoucí opatřit povrch základním nátěrem neobsahujícím vodu podle dispozic výrobce lepidla. Základní penetrační nátěr není určen pro použití pod parketová lepidla.

Podlahy z masivního dřeva

V případě podlah z masivního dřeva doporučujeme pouze jako plovoucí, v žádném případě ne jako lepené kontaktně přímo na suchou podlahu Rigidur nebo RigiStabil, a to z důvodu rozdílné roztažnosti sádrovláknitých nebo sádrokartonových desek a masivního dřeva (při změně vlhkosti).

 

Podkrovní ložnice
Podkrovní ložnice (Zdroj: Rigips, divize Saint-Gobain)

Keramické a kamenné dlažby

Na suchou podlahu Rigidur a RigiStabil se nejlépe hodí dlažby pokládané do tenké vrstvy kvalitního flexibilního lepidla. „Maximální formát dlažby by u standardní dvouvrstvé podlahy neměl překročit rozměr 330 × 330 mm. V případě dlažby většího formátu je třeba vyztužit stávající podlahu třetí dodatečnou vrstvou z desek Rigidur nebo RigiStabil,“ doplňuje Ing. Zdeněk Černošek. Lepidla pro lepení dlažby by měla být výrobcem určena pro použití na podklady se sádrovým pojivem.

Při použití v prostorách ohrožených ostřikující vodou (např. sprchové kouty) je vhodné desky opatřit flexibilní tekutou hydroizolací nebo tenkou celoplošnou vrstvou vodotěsného lepidla na obklady. Rohy a prostupy musejí být izolovány vhodným způsobem, např. izolačními pásy, těsnicími manžetami apod.

Pokud máte technické dotazy ohledně montáže suché podlahy a správného výběru skladby i typu podlahové krytiny, obraťte se na technickou podporu Rigips, tel.: 226 292 224, e-mail: ctp@rigips.cz.

Publikováno: 1. 6. 2021, Autor: Rigips, divize SGCO CZ a.s. (text a foto)