reklama

Zbavte desku ostrých hran pomocí frézky

Ostré hrany prken nejsou většinou ani moc pohledné, ani bezpečné. Jistě, můžete je srazit pomocí brusného papíru, to ale trvá dlouho a zaoblení hran není většinou dokonalé. Řešení nabízí horní frézka a speciální rádiusové frézy. S nimi jde práce hezky od ruky, a navíc si můžete vybírat téměř z nepřeberných tvarů fréz – oblouček můžete vytvořit malý, velký, s ozdobným profilováním nebo různým úkosem.

Na sražení hran je skvělá horní frézka (Zdroj: Prima DOMA)

Obráběná deska
Obráběnou desku si pevně upněte ke stolu (Zdroj: Prima DOMA)

Ačkoli se to může zdát jako přehnané, nejdůležitější je frézovaný díl pevně upnout. Buď si ho můžete sevřít v truhlářském ponku, nebo pomocí svěrek. Aby se vám čelisti svěrek do dřeva neotiskly, vypodložte je kouskem dřívka.

Fréza s kopírovacím ložiskem
Fréza s kopírovacím ložiskem – ložisko klouže po boku desky a zajišťuje tak plynulé frézování obrobku (Zdroj: Jaroslav Kropáč)

Výběr frézy je zcela na vás. Praktické jsou frézy s kopírovacím ložiskem – ty mají na spodní části kolečko, kterým frézu posunujete podél obrobku. Je to skvělé řešení, díky kterému nemusíte na frézce používat paralelní pravítko. Frézy mají různě tlustou stopku na upnutí, volte takovou, která je kompatibilní s vaší horní frézkou.

Frézování
Frézku posunujte po dřevě plynule. Optimální rychlost je taková, kdy otáčky motoru nekolísají a fréza zanechává kvalitní povrch (Zdroj: Prima DOMA)

Horní frézku seřiďte výškově tak, aby řezná hrana frézovacího nástroje seděla s hranou prkna. V této poloze frézku zajistěte. Spusťte stoj a počkejte, až dosáhne pracovních otáček. Pak frézku přiložte na prkno a plynule jí přejeďte po hraně desky. Důležité je zvolit si optimální rychlost posunu – příliš vysoká rychlost vede k nekvalitnímu opracování, pomalá zase zanechává na dřevě stopy po spálení. A ty se špatně odstraňují.

Sražené hrany
Hrany zaoblené frézou mohou vypadat třeba takto. Frézovat můžete nejen desky, ale i hranoly (Zdroj: Jaroslav kropáč)

Takto opracujte všechny čtyři hrany prkna. Důležité je vypnout frézku mimo obrobek. Je-li to nutné, můžete frézované hrany začistit velmi jemným brusným papírem. Pokud ubíráte hodně materiálu, je lepší ho odfrézovat v několika krocích, ne naráz.

Tipy a triky:

  • Nástroj, který se upíná do přístroje, je fréza. Samotný přístroj se nazývá horní frézka. Myslete na to při nakupování, ať si s prodavačem rozumíte.
  • Každá fréza má uvedený maximální i optimální počet otáček.
  • Je dobré, aby byl povrch prkna ohoblovaný – frézka se po něm mnohem lépe posunuje.
  • Při frézování myslete na ochranu očí.
  • Frézy, které mají břity z tvrdokovu, vydrží mnohem déle. Jsou ale dražší.

Publikováno: 20. 5. 2021, Autor: Jaroslav Kropáč (text a foto), Prima DOMA (foto) , Profil autora: Jaroslav Kropáč