reklama

Máte v expanzní nádobě ten správný tlak?

Expanzní nádoba, která se součástí domácí vodárny potřebuje občas dofouknout. Víte proč? A jak se to vlastně dělá? Minutový manžel Pepa Libický nám to jednoduše vysvětlí.

Máte v expanzní nádobě ten správný tlak? (Zdroj: Depositphotos)

Expanzní nádoba

Expanzní nádoba bývá součástí třeba domácích vodáren. Je to zařízení, které reaguje na změnu objemu vody a reguluje tlak ve vodní soustavě. Jejím úkolem je udržovat v soustavě přetlak. V domácích podmínkách se používají zejména v okruhu přípravy teplé vody a pro použití v topných systémech. Chrání tento systém před výkyvy tlaku, funguje jako setrvačník a uchovává vodu, která by jinak odtekla pojistným ventilem do kanalizace.

Expanzka
Expanzní nádoba je nezbytnou součástí otopné soustavy (Zdroj: Depositphotos)

Tlak v expanzní nádobě

Ideální tlak v expanzní nádobě by měl být 1,5 baru, záleží na konkrétním typu. Pokud se tlak zvýší, expanzní nádoba přes pojistný ventil upustí přebytečnou vodu z okruhu. Pokud tlak naopak klesne, má to za následek neustálé spínání čerpadla. V takovou chvíli je potřeba tlak do expanzní nádoby dodat.

Tlak
Pokles tlaku v expanzní nádobě bude neustále spínat čerpadlo (Zdroj: Prima DOMA)

Tlak v expanzní nádobě nejprve proměříme měřákem. Před měřením je potřeba systém odtlakovat. Podle návodu a nákresu zjistíme, kde se na expanzní nádobě nachází ventil. Ten bývá zakrytý plastovou krytkou. Krytku vyšroubujeme nebo vyjmeme a pod ní nalezneme ventilek. Nasadíme měřák stejným způsobem, jako bychom měřili tlak vzduchu v pneumatikách. Ukazatel ukáže skutečný stav tlaku v expanzní nádobě. 

Ventil
Ventil je uschován pod plastovou krytkou (Zdroj: Prima DOMA)

Pokud je tlak nižší než požadovaných 1,5 baru, nasadíme na ventil ruční pumpičku nebo kompresor a tlak "dofoukneme" na potřebnou hodnotu. Poté opět přeměříme. 

Kompresor
Pomocí kompresoru nebo pumpičky tlak dorovnáme (Zdroj: Prima DOMA)
Kontrola
Po dofouknutí znovu zkontrolujeme tlak (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 16. 5. 2021, Autor: Martina Pilzová (text), Prima DOMA (foto), Depositphotos (foto) , Profil autora: Martina Pilzová